Jak szybko schudnąć? To pytanie należy do najczęściej zadawanych przez osoby różnej płci i w różnym wieku. Problemy z wagą dotyczą bowiem sporej części społeczeństwa, a proces utraty zbędnych kilogramów należy zazwyczaj do trudnych i czasochłonnych. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na przyspieszenie odchudzania – w tym artykule znajdziesz ich aż 15.

Problem nadwagi i otyłości dotyka wielu osób. Nie tylko jest źródłem licznych kompleksów i gorszego samopoczucia, ale przede wszystkim również kłopotów ze zdrowiem, które z czasem mogą stać się bardzo poważne. Warto więc zadbać o siebie i zdecydować się na redukcję masy ciała z pomocą sprawdzonych, skutecznych sposobów. Wiele z nich pozwala szybko zauważyć efekty w postaci zmniejszonej wagi i szczuplejszej sylwetki, co motywuje do dalszego działania. Wprowadzenie w życie choć jednego sposobu może znacząco wpłynąć nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim samopoczucie i zdrowie.

Czy można szybko i skutecznie schudnąć bez efektu jojo?

Chcesz szybko schudnąć, ale zastanawiasz się, czy jest to możliwe bez uciążliwego efektu jojo? Rzeczywiście, nieodpowiednie metody odchudzania, takie jak np. bardzo restrykcyjne diety czy głodówki, nie sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki na dłużej – zazwyczaj krótko po ich zakończeniu powraca się do dawnej wagi, a nawet można zauważyć jej zwiększenie.

Inaczej jednak wygląda to w przypadku zdrowych i bezpiecznych sposobów na utratę zbędnych kilogramów. Choć nie gwarantują one spektakularnych efektów, takich jak utrata 15 kg w miesiąc, nadal skutecznie prowadzą do szczuplejszej sylwetki – i to bez zagrożenia późniejszym efektem jojo. Wykorzystując przedstawione w tym artykule metody na szybkie odchudzanie można zredukować swoją masę ciała nawet o 5 kg, bez strachu o powrót do dawnej wagi.

15 najlepszych metod na szybkie i skuteczne odchudzanie

Poniżej przedstawiamy 15 najlepszych sposobów, będących odpowiedzią na pytanie: co zrobić, żeby szybko schudnąć. Są to bezpieczne i sprawdzone metody, które mogą być stosowane przez każdego – nie powodują bowiem skutków ubocznych i mogą być z powodzeniem wprowadzone do codziennego życia. Przy skorzystaniu choćby z kilku z nich można w krótkim czasie zrzucić kilka zbędnych kilogramów i poprawić tym samym stan swojego zdrowia.

1. Diety odchudzające

diety odchudzające

To właśnie dieta, a dokładniej jej kaloryczność, ma największy wpływ na masę ciała. Mechanizm jest prosty – jeśli w ciągu dnia zjadamy więcej kalorii, niż jesteśmy w stanie spalić z pomocą aktywności fizycznej, nagromadzona nadwyżka energetyczna odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Bez zmiany diety trudno więc o szczuplejsze ciało. Osoby, które zastanawiają się, jak szybko schudnąć, powinny przede wszystkim zdecydować się na odpowiednią dietę redukcyjną.

Dieta nie musi przy tym wcale oznaczać niedojadania czy mdłych, mało różnorodnych posiłków. Jaka ilość kalorii jest jednak odpowiednia?

Nie ma na to jednej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od zapotrzebowania kalorycznego danej osoby – a więc ilości kalorii, jakiej potrzebuje ona do codziennego życia. Liczba ta różni się w zależności od płci, wieku, wagi, wykonywanej pracy oraz trybu życia. Przykładowo, osoba o pracy siedzącej, nie uprawiająca sportu, będzie miała znacznie niższe zapotrzebowanie kaloryczne od pracującego fizycznie wielbiciela ćwiczeń siłowych. Dieta odchudzająca może więc wynosić zarówno 1400, jak i 2000 kalorii. Aby ustalić odpowiednią dla siebie kaloryczność jadłospisu, najlepiej skonsultować się z dietetykiem lub skorzystać z gotowych kalkulatorów kalorii, jakie można znaleźć w Internecie.

Jaką dietę wybrać? Obecnie dostępnych jest wiele jadłospisów, przeznaczonych dla osób, które chcą jak najszybciej schudnąć. Warto jednak pamiętać, że diety eliminacyjne, czyli całkowicie wykluczające pewną grupę składników, powinny być przeprowadzane ostrożnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Mogą bowiem prowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych. Najbezpieczniejszą opcją jest zdrowa, zbilansowana dieta, dostarczająca organizmowi odpowiednią ilość białka, cukrów, zdrowych tłuszczy oraz witamin i składników mineralnych.

Dobra dieta redukcyjna powinna głównie opierać się na dużej ilości warzyw i owoców oraz dostarczać sporą ilość białka, które jest niezbędne przy zmniejszaniu masy ciała do utrzymania odpowiedniej ilości tkanki mięśniowej. Nie można także zapominać o znaczeniu wody, która powinna być podstawowym napojem w trakcie redukcji – nie tylko nie posiada kalorii, ale przede wszystkim pozwala na prawidłowe funkcjonowanie całego ciała.

2. Trening na odchudzanie

trening na odchudzanie

Aktywność fizyczna również ma ogromne znaczenie dla każdej osoby, pragnącej schudnąć. Zwiększa bowiem nasze zapotrzebowanie kaloryczne, ułatwiając osiągnięcie deficytu kalorycznego – czyli momentu, w którym w ciągu dnia spalamy więcej kalorii, niż spożywamy wraz z dietą. W efekcie organizm zaczyna pobierać energię zmagazynowaną w postaci tkanki tłuszczowej, czego następstwem jest utrata zbędnych kilogramów i wyszczuplenie sylwetki.

Choć każda aktywność fizyczna wspomaga utratę masy ciała, istnieją specjalne treningi polecane dla osób, które zastanawiają się, jak szybko schudnąć. Wykorzystują one ćwiczenia kardio, czyli wytrzymałościowe, które poprawiają pracę układu krążenia oraz zwiększają kondycję organizmu. Podczas takich treningów można spalić najwięcej kalorii, znacznie ułatwiają więc osiągnięcie deficytu kalorycznego.

Co zalicza się do ćwiczeń kardio? Przede wszystkim takie aktywności, jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy aerobik. Osoby z większą nadwagą mogą zacząć od szybszego spaceru, który również przyspieszy pracę serca i z czasem poprawi kondycję oraz pomoże w zrzuceniu kilku pierwszych kilogramów. Wystarczy poświęcić 30-60 minut dziennie, 3-4 razy w ciągu tygodnia, aby móc w krótkim czasie zauważyć spore efekty w wyglądzie swojej sylwetki. Trening to niezawodny sposób na szybką redukcję masy ciała, a stała zmiana trybu życia na bardziej aktywny ma ogromny wpływ na ogólne zdrowie człowieka. Regularnie ćwicząc, zauważymy nie tylko wyszczuplenie całej sylwetki, ale również znaczne ujędrnienie i poprawę wyglądu skóry, wyrzeźbienie mięśni i polepszenie samopoczucia.

3. Suplementy diety

suplementy diety na odchudzanie

Ważnym elementem redukcji są również suplementy diety na odchudzanie, czyli preparaty wspierające utratę masy ciała poprzez takie działanie, jak:

Dobre suplementy opierają się o naturalne składniki, takie jak roślinne ekstrakty – zawierają one wiele czynnych substancji, znacznie przyspieszających odchudzanie. Można w nich znaleźć ekstrakt z owoców pieprzu czarnego, z zielonej herbaty, zielonej kawy, guarany, pomarańczy gorzkiej lub innych roślin, których właściwości odchudzające zostały potwierdzone badaniami.

Dzięki odpowiedniemu skomponowaniu składników i zastosowaniu ich we właściwych proporcjach i stężeniu, uzyskuje się skuteczne suplementy, będące odpowiedzią na pytanie: jak szybko schudnąć.

Produkty tego typu są świetnym wsparciem dla każdej osoby, próbującej zrzucić zbędne kilogramy. Uzupełniają dietę o wiele cennych składników, mających wpływ na takie aspekty, jak metabolizm, apetyt czy tempo spalania tłuszczu. Wspomagają też osoby ćwiczące, wiele z nich zawiera bowiem również substancje naturalnie dodające energii i zwiększające motywację do treningu.

4. Ocet jabłkowy na odchudzanie

ocet jabłkowy na odchudzanie

Jednym ze skutecznych sposobów na odchudzanie jest spożywanie octu jabłkowego. Warto włączyć go do swojej diety, ponieważ zawiera wiele cennych składników – jest źródłem witamin i minerałów, beta-karotenu, polifenoli, flawonoidów, pektyn oraz kwasu octowego i mlekowego. Ma pozytywny wpływ na zdrowie, a przy tym wykazuje też właściwości odchudzające.

Ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego jest cennym sprzymierzeńcem osób trenujących. Dzięki niemu efekty ćwiczeń w postaci szczuplejszej sylwetki będą szybciej widoczne. Odpowiadają za to właściwości octu rozszczepiające tłuszcz, dzięki którym organizm może szybciej pozbyć się nagromadzonej tkanki.

Ocet jabłkowy ma również wpływ na przemianę materii – w naturalny sposób podkręca metabolizm, dzięki czemu zmniejsza tendencję organizmu do magazynowania energii w postaci tkanki tłuszczowej. Jest to zasługa jego właściwości poprawiających działanie układu trawiennego, wspierających rozkład tłuszczów oraz wspomagających oczyszczanie się organizmu.

Co więcej, stosowanie octu jabłkowego sprzyja zdrowemu chudnięciu bez efektu jojo, jest to więc świetna metoda dla osób, które chcą na stałe pozbyć się nadmiernych kilogramów.

Ocet można dodawać do wielu potraw lub do wody czy koktajli owocowo-warzywnych. Nie można pić go bez rozcieńczenia ani przekraczać zalecanej dawki, grozi to bowiem podrażnieniem śluzówki żołądka i może prowadzić do wrzodów. Za bezpieczną ilość octu jabłkowego uznaje się 1-2 łyżek dziennie.

5. Ostropest plamisty na odchudzanie

ostropest plamisty na odchudzanie

Ostropest plamisty to cenne zioło, od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej. Zawiera wiele składników mających znaczenie dla zdrowia człowieka, w tym przede wszystkim sylimarynę, przyspieszającą regenerację wątroby i chroniącą ją przed chorobami. Ostropest jest też cennym wparciem dla osób, które chcą szybko schudnąć, dlatego warto dołączyć go do swojej diety.

Do jego właściwości odchudzających zalicza się przede wszystkim wsparcie wątroby w procesach oczyszczających organizm ze szkodliwych związków, dostarczanych mu wraz z żywnością – dzięki temu usprawnia trawienie, co przekłada się na szybszą utratę zbędnych kilogramów.

Zmniejsza także apetyt oraz łagodzi wszelkie dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia czy zaparcia. Reguluje poziom cukru we krwi, dzięki czemu hamuje napady wilczego głodu. Dodaje również energii i wzmacnia serce, ułatwiając treningi wydolnościowe.

Ostropest plamisty jest dostępny w dwóch wersjach: w nasionach lub proszku. Można dodawać go do kanapek, sałatek czy zdrowych koktajli. Jest to łagodny składnik, dlatego jego stosowanie nie powoduje skutków ubocznych. Zaleca się przyjmowanie 2-3 łyżeczek dziennie.

6. Chrom na odchudzanie

chrom na odchudzanie

Chrom to jeden z pierwiastków mających spory wpływ na odchudzanie. Jest częstym składnikiem suplementów dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy i warto wziąć go pod uwagę, jeśli zależy nam na podkręceniu efektów diety i ćwiczeń.

Do jego właściwości zalicza się regulowanie poziomu cukru we krwi, dzięki czemu zmniejsza on apetyt i chroni przed napadami głodu, ułatwiając wytrwanie na diecie redukcyjnej. Obniża także ilość cholesterolu we krwi. Niedobory chromu powodują zwiększenie ochoty na sięganie po słodycze i inne źródła cukrów prostych, dlatego warto zadbać o dostarczanie go sobie w diecie lub z pomocą suplementów.

Chrom jest obecny w takich produktach spożywczych, jak drożdże, orzechy brazylijskie oraz owoce morza, zawierają go też warzywa: kukurydza, brokuły i pomidory.

7. Koktajle na odchudzanie

koktajle na odchudzanie

Osoby, które chcą szybko schudnąć, powinny sięgnąć po koktajle odchudzające. Możemy samemu stworzyć taki koktajl, komponując ze sobą warzywa, owoce i inne zdrowe składniki, a także kupić gotowe koktajle w proszku, które rozrabia się w wodzie lub mleku. Koktajle na odchudzanie zazwyczaj są niskokalorycznym, wartościowym źródłem białka, witamin i innych składników odżywczych, mających znaczenie dla zdrowia człowieka. Świetnie sprawdzają się w roli uzupełnienia diety redukcyjnej, pozwalają bowiem uniknąć niedoborów, a przy tym są sytym posiłkiem, na długo zwalczającym uczucie głodu.

Koktajle odchudzające można wykonywać z wielu składników – najczęściej zawierają owoce, warzywa liściaste oraz wartościowe dodatki w postaci nasion czy płatków owsianych. W przypadku diety redukcyjnej najlepiej sprawdzają się koktajle przygotowywane z wykorzystaniem wody – chyba, że jadłospis wymaga uzupełnienia go o białko, wtedy można wykorzystać mleko lub jogurt naturalny. Porcja warzyw powinna być także większa, niż porcja owoców, co zmniejszy kaloryczność całego dania.

8. Siemię lniane na odchudzanie

siemie lniane na odchudzanie

Siemię lniane to cenny składnik, który powinien znaleźć się w diecie każdej odchudzającej się osoby. Ma pozytywny wpływ na zdrowie i znacznie poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Na jego odchudzające właściwości składa się przede wszystkim wspieranie układu trawiennego, dzięki czemu siemię przyspiesza metabolizm. Wspomaga także organizm w oczyszczaniu się z niestrawionych resztek i reguluje pracę jelit oraz trzustki.

Codzienne spożywanie siemienia lnianego zmniejsza także apetyt, dzięki zawartości błonnika ziarenka zapewniają bowiem na długo uczucie sytości. Są świetnym dodatkiem do kanapek, sałatek czy zdrowych koktajli. Można także przygotować wywar z siemienia, dodając łyżkę ziaren do gorącej wody i odstawiając do ostygnięcia. Działa on łagodząco na żołądek.

9. Zakwas buraczany na odchudzanie

zakwas buraczany na odchudzanie

Prozdrowotne właściwości zakwasu buraczanego były doceniane od wieków. Zawiera on wiele cennych składników, mających pozytywny wpływ na zdrowie regularnie pijących go osób – jest źródłem wielu witamin i minerałów oraz naturalnych antyoksydantów. Działa również odchudzająco, przede wszystkim przyspieszając przemianę materii i wspierając oczyszczanie się organizmu.

Zakwas buraczany zadba również o zdrowie układu trawiennego, odbudowując florę jelit i zwalczając przykre dolegliwości, jak wzdęcia czy zaparcia. Co ważne, pozwala uniknąć niedoborów ważnych składników odżywczych, często zdarzających się u osób będących na zbyt mało zróżnicowanych dietach redukcyjnych.

10. Czerwona koniczyna na odchudzanie

czerwona koniczyna na odchudzanie

Wśród ziół naturalnie wspomagających odchudzanie znajduje się czerwona koniczyna – pospolicie występująca w Europie roślina, zawierająca ogromną ilość cennych składników odżywczych. Znajduje się w niej m.in. witamina C i E, flawonoidy, miedź, wapń, potas oraz wiele innych wartościowych substancji, mających pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Wyciąg z czerwonej koniczyny poprawia działanie układu trawiennego i przyspiesza metabolizm, ułatwiając tym samym zrzucanie zbędnych kilogramów. Czerwoną koniczynę można kupić w formie suszu w sklepach zielarskich, często jest ona także składnikiem suplementów.

11. Aloes do picia na odchudzanie

aloes do picia na odchudzanie

Sok z aloesu to sprzymierzeniec każdej odchudzającej się osoby. Zawiera wiele cennych składników, które poprawiają odporność, a przy tym wspierają także utratę zbędnych kilogramów. Jego regularne picie przyspiesza metabolizm i poprawia procesy trawienne. Wspiera też oczyszczanie organizmu z zalegających w nim szkodliwych składników.

Zaleca się przeprowadzenie dwutygodniowej kuracji, podczas której powinno się pić łyżeczkę soku z aloesu trzy razy dziennie, przed każdym większym posiłkiem.

12. Zielona kawa na odchudzanie

zielona kawa na odchudzanie

Zielona kawa to polecany sposób na odchudzanie, pozwalający na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest skutecznym wsparciem dla diety i ćwiczeń fizycznych, zawiera bowiem wiele cennych substancji, mających wpływ na proces redukcji masy ciała.

Zielona herbata słynie z zawartości cennych substancji, w tym kofeiny i kwasu chlorogenowego. Dzięki nim przyspiesza metabolizm, zmniejsza apetyt, zwiększa spalanie tłuszczu oraz zwalcza cellulit. Podnosi także poziom energii, co sprzyja większej aktywności fizycznej. Zielona kawa jest częstym składnikiem suplementów odchudzających.

13. Zielony jęczmień na odchudzanie

zielony jęczmień na odchudzanie

Ciekawym rozwiązaniem jest też zielony jęczmień, słynący z zawartości wielu cennych witamin i składników mineralnych oraz będący bogatym źródłem błonnika. Wspiera on odchudzanie poprzez poprawę metabolizmu tłuszczów oraz regulację poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki błonnikowi ma pozytywny wpływ na układ trawienny oraz na długo zapewnia uczucie sytości, zmniejszając apetyt i ułatwiając trzymanie się zdrowych zasad żywienia.

Zielony jęczmień często jest wykorzystywany jako składnik tabletek odchudzających, można dostać go także w proszku i w tej formie dodawać do zdrowych koktajli.

14. Plastry odchudzające

plastry odchudzające

Plastry odchudzające to specjalny produkt, nasączony substancjami mającymi wspierać odchudzanie. Przykleja się je na brzuch lub uda i nosi w ciągu dnia, co powoduje przedostanie się preparatu do ciała i pozwala mu odpowiednio zadziałać. Wśród właściwości plastrów odchudzających wymienia się przede wszystkim zmniejszenie apetytu, przyspieszenie spalania tłuszczu oraz dodanie energii. Zazwyczaj wykonuje się miesięczną kurację plastrami.

15. Zielona herbata na odchudzanie

zielona herbata na odchudzanie

Kolejnym popularnym produktem dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy jest zielona herbata, będąca odpowiedzią na pytanie, jak schudnąć szybko i skutecznie. Jest cennym źródłem wielu substancji aktywnych, oddziałujących na najważniejsze podczas odchudzania aspekty.

Reguluje ona poziom cukru we krwi i poprawia procesy trawienne, a także przyspiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu. Zieloną herbatę można pić w formie naparu, często jest ona także dodawana do suplementów na odchudzanie.

Jak szybko schudnąć? Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się zbędnych kilogramów i móc cieszyć się szczuplejszym, zdrowszym ciałem. Podstawą jest odpowiednio zbilansowana dieta o kaloryczności dopasowanej do zapotrzebowania danej osoby oraz ćwiczenia fizyczne, pozwalające osiągnąć deficyt kaloryczny. Ich działanie można jednak znacznie podkręcić dzięki dobrym suplementom diety oraz składnikom w naturalny sposób wspierającym odchudzanie.

Write A Comment