Dieta oczyszczająca jest sprawdzonym sposobem na usunięcie groźnych toksyn z organizmu. Jak ją przeprowadzić, by była zdrowa i skuteczna?

Codziennie jesteśmy narażeni na kontakt z toksycznymi substancjami mającymi negatywny wpływ na nasze zdrowie. Metale ciężkie, pestycydy, pyły i inne związki znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu czy wysoko przetworzonych pokarmach gromadzą się w ciele, powodując pogorszenie się samopoczucia i ogólne osłabienie, a także zwiększając ryzyko rozwoju wielu chorób. Jak w naturalny sposób wspomóc oczyszczanie swojego organizmu z pomocą odpowiedniej diety?

Czym właściwie jest dieta oczyszczająca?

Dieta oczyszczająca to sposób żywienia, którego głównym zadaniem jest wsparcie organizmu w usuwaniu zalegających w nim toksyn. Najczęściej jest ona bogata w błonnik, który zapewnia oczyszczanie jelit z gromadzących się w nich treści pokarmowych – u niektórych osób tworzą się dość spore złogi będące źródłem szkodliwych substancji.

Diety tego typu często wspierają również pracę wątroby i nerek, czyli narządów odpowiadających głównie za metabolizowanie i usuwanie toksyn z organizmu. Ponadto dostarczają witamin i minerałów pozytywnie wpływających na zdrowie oraz antyoksydantów zwalczających wolne rodniki.

Dieta oczyszczająca nie musi wiązać się z głodówką, choć post jest elementem niektórych z jej wariantów. Podczas detoksu możemy najadać się do syta, jednak najczęściej musimy całkowicie wyeliminować z jadłospisu niektóre produkty spożywcze – z tego względu diety tego typu nie można wprowadzać na zbyt długo, by nie narazić się na groźne dla zdrowia niedobory makro- i mikroskładników.

Dieta oczyszczająca nie jest dietą odchudzającą, choć może przyczynić się do utraty kilogramów – głównie ze względu na usunięcie z organizmu nadmiaru wody oraz treści jelitowej. Ponieważ przyspiesza metabolizm, może również stanowić dobry wstęp do redukcji masy ciała.

Podstawowe zasady diety oczyszczającej

dieta oczyszczająca

Istnieje wiele sposobów detoksykacji organizmu wymagających dostosowania się do różnych restrykcji. Można jednak wyodrębnić podstawowe zasady diety oczyszczającej, dzięki którym przyniesie ona spodziewany skutek, poprawiając zdrowie i samopoczucie.

Jak długo powinien trwać detoks?

Zaleca się przeprowadzenie go przez 3-7 dni – w tym czasie zdąży zadziałać na organizm, ale nie doprowadzi do niedoborów pokarmowych czy osłabienia organizmu.

Co można jeść na diecie oczyszczającej?

Dieta oczyszczająca zazwyczaj opiera się na warzywach i owocach, głównie niskokalorycznych i posiadających niski indeks glikemiczny. Może być wzbogacona o nasiona i orzechy oraz produkty pełnoziarniste, w których znajduje się sporo błonnika. Warto również dodać kiszonki, które pozytywnie wpływają na stan flory bakteryjnej jelit.

Można stosować także zioła oczyszczające organizm, takie jak ostropest plamisty, czystek czy pokrzywa oraz inne produkty o właściwościach oczyszczających organizm, takich jak chociażby soda oczyszczona czy ocet jabłkowy.

Ważnym aspektem jest odpowiednie nawadnianie organizmu – należy przyjmować przynajmniej 2 l płynów na dobę, z czego większość powinna stanowić niegazowana woda mineralna. Można pić też słabe herbaty ziołowe, w tym zieloną herbatę wspierającą detoksykację.

Jakie produkty są zabronione?

Podczas diety oczyszczającej należy całkowicie zrezygnować z:

  • wysoko przetworzonych produktów,
  • fast foodów,
  • słodyczy,
  • słodzonych napojów,
  • alkoholu i innych używek,
  • czerwonego mięsa,
  • tłustego nabiału,
  • kawy i czarnej herbaty.

Jak przygotować się do diety?

Dieta oczyszczająca może być szokiem dla organizmu, szczególnie, jeśli do tej pory spożywaliśmy sporo produktów przetworzonych, tłustych oraz o dużej zawartości cukru. Z tego względu warto na 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem diety stopniowo się do niej przygotować – ułatwi to przeprowadzenie detoksu do końca i pozwoli uniknąć większego dyskomfortu w trakcie jego trwania. Najlepiej ograniczyć spożywanie produktów, które później całkowicie wyeliminujemy z diety i wprowadzić do posiłków więcej warzyw i owoców.

Jak wyjść z diety?

Po zakończonym detoksie nie powinniśmy od razu wracać do dawnego sposobu żywienia, szczególnie, jeśli na co dzień jemy ciężko. Dieta oczyszczająca może być świetnym wstępem do zdrowszego stylu życia, dlatego warto utrzymać wprowadzoną wraz z nią dużą ilość warzyw i owoców w jadłospisie. Pozostałe produkty spożywcze należy dokładać stopniowo. Najlepiej na stałe ograniczyć spożywanie pokarmów zawierających niezdrowe tłuszcze trans i biały cukier.

Czy istnieją przeciwwskazania do diety oczyszczającej?

Detoks jest polecany przede wszystkim osobom zdrowym – w ich przypadku ograniczenie kalorii czy wykluczenie niektórych grup produktów spożywczych z diety na kilka dni nie powinno spowodować negatywnych skutków. Diety oczyszczającej nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym, dzieciom i młodzieży poniżej 16. roku życia oraz osobom starszym.

Podczas detoksu nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych – najlepiej ograniczyć aktywność na czas jego trwania.

Przykładowe diety oczyszczające

Istnieje wiele diet oczyszczających, których zadaniem jest skuteczne pozbycie się toksyn z organizmu. Choć zapewniają podobne efekty, wykorzystują różne produkty spożywcze i zasady, dzięki czemu można wybrać opcję, która wyda się nam najbardziej odpowiednia.

Dieta sokowa

Dieta sokowa

Dieta sokowa to popularny sposób na detoks. Polega na zastąpieniu stałych posiłków sokami warzywno-owocowymi, które stanowią jedyne źródło kalorii w trakcie trwania diety. Ponieważ znacznie ogranicza to ilość makroskładników, szczególnie białek i tłuszczów, taki sposób żywienia powinien być stosowany nie dłużej niż przez tydzień. Efekty przyniosą już 2-3 dni diety sokowej, która oczyści jelita i poprawi metabolizm.

Soki można przygotowywać samodzielnie – będzie do tego potrzebna jedynie sokowirówka. Powinny bazować głównie na warzywach, takich jak szpinak, jarmuż, marchew, buraki, brokuł czy ogórek. Można dodawać do nich również owoce, w tym awokado, które jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. W sokach mogą znaleźć się również świeże zioła i przyprawy, które poprawią ich smak i wzbogacą napoje o zdrowe składniki.

Dieta sokowa jest sporą zmianą dla organizmu nie tylko ze względu na ograniczenie wielu grup składników spożywczych, ale także zastąpienie pokarmów stałych płynami. Z tego względu warto wprowadzać ją stopniowo oraz powoli z niej wychodzić, by nie narazić ciała na zbyt duży szok.

Dieta jaglana

Dieta jaglana wyróżnia się wśród innych sposobów na detoks, ponieważ obowiązujące na niej posiłki są sycące – z tego względu jest dla wielu osób łatwiejsza do przeprowadzenia. Opiera się na kaszy jaglanej, która odkwasza i oczyszcza organizm. Jest cennym źródłem błonnika, witamin i minerałów, a przy tym posiada także białko. Detoks jaglany można stosować przez 12 dni, przy czym przez pierwsze 2 dni należy jeść wyłącznie zupę z kaszy jaglanej i jabłka z dodatkiem cynamonu i suszonego imbiru. Dalsza część jadłospisu jest bardziej zróżnicowana – można przygotowywać dowolne dania z kaszą jaglaną w połączeniu z warzywami lub owocami. Należy unikać wszelkich produktów zakazanych podczas detoksu. Zaleca się picie codziennie rano ciepłej wody alkalicznej oraz kleiku przygotowanego z siemienia lnianego.

Choć dieta jaglana pozwala się najeść, również wyklucza wiele produktów spożywczych. Z tego względu przed jej wprowadzeniem należy odpowiednio przygotować organizm, na 1-2 tygodni wcześniej ograniczając ilość mięsa, słodyczy i kawy oraz zwiększając porcje warzyw i owoców.

Dieta dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej jest nazywana leczniczym postem, ponieważ dostarcza niewielką ilość kalorii – ok. 400-600 kcal w ciągu dnia. Opiera się na warzywach i owocach, przy czym dozwolone są tylko niektóre z nich – głównie te o niewielkiej zawartości węglowodanów. Pełna dieta Dąbrowskiej trwa dość długo, bo ok. 6 tygodni. Zapewnia zarówno oczyszczenie organizmu, jak i spadek masy ciała. Ma również wiązać się z poprawą samopoczucia i zdrowia. Przy jej stosowaniu należy jednak zachować ostrożność, ponieważ długotrwałe ograniczenie przyjmowanych kalorii i wykluczenie całych grup produktów spożywczych może skutkować groźnymi niedoborami makro- i mikroskładników.

Tak, jak w przypadku innych diet oczyszczających, post Dąbrowskiej wymaga odpowiedniego przygotowania organizmu oraz stopniowych zmian w jadłospisie, by detoks nie był zbyt intensywny.

Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa również nie narzuca stosowania konkretnego jadłospisu, choć zaleca spożywanie wyłącznie lekkostrawnych i niskokalorycznych dań opierających się na zdrowych produktach – unikamy więc tłustych i wysoko przetworzonych składników. Poza tym należy codziennie pomiędzy posiłkami pić sok z 2-3 cytryn, który rozcieńczamy wodą. Czas trwania takiej diety to 7 dni.

Dieta śliwkowa

Dieta śliwkowa polega na ograniczeniu swojego jadłospisu wyłącznie do zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce, chude mięso, ryby, kasze oraz maślanka i kefir. Ponadto należy codziennie spożywać specjalną miksturę z suszonych śliwek – aby ją wykonać, wystarczy zalać 10 sztuk owoców wrzątkiem i odstawić całość na noc. Rano wypijamy wodę i zjadamy śliwki. Powtarzamy kurację przez 10 dni.

Posiłki spożywane w tym czasie nie muszą mieć ograniczonych porcji, choć powinno się unikać przejadania. Większą część dań mają stanowić warzywa, najlepiej świeże lub gotowane na parze.

Śliwki posiadają delikatne właściwości przeczyszczające – regulują przy tym pracę jelit i wypróżnienia, pomagając pozbyć się treści pokarmowej zalegającej w układzie trawiennym.

Zdrowa, bezpieczna i niewymagająca dieta oczyszczająca: przykładowy jadłospis

jadłospis diety oczyszczającej

Dieta oczyszczająca nie musi być bardzo restrykcyjna – można przeprowadzić ją w łatwy i bezpieczny sposób, zapewniając sobie świetne efekty w postaci usunięcia toksyn z organizmu, co będzie skutkowało lepszym samopoczuciem i pozytywnym wpływem na zdrowie. Poniżej znajduje się przykładowy jadłospis diety oczyszczającej, w którym zostały rozpisane posiłki na pełne 3 dni.

Dzień 1.

  • Śniadanie: sok z marchwi, surówka z pomidorów, ogórków kiszonych, cebuli i czosnku.
  • II śniadanie: koktajl ze szpinaku, banana i jabłka z dodatkiem orzechów włoskich.
  • Obiad: zupa jarzynowa na bulionie warzywnym, bezmięsne leczo.
  • Kolacja: brokuł gotowany na parze, surówka z jabłka i selera, zielona herbata.

Dzień 2.

  • Śniadanie: sok z buraka i jabłka, surówka z kiszonych ogórków, czosnku, cebuli i koperku.
  • II śniadanie: koktajl z jarmużu, banana, gruszki i borówek.
  • Obiad: jarski bigos, surówka z pora, jabłka, buraka i cebulki, zupa krem z groszku z pestkami dyni.
  • Kolacja: gotowany kalafior, pieczona papryka, surówka z kiszonej kapusty i marchwi, zielona herbata.

Dzień 3.

  • Śniadanie: sok z marchwi i pomarańczy, surówka z pomidorów, sałaty, ogórka i rzodkiewek.
  • II śniadanie: pieczone jabłko z orzechami, sok ze szpinaku i banana.
  • Obiad: cukinia zapiekana z warzywnym farszem, zupa jarzynowa, surówka z jabłka i marchwi.
  • Kolacja: gotowana na parze brukselka, surówka z pomidora, kiszonych ogórków, cebuli i czosnku, ziołowa herbata.

Jak często korzystać z diety oczyszczającej?

Toksyny towarzyszą nam niestety w codziennym życiu, a ich nagromadzenie jest groźne dla zdrowia. Z tego względu z diety oczyszczającej warto korzystać 1-2 razy w roku – taka częstotliwość pozwoli na regularne usuwanie szkodliwych substancji ze swojego ciała.

Diety tego typu nie powinny jednak być stosowane zbyt często, ponieważ ze względu na niską kaloryczność i wykluczenie niektórych grup produktów, mogą być obciążeniem dla organizmu. Nie powinny więc trwać zbyt długo, a po ich zakończeniu należy odczekać przynajmniej 3-6 miesięcy przed rozpoczęciem kolejnego detoksu.

Na jakie efekty można liczyć?

efekty oczyszczania organizmu

Jakie efekty zapewnia dieta tego typu? Dobrze przeprowadzony detoks wiąże się z takimi korzyściami, jak:

  • oczyszczenie organizmu z toksyn,
  • oczyszczenie jelit z zalegających w nich złogów,
  • poprawa samopoczucia,
  • większa ilość energii,
  • wzmocnienie włosów i paznokci,
  • poprawa stanu cery,
  • szybszy metabolizm,
  • złagodzenie lub całkowita eliminacja wielu problemów, np. dolegliwości trawiennych, bezsenności, częstych przeziębień i stanów zapalnych, nawracającego bólu głowy, chronicznego zmęczenia.

Czy sama dieta wystarczy?

Dieta oczyszczająca to naturalny sposób na detoksykację organizmu. Można jednak przyspieszyć i wzmocnić jej działanie z pomocą dodatkowych metod, takich jak zioła czy suplementy na oczyszczenie organizmu. Naturalne tabletki oparte na ziołowych składnikach są najwygodniejszym rozwiązaniem, przy czym można stosować je nawet niezależnie od diety – dzięki dobrze dobranym substancjom pochodzenia roślinnego wspierają pracę wątroby i nerek oraz przyczyniają się do sprawnego usuwania toksyn i pasożytów z organizmu.

Jednym z najlepszych dostępnych obecnie na rynku produktów jest Detoxyn – suplement diety, w którym połączono najskuteczniejsze, naturalne składniki o działaniu oczyszczającym. W kapsułkach znajdziemy cholinę, gorzknik kanadyjski, czosnek, zieloną herbatę, aloes, miętę pieprzową, ostryż długi i wiele innych roślinnych ekstraktów. Dzięki temu kompleksowo zwalczają szkodliwe patogeny i wzmacniają organizm, dbając o jego zdrowie.

SPRAWDŹ TAKŻE: Objawy oczyszczania organizmu. Na co musisz się przygotować?

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.