Pestki dyni posiadają liczne właściwości prozdrowotne, dzięki czemu stanowią dzisiaj istotny składnik diety wielu osób. Czy wiesz, że pomogą ci nawet zwalczyć pasożyty, takie jak owsiki czy glista ludzka? Wysoka skuteczność w połączeniu z bezpieczeństwem stosowania sprawia, że można je podawać nawet najmłodszym. Sprawdźmy, z czego wynika popularność pestek dyni.
Właściwości przeciwpasożytnicze pestek z dyni
Właściwości przeciwpasożytnicze pestek z dyni wynikają przede wszystkim z tego, że w ich składzie znajduje się kukurbitacyna. To związek chemiczny, który z jednej strony sprzyja usuwaniu owsików, glist ludzkich i tasiemców, a z drugiej jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Dostarczanie go do organizmu w odpowiednich dawkach sprawia, że uszkodzony zostaje układ nerwowy pasożytów – dzięki temu w przewodzie pokarmowym tworzą się warunki uniemożliwiające im dalszy rozwój.
Jak stosować pestki?
Pestki dyni sprawdzają się w kuracji przeciwpasożytniczej, jednak warto wiedzieć jak stosować je na co dzień. Okazuje się, że istnieje kilka metod spożywania tego cennego produktu – oto te najpopularniejsze i najskuteczniejsze.
Zmielone pestki dyni
Jednym z najprostszych sposobów spożywania pestek dyni jest ich zmielenie – możesz zrobić to np. za pomocą specjalnego młynka lub blendera. W takiej postaci będą idealne do różnego rodzaju sałatek, zup, sosów czy kremów – z jednej strony wzbogacą smak dania, a z drugiej będą domowym sposobem na pasożyty.
Jeżeli taka konsystencja pestek nie jest dla ciebie odpowiednia, możesz wcześniej zalać je wodą i moczyć przez kilka godzin. Potem wystarczy zblendować je na grudkowatą masę i przyprawić solą oraz pieprzem.
Alternatywą jest zakup mąki z pestek dyni, która doskonale sprawdzi się do różnego rodzaju wypieków i deserów. Produkt ten znajdziesz w sklepie ze zdrową żywnością – również internetowym.
Jaka ilość zmielonych pestek dyni wystarczy, aby kuracja przyniosła pożądany efekt? W przypadku dorosłych będzie to około 25-30 gramów, a dzieci – 15-20 gramów. Zaleca się spożywanie ich na czczo, a w celu wzmocnienia efektu przeczyszczającego można po kilku godzinach wypić łyżkę oleju rycynowego.
Olej z pestek dyni
Według wielu specjalistów jeszcze lepszym i łatwiejszym sposobem przyjmowania kukurbitacyny jest olej z pestek dyni, który znajdziesz w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Produkt ten wykazuje nie tylko silne działanie przeciwpasożytnicze, ale również posiada liczne właściwości prozdrowotne – wynika to z faktu, że zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6, a także fitosterole, witaminy i minerały.
Jak dawkować olej z pestek dyni? Dorośli powinni przyjmować 2 łyżki produktu dziennie (rano i wieczorem), zaś dzieci jedną łyżkę – najlepiej na czczo, tuż po przebudzeniu. Jeżeli smak oleju nie będzie ci odpowiadał, możesz dodać go np. do sałatki. Również w tym wypadku zaleca się dodatkowe stosowanie środka przeczyszczającego, by usuwanie pasożytów było skuteczniejsze.
Pestki dyni zmieszane z miodem lub sokiem owocowym
Biorąc pod uwagę fakt, że smak pestek dyni nie wszystkim przypadnie do gustu, można zmielić je w młynku, a następnie podać z miodem lub sokiem owocowym.
Inną metodą jest utarcie ich w moździerzu wraz z dodatkiem cukru albo syropu z agawy. Takie podanie będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla najmłodszych.
Pestki dyni spożywane w całości
Istnieje jeszcze najprostszy sposób podawania pestek dyni – w całości. Wystarczy tylko usunąć z nich zewnętrzną, twardą łupinkę, a następnie dokładnie przeżuć. Dzieci powinny spożywać około 10-15 pestek dyni dziennie, zaś dorośli 20-30.
Sposób ten polecany jest przede wszystkim osobom, które nie mają czasu na skorzystanie z innych metod. Także w tym wypadku należy dodatkowo spożyć środek przeczyszczający, co zapewni szybszy efekt w postaci zniwelowania objawów pasożytów oraz ich całkowitego usunięcia z przewodu pokarmowego.
Pestki dyni nie tylko na pasożyty: pozostałe właściwości
Pestki dyni sprawdzają się nie tylko w usuwaniu pasożytów – wykazują także wiele innych właściwości prozdrowotnych, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością. Stanowią doskonałe źródło witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych, a także zawierają duże ilości cynku i magnezu. Dzięki temu:
- wykazują działanie antyoksydacyjne, zwalczając wolne rodniki i spowalniając procesy starzenia się organizmu;
- mają pozytywny wpływ na układ nerwowy – obniżają stres, a także stanowią znakomity sposób na bezsenność;
- sprzyjają produkcji plemników i mają korzystny wpływ na ich jakość oraz ruchliwość, co z kolei pomaga w problemach z płodnością;
- zapewniają wsparcie w leczeniu cukrzycy i zmniejszają ryzyko różnego rodzaju dolegliwości i chorób, takich jak przerost prostaty;
- są źródłem energii i zwiększają witalność, podnosząc jakość życia.
Badania: czy skuteczność pestek z dyni została potwierdzona?
Skuteczność pestek z dyni została potwierdzona licznymi badaniami. Jedne z nich przeprowadzili polscy naukowcy, którzy doszli do wniosku, że stanowią one skuteczną alternatywę dla różnego rodzaju leków przeciwpasożytniczych i dają wiele korzyści – zarówno ludziom, jak i zwierzętom gospodarskim.[1]
Wszystko to sprawia, że ich stosowanie jest zalecane zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom – wraz z odpowiednio dopasowanym środkiem przeczyszczającym mogą w krótkim czasie pomóc wyeliminować problem pasożytów.
Jak wybrać wartościowy produkt?
Pestki dyni to, obok takich domowych sposobów jak olej z czarnuszki, woda z kiszonych ogórków czy zioła na pasożyty, najlepsza metoda pozbywania się robaków obłych z układu pokarmowego. Jeżeli jednak chcesz, aby ich skuteczność była satysfakcjonująca, powinieneś wybrać produkt dobrej jakości. Najlepiej postawić na sprawdzony sklep ze zdrową żywnością, w którym zakupisz świeże pestki dyni albo bogate w cenne składniki produkty powstające na ich bazie (jak np. mąka).
Źródła:
1. Maciej Grzybek, Wirginia Kukula-Koch, Aneta Strachecka, Aleksandra Jaworska, Andrew M. Phiri, Jerzy Paleolog, Krzysztof Tomczuk (2016) Evaluation of Anthelmintic Activity and Composition of Pumpkin (Cucurbita pepo L.) Seed Extracts—In Vitro and in Vivo Studies