Detoks dwutygodniowy, jednodniowy, a może głodówka? Sposobów na detoks organizmu jest mnóstwo. Niektóre bardziej, inne mniej skuteczne, mają jednak pewne cechy wspólne. To przede wszystkim odpowiednie przygotowanie organizmu i przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego detoksu.

Czym właściwie jest detoks?

oczyszczanie organizmu z toksyn

Niezdrowa dieta, zanieczyszczenie środowiska, stres, alkohol, kofeina – wszystko to sprawia, iż w naszym organizmie gromadzą się szkodliwe produkty przemiany materii. Wprawdzie nasze narządy, m.in. nerki ciężko pracują, by się ich pozbyć, jednak zanieczyszczeń jest dziś tak dużo, że to się po prostu nie udaje.

Detoks organizmu to nic innego, jak usunięcie z nas tych toksyn. Podstawą naturalnego detoksu jest odpowiednio skomponowana dieta. Bogata w błonnik, pomaga oczyścić organizm z nagromadzonych szkodliwych produktów. Korzystnie działają też napary ziołowe i oczywiście woda. Jednak w przeciwieństwie do zdrowej diety, która powinna towarzyszyć nam na co dzień, detoks organizmu trwa tylko określony czas. Na skuteczne oczyszczenie potrzebujemy zazwyczaj od 1 do 14 dni. Dieta oczyszczająca nie może zastąpić zróżnicowanego, codziennego sposobu żywienia.

Pamiętajmy też, że celem detoksu nie jest utrata wagi. Czasem można uzyskać taki efekt, jednak jest to ostatnia na liście korzyści wynikających z oczyszczania. W parze z detoksem organizmu musi iść zdrowy tryb życia.

Nawet największe wysiłki nie przyniosą efektu, jeśli ukradkiem będziemy popalać papierosy lub pozwolimy sobie na suto zakrapianą alkoholem imprezę. Pamiętajmy też o aktywności fizycznej – umiarkowany, lecz regularny wysiłek przyspieszy proces usuwania szkodliwym toksyn z naszego organizmu.

Kiedy zrobić detoks organizmu?

Jak rozpoznać moment, w którym nasz organizm domaga się detoksu? Zasada jest prosta. Jeśli czujemy się i wyglądamy coraz gorzej, najwyższy czas na oczyszczenie. Sygnałem wskazującym na konieczność wykonania detoksu organizmu jest ogólne zmęczenie i osłabienie.

Jeśli trudniej nam radzić sobie ze stresem, częściej wpadamy w przygnębienie, szybciej uruchamia się w nas złość – to może być sygnał, że nasze ciało i umysł nie są w stanie sobie poradzić z nadmiarem szkodliwych substancji.

Postawmy na detoks, jeśli nasza cera zrobiła się ziemista lub pojawił się na niej nieestetyczny trądzik. Matowe, osłabione i wypadające włosy też mogą być sygnałem przeciążenia organizmu. Oczyszczania oczekuje też organizm przez dłuższy czas obciążony alkoholem lub paleniem papierosów. Jeśli rzuciliśmy lub właśnie rzucamy szkodliwe używki, detoks wspomoże nasz organizm w regeneracji i szybciej usunie nagromadzone w nim toksyny.

Jak przygotować się do detoksu?

czas na detoks

Istnieje wiele naturalnych sposobów na detoks. Jednak pewne zasady są wspólne dla każdej diety oczyszczającej. Przede wszystkim do zaplanowanego detoksu trzeba się dobrze przygotować.

Trzy dni przed rozpoczęciem oczyszczania odstawmy na bok używki i szkodliwe produkty, które na co dzień pojawiają się w naszym jadłospisie. Wśród nich należy wymienić nie tylko alkohol i nikotynę, ale też napoje energetyczne, czarną herbatę, kawę, colę i inne słodzone napoje gazowane. Aby uzyskać maksymalną korzyść z detoksu organizmu, zrezygnujmy też z produktów, które zasadniczo nie są uznawane za niezdrowe, ale osłabiają efekt oczyszczania. To m.in. czerwone mięso, jaja, mleko i inne produkty pochodzenia zwierzęcego oraz mąka.

Warto pamiętać o diecie przejściowej – pomiędzy odstawieniem używek i innych niekorzystnych produktów a rozpoczęciem detoksu trzeba przecież coś jeść. To zdecydowanie nie czas na fast foody i najadanie się „na zapas” niezdrowymi rzeczami.

Postawmy na lekkostrawne zupy, kasze, sałatki owocowe i warzywne z dodatkami pestek dyni czy słonecznika, soki i koktajle owocowo-warzywne. Dobre przygotowanie oszczędzi nam detoksowego „szoku”, gdy już rozpoczniemy właściwe oczyszczanie. Mniej będziemy odczuwać nieprzyjemne efekty usuwania toksyn z organizmu.

Domowe sposoby na detoks organizmu: 9 skutecznych metod

Zanim zdecydujemy się na oczyszczanie organizmu, przeanalizujmy ewentualne przeciwwskazania. W tym celu warto poradzić się lekarza. Dotyczy to szczególnie osób zmagających się z różnymi schorzeniami, np. chorobami nerek czy cukrzycą. Detoksu, nawet jednodniowego, nie powinny wykonywać kobiety w ciąży.

Podczas detoksu należy pić dużo wody. To podstawa usuwania toksyn z organizmu. Osiem szklanek dziennie to minimum. W lato ilość tę należy zwiększyć nawet do dziesięciu. Obowiązkowo wypijajmy szklankę wody po przebudzeniu, jeszcze przed śniadaniem, i szklankę na godzinę przed pójściem spać. Postawmy na niegazowaną wodę mineralną. Świetnie sprawdzą się też ziołowe napary.

Zaopatrując się w produkty żywnościowe, wybierajmy te ekologiczne. Najlepsze okażą się warzywa i owoce z własnego (lub babcinego!) ogródka. Oczywiście nie każdy ma do nich dostęp – w takim wypadku warto udać się na pobliski bazar, gdzie sprzedawane surowce zwykle są bardziej naturalne niż te z marketów.

Dieta urozmaicona

Detoks organizmu dietą urozmaiconą trwa 14 dni. Przed pierwsze 3 dni jemy wyłącznie warzywa i owoce, a pijemy soki owocowe i warzywne oraz oczywiście wodę. Warzywa i owoce mogą być zarówno surowe, jak i gotowane. Dzień 4 i 5 to czas włączenia do diety fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurt naturalny, maślanka, kefir itp. Dzień 6. przyniesie nam urozmaicenie w postaci kasz, płatków i ryżu. Zamiast tradycyjnego białego ryżu, wybierzmy dziki ryż brązowy. Dnia 8 i 9 możemy delektować się chudym białym serem. W 10 dniu detoksu wzbogacamy dietę o gotowaną rybę. Dnia 12 natomiast – o chudy drób.

Na czas oczyszczania całkowicie zapominamy o istnieniu czegoś takiego jak słodycze, kawa, herbata, używki i alkohol. Produktów nie smażymy, możemy je gotować. To oczywiście tylko jeden z wielu wariantów detoksu organizmu. Jego zaletą jest konkretne wskazanie produktów, jakie możemy spożywać w danych dniach detoksu. Istnieje jednak sporo innych sposobów na detoks.

Detoks sokowy

Detoks sokowy to prosty sposób na naturalne oczyszczanie, który jednocześnie daje nam dużą dowolność w komponowaniu menu. Ważne, by spożywane w ciągu 14 dni posiłki były lekkostrawne. Pozbawione cukru i produktów wysoko przetworzonych.

Oprócz tego każdego dnia pijemy około 1 litr soków warzywnych i owocowych. Powinny być świeżo wyciśnięte, najlepiej z ekologicznych surowców.

Detoks koktajlowy

W tym wariancie oczyszczania podstawą jest koktajl z kefiru i owoców. Wypijamy trzy szklanki mieszanki dziennie. Oprócz tego spożywamy przede wszystkim produkty zbożowe. Detoks koktajlowy trwa 14 dni. Po kilku dniach do diety można włączyć chude mięso.

Detoks jabłkowy

To jeden z najkrótszych wariantów detoksu. Trudno w tym wypadku o prostsze menu. Detoks polega na jedzeniu wyłącznie jabłek, piciu soku jabłkowego, wody i zielonej herbaty. Zawarte w jabłkach pektyny doskonale oczyszczają układ pokarmowy.

Ponadto te tradycyjne polskie owoce zawierają mnóstwo witamin i innych cennych składników. Detoks jabłkowy trwa od jednego do trzech dni. Nie wolno go stosować dłużej, ponieważ same jabłka nie dostarczają nam wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych.

Detoks owocowy

Bardziej zróżnicowany wariant omawianego powyżej detoksu opiera się na jedzeniu różnych owoców i sałatek owocowych. Najlepiej korzystać z surowca z własnej strefy klimatycznej. Dla nas będą to więc jabłka, gruszki, śliwki, morele itp. Do diety warto jednak włączyć cytrusy, które wiążą substancje toksyczne i usuwają je z organizmu. Detoks owocowy nie powinien trwać dłużej niż jeden dzień.

Detoks jaglany

Detoks jaglany to najkrótsze, bo jednodniowe oczyszczanie zalicza się do tzw. monodiet. Gotujemy pół kilo kaszy jaglanej i przez jeden cały dzień jemy wyłącznie ją. Porcje muszą być niewielkie, tak by pól kilo kaszy starczyło nam na posiłki spożywane co 2-3 godziny.

Kasza jaglana nie bez przyczyny nazywana jest królową kasz. Nie tylko zawiera mnóstwo cennych witamin i minerałów, ale też działa odkwaszająco na organizm. W dłuższym, 12-dniowym wariancie detoksu jaglanego na początku spożywamy wyłącznie zupę jaglaną. Po kilku dniach dietę wzbogacamy o warzywa i owoce, ale nic poza tym. Jedną z największych zalet detoksu jaglanego jest brak osłabienia w trakcie diety. Kasza jaglana jest sycąca i zapewnia energię, nie będziemy więc odczuwać męczącego uczucia głodu.

Post dr Ewy Dąbrowskiej

To szczególnego rodzaju dieta oczyszczająco-lecznicza, stworzona przez doktora nauk medycznych, Ewę Dąbrowską. Detoks organizmu przebiega w dwóch etapach.

Pierwszy etap to głodówka, która ma uruchomić wewnętrzne trawienie – oczyścić organizm ze złogów i zdegenerowanych tkanek. Pozbycie się z organizm wszystkiego, co zakłóca jego działanie, przywraca naturalne funkcje samoleczenia. Na tym etapie jedynym, co można jeść, są warzywa niskoskrobiowe, czyli m.in. kapusta, sałata, por, buraki, marchew, rzodkiew, ogórki, pomidory czy papryka, a także niskocukrowe owoce: jabłka, cytryny, jagody, grejfruty itp. Etap ten powinien trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Drugi etap to wychodzenie z diety. Celem postu dr Dąbrowskiej jest nie tylko detoks organizmu, ale też wprowadzenie na stałe zdrowego jadłospisu. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe postępowanie na etapie wyjścia z diety.

Podstawą jadłospisu dalej powinny być warzywa i owoce z pierwszego etapu detoksu. Stopniowo jednak wzbogacamy je o kasze i ziarna, produkty mleczne, chleb razowy, orzechy, a także inne warzywa (np. strączkowe) i owoce.

Post dr Dąbrowskiej wskazany jest też dla osób, które oprócz oczyszczenia organizmu chcą uzyskać efekt redukcji tkanki tłuszczowej.

Kontrowersyjna głodówka

Wiele osób uważa, iż najlepszym sposobem na detoks organizmu jest nie jedzenie niczego, czyli dieta zwana popularnie głodówką. Spotkać się też można z określeniem „dieta wodna”. Niezależnie od nazwy, opiera się ona na całkowitym braku jedzenia.

Opinie na temat głodówek są podzielone. Przede wszystkim pamiętajmy, że taki detoks nie powinien trwać dłużej niż 1 dzień. W tym czasie pijmy dużo wody i ziołowych naparów. Nie planujmy żadnych forsujących aktywności. Dużo śpijmy i odpoczywajmy. Osoby przewlekle chore powinny swoje głodówkowe plany wcześniej przedyskutować z lekarzem.

Zioła oczyszczające

Podstawowym źródłem nawodnienia organizmu podczas detoksu jest woda. Warto jednak sięgnąć także po zioła oczyszczające. Te, które sprzyjają wydalaniu toksyn z organizmu to:

  • Pokrzywa to ziele neutralne w smaku – z pewnością nie wykrzywimy się po nim bardziej niż po zwykłym rumianku. Pokrzywa działa moczopędnie, dzięki czemu przyspiesza usuwanie substancji szkodliwych.
  • Rumianek pomaga usunąć złogi jelitowe. Dodatkowo działa przeczyszczająco i przeciwzapalnie.
  • Melisa lekarska sprzyja prawidłowej pracy wątroby.
  • Czystek wyróżnia się szerokim spektrum działania. Przywraca równowagę flory bakteryjnej w jelitach. Działa moczopędnie. Pomaga oczyścić organizm z metali ciężkich.
  • Ostropest plamisty to wybór dla osób oczyszczających się z alkoholu. Odtruwa i usuwa z organizmu szkodliwe toksyny.

Jak przetrwać detoks?

zanieczyszczony organizm toksynami

Dwa tygodnie zdrowego jedzenia i pysznych owocowo-warzywnych soczków. Brzmi świetnie, jednak efekt może wcale nie być taki przyjemny. Dotyczy to szczególnie osób, które na co dzień wypijają dużo kawy i herbaty lub stosują używki. Już pierwszego dnia bowiem możemy odczuć skutki odstawienia. Jak przetrwać detoks, nie porzucając go w połowie pierwszego dnia?

Najlepiej zdecydować się na oczyszczanie w czasie urlopu. Konieczność wstania o 6.00, bycia pięknym i umysłowo stuprocentowo sprawnym na spotkaniu o 8.00 zdecydowanie nie sprzyja motywacji do odstawienia np. porannej kawy. Pozwólmy sobie na osłabienie i zły humor. Dużo śpijmy. Lepiej ten czas spędzić samotnie w domu niż na spotkaniach z przyjaciółmi, gdzie będziemy musieli tłumaczyć wszystkim niechęć do sięgnięcia po piwo czy zamówienia ciastka.

Najgorsze jest kilka pierwszych dni. W tym czasie nie możemy stracić motywacji. Potem będzie tylko lepiej.

Jak często robić detoks organizmu?

Na diecie oczyszczającej nie można być cały czas. Warto jednak stosować ją regularnie. Specjaliści zalecają wykonywanie naturalnego detoksu cztery razy w roku. Pomoże nam on wzmocnić odporność, nabrać sił i poprawić samopoczucie.

Aby detoks przyniósł trwały efekt, wracajmy do zwykłej diety stopniowo. Przede wszystkim 3 kolejne dni stosujmy tę samą dietę, z której korzystaliśmy podczas przygotowań. Oczyszczenie organizmu do dobry moment na zmianę codziennych nawyków.

Przykładowo, jeśli wytrzymaliśmy dwa tygodnie bez kawy, to może warto byłoby ograniczyć ją do jednej lub dwóch filiżanek dziennie? Albo na stałe wprowadzić do jadłospisu soki warzywne i owocowe? Odżywiajmy się świadomie i korzystajmy z dobrodziejstw detoksu nie tylko bezpośrednio po jego zakończeniu, ale też przez następne miesiące.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.