Dieta dr Dąbrowskiej staje się coraz bardziej popularna. W mediach społecznościowych aż roi się od grup poświęconych temu rodzajowi odżywiania. Często stosowana jako metoda na szybkie schudnięcie, w rzeczywistości ma na celu oczyszczenie organizmu i uruchomienie procesów samoleczenia.

Dieta dr Dąbrowskiej zyskuje coraz większe grono zwolenników – zarówno wśród pacjentów, jak i specjalistów z dziedziny medycyny i żywienia. Wynika to nie tylko z działań samej autorki, ale także z szeregu badań naukowych, które potwierdzają, że założenia postu są całkiem słuszne. Czy dieta Dąbrowskiej jest bezpieczna? Jak ją stosować, by osiągnąć zamierzone rezultaty, a jednocześnie sobie nie zaszkodzić?

Kim jest dr Ewa Dąbrowska

Dr Ewa Dąbrowska to urodzona w Gdańsku lekarz internista, która przez wiele lat zajmowała się medycyną klasyczną. Ukończyła Akademię Medyczną w tym samym mieście, gdzie także w roku 1978 zdobyła tytuł doktora nauk medycznych.

W trakcie badań do pracy doktorskiej, Dąbrowska odkryła, że organizm człowieka potrafi sam siebie leczyć, uruchamiając proces autofagii. Zdolność do regeneracji i samoleczenia jest wynikiem uruchomienia procesu odżywiania wewnętrznego, które wymaga ograniczenia kalorii dostarczanych z posiłkami. Na tej podstawie lekarz opracowała program żywieniowy, a także zasady 6-tygodniowego postu mającego na celu detoksykację ciała i zapoczątkowanie procesów naprawczych.

Dr Dąbrowska jest propagatorem zdrowej diety opartej na warzywach oraz niewielkiej ilości owoców. Podstawą jej zasad żywieniowych jest dostarczanie ciału dużej ilości witamin, minerałów, zdrowych tłuszczów i białek, przy ograniczaniu podaży węglowodanów. Ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów (około 0,3 litra na kilogram masy ciała) w postaci wody i naparów ziołowych.

Proces oczyszczania organizmu ma o tyle istotne znaczenie, że we współczesnym świecie jesteśmy notorycznie narażeni na działanie toksyn oraz innych szkodliwych substancji – czy to z powietrza, wodzie, czy żywności. Według dr Dąbrowskiej stosowanie zdrowotnych głodówek ma zbawienny wpływ na ciało i pozwala pozbyć się szeregu schorzeń.

Dr Dąbrowska nie jest jedyną osoba w środowisku medycznym, która zajmuje się tematem odżywiania wewnętrznego. W roku 2016 japoński profesor Yoshinori Ohsumi otrzymał Nagrodę Nobla za badania w dziedzinie autofagii. W procesie tym produkowane są pęcherzyki, które otaczają uszkodzone struktury komórki, a następnie je rozdrabniają tak, by mogły być łatwo usunięte. Zakłócenie tego zjawiska może doprowadzić do pojawienia się rozmaitych chorób. Organizm, który zatracił zdolność samoleczenia jest bardziej podatny na nowotwory, a także cukrzycę czy chorobę Alzheimera.

Ewa Dąbrowska jest autorką wielu prac naukowych i książek, w których opisuje zasady swojej diety oraz dzieli się wskazówkami dotyczącymi zdrowego stylu życia. Jej dzieło kontynuuje także synowa, która jest autorką najnowszych publikacji dotyczących wychodzenia z postu oraz diety ketogenicznej. Powołano też do życia Instytut Zdrowia Dr Ewy Dąbrowskiej, który zajmuje się propagowaniem wiedzy zdobytej przez założycielkę.

Zasady diety dr Dąbrowskiej

zasady diety dąbrowskiej

Opisując zasady diety dr Dąbrowskiej musimy przede wszystkim oddzielić ją od postu. Ta pierwsza oparta jest o racjonalne żywienie z dużą ilością warzyw. Mięso, jeśli chcemy je spożywać, powinno pochodzić z ekologicznych źródeł, to samo dotyczy jaj oraz wszelkich produktów, jakie trafiają na nasze talerze.

Dieta dr Dąbrowskiej wyklucza spożywanie potraw i napojów przetworzonych, a także alkoholu oraz innych używek. Dania powinny być przygotowane z użyciem zdrowych i bezpiecznych tłuszczów, najlepiej gotowane na parze lub blanszowane. Unikamy smażenia i nadmiernego podgrzewania żywności. Dr Dąbrowska zaleca także jedzenie warzyw i owoców w formie surowej. Wówczas zachowują swoje cenne właściwości, które mogą ulec eliminacji w procesie obróbki termicznej.

Post dr Dąbrowskiej z kolei jest programem zmierzającym do uruchomienia w ciele procesów naprawczych. Z uwagi jednak na powszechne stosowanie obu tych terminów w odniesieniu do głodówki, my także będziemy używać określenia „dieta dr dąbrowskiej” w tym znaczeniu.

Post trwa od 14 do 42 dni i wymaga ścisłego przestrzegania wszystkich zasad. Wynika to z faktu, że celem wprowadzenia tego reżimu jest uruchomienie procesu odżywiania wewnętrznego. Nawet niewielkie „grzeszki” i odstępstwa spowodują wyłączenie go i powinny zakończyć post. Kontynuując go po złamaniu zasad, narażamy się na groźne konsekwencje. Autofagia zostaje zahamowana, a jednocześnie podaż kalorii i związków pokarmowych z zewnątrz nie wystarcza, by zaspokoić potrzeby organizmu – w konsekwencji ciało po prostu głoduje. Z tego względu należy bardzo dokładnie trzymać się zasad.

Post opiera się na eliminacji produktów odzwierzęcych, a także warzyw skrobiowych i tłuszczowych oraz wszystkich owoców z wyjątkiem jabłek (2 średnie sztuki dziennie) i śladowej ilości truskawek, borówek czy kiwi.

W tym czasie dr Ewa Dąbrowska zaleca spożywanie warzyw w formie surowej, dlatego tak ważne jest, by pochodziły ze sprawdzonych źródeł – najlepiej gospodarstw ekologicznych. Możemy jeść wyłącznie produkty niskokaloryczne i pozbawione skrobi, cukrów oraz tłuszczów, a więc: pomidory, paprykę, sałaty, kapusty (świeże i kiszone), kalafior, brokuły, kalarepę, rzepę, pietruszkę (nać oraz korzeń), marchew, buraki, cukinię, ogórki (świeże i kiszone) szpinak, jarmuż, cykorię, dynię (w niewielkich ilościach). Zakazane są natomiast ziemniaki, bakłażan czy grzyby.

Dieta Dąbrowskiej zakłada przyjmowanie dużej ilości płynów. Podstawą jest tu oczywiście niskosodowa woda mineralna, a także napary ziołowe. Wykluczone jest picie kawy i mocnej herbaty. Wyjątkiem jest kawa z cykorii – oczywiście bez cukru i mleka czy śmietanki.

Dieta dr Dąbrowskiej powinna być prowadzona przez okres kilku tygodni zakończony tak zwanym „wyjściem”. Postu nie wolno po prostu przerwać i powrócić do dawnych nawyków. Zniweczy to nasze wysiłki, bowiem organizm będzie miał trudności, by nagle poradzić sobie z tłuszczem czy cukrem, z którym nie miał styczności przez wiele dni. Co więcej, jednym ze skutków, jakie daje dieta doktor Dąbrowskiej jest zmniejszenie masy ciała, choć nie powinno jej się traktować jak diety odchudzającej. Nagły przeskok z postu warzywno-owocowego do jadłospisu bogatego w żywność przetworzoną, węglowodany i produkty odzwierzęce będzie skutkować powrotem kilogramów.

Chcąc uniknąć efektu jojo i zwiększenia masy ciała, należy stopniowo wprowadzać kolejne grupy produktów. Według najnowszej metody dieta Dąbrowskiej powinna zakończyć się w oparciu o utrzymanie stanu ketozy, a więc powrotem do niektórych artykułów, ale utrzymywaniem podaży cukrów na poziomie około 50 gramów.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania diety dr Dąbrowskiej

wskazania do stosowania diety

Dieta warzywno-owocowa to sposób na oczyszczenie organizmu i uruchomienie procesów służących naprawie uszkodzeń komórkowych. W wyniku jej przeprowadzenia ustąpić może wiele dolegliwości i objawów związanych z rozmaitymi schorzeniami.

Mogło by się wydawać, że jadłospis oparty na dużej ilości warzyw i owoców oraz wody będzie służył wszystkim. Tak jednak nie jest. Istnieją przypadki, w których nie wolno poddawać organizmu wymogom tej rygorystycznej diety. Przyjrzyjmy się, jakie są wskazania i przeciwskazania.

Kto skorzysta z diety warzywno-owocowej? Post Dąbrowskiej mogą stosować osoby zupełnie zdrowe. W tym wypadku głównym założeniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz usunięcie potencjalnych źródeł chorób. W ciele ludzi, którzy nie cierpią na żadne schorzenia także znajdziemy mnóstwo uszkodzonych struktur. Natura zaprogramowała nas w taki sposób, by oczyszczanie organizmu z toksyn, złogów i innych niebezpiecznych elementów zachodziło samoczynnie. Niestety nieodpowiedni tryb życia i sposób odżywiania, który odbiega od ideału, a także negatywny wpływ środowiska sprawiają, że proces ten zostaje zaburzony.

Dieta dr Dąbrowskiej to także świetny sposób na złagodzenie objawów chorób cywilizacyjnych – np. autoimmunologicznych, jak toczeń, sarkoidoza, hashimoto czy zespół Gravesa-Basedowa. Świetnie sprawdzi się także u osób zmagających się z problemami skórnymi, niedoczynnością i nadczynnością tarczycy, schorzeniami neurologicznymi, a także kłopotami w okolicy wątroby i nerek oraz alergiami.

Z diety warzywno-owocowej powinni jednak zrezygnować ludzie cierpiący na nowotwory, pierwotną niedoczynność kory nadnerczy, a także przyjmujące leki sterydowe czy cytostatyczne.

Z uwagi na to, że dieta dr Ewy Dąbrowskiej jest naprawdę wymagająca, przed zastosowaniem jej warto skonsultować się ze specjalistą.

Bezpieczeństwo stosowania diety

Tak, jak wspomnieliśmy, dieta dr Ewy Dąbrowskiej nie może być stosowana przez wszystkich ludzi. Osoby, które cierpią na którąkolwiek z dolegliwości wykluczających przeprowadzenie postu, powinny z niego zrezygnować, a wszelkie decyzje tak mocno zmieniające jadłospis, konsultować ze specjalistami.

Mimo że podstawą diety dr Dąbrowskiej są warzywa i owoce, wdrożenie takiego sposobu odżywiania może wiązać się z rozmaitymi dolegliwościami. Do najważniejszych należy tak zwany kryzys ozdrowieńczy. Jego intensywność jest tym większa, im gorzej twój jadłospis wyglądał przed postem. W przypadku, gdy dieta obfituje w mięso, tłuszcze nasycone i słodycze, ciało mocno odczuje odstawienie tych produktów. Szczególnie uciążliwa okazuje się rezygnacja z węglowodanów. Podobnie, jeśli na co dzień stosujesz używki, nagła przerwa w ich przyjmowaniu może okazać się bardzo trudna dla organizmu.

Czym charakteryzuje się ten etap diety? Kryzys ozdrowieńczy objawia się silnym bólem głowy, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (biegunka, nudności, czasami wymioty), a także bólami stawów czy zatok. Pojawić się może też podwyższona temperatura, a nawet katar. Osoby korzystające z diety Dąbrowskiej często wspominają również o towarzyszącym im zmęczeniu.

Objawy te pojawiają się zwykle na początku postu i trwają 3-5 dni. Pierwszy etap polega bowiem na intensywnym oczyszczaniu organizmu. Uwolnione toksyny wywołują wymienione wyżej dolegliwości. Dodatkowo obniżona kaloryczność potraw oraz zaledwie 50 gramów węglowodanów powodują, że brakuje ci siły. Wszystko to jednak przemija.

W przypadku, gdy stan bardzo złego samopoczucia utrzymuje się dłużej, warto rozważyć wyjście z diety Ewy Dąbrowskiej (nie można jej po prostu przerwać, ale o tym opowiemy szerzej potem). Możliwe, że ten sposób nie jest dla ciebie bądź będziesz mógł wrócić do niego za jakiś czas.

Bezpieczeństwo diety dr Dąbrowskiej zależy także od tego, czy sumiennie przestrzegasz jej zasad. Spożywając inne produkty, a nawet warzywa i owoce spoza listy dozwolonych będzie miało bardzo negatywne konsekwencje.

Opinie o diecie dr Dąbrowskiej. Co mówią o niej pacjenci i lekarze?

opinie o diecie

Opinie o diecie dr Dąbrowskiej są różne. Zmieniały się one jednak na przestrzeni lat. Wielu lekarzy twierdziło, że wprowadzenie postu jest zupełnie bezzasadne, ponieważ oczyszczanie organizmu zachodzi naturalnie. Toksyny usuwane są z ciała za pośrednictwem układu wydalniczego, oddechowego, nerek oraz potu.

Tak, jak wspomnieliśmy – owszem – te zjawiska powinny zachodzić w organizmie automatycznie, jednak współczesny sposób żywienia oraz niezdrowy tryb życia zaburzają naturalne funkcjonowanie ludzkiego ciała. Wynikiem tego są choroby cywilizacyjne, przewlekłe zmęczenie czy alergie.

Coraz więcej specjalistów – czy to z dziedziny dietetyki, medycyny czy biotechnologii – zgadza się z opinią Pani Ewy. Według nich, podobnie jak dr Dąbrowskiej, dieta ma zasadnicze znaczenie dla stanu naszego zdrowia, post zaś umożliwia uruchomienie zakłóconych procesów autofagii oraz usuwanie szkodliwych i uszkodzonych struktur, a także toksyn.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie diety Dąbrowskiej przyznają, że nie jest to łatwe zadanie, ale warte zachodu. Spożywając warzywa i owoce przez okres kilku tygodni zauważyli u siebie poprawę samopoczucia, wzrost energii, a także polepszenie stanu cery.

Wielu podkreśla, że dolegliwości towarzyszące im przed przystąpieniem do postu dr Ewy Dąbrowskiej odeszły w zapomnienie. Pacjentom udało się pozbyć uporczywego bólu głowy, problemów z układem pokarmowym, a także nietolerancji na rozmaite produkty.

Etapy diety

etapy diety doktor dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej przeprowadzana jest w trzech zasadniczych fazach.

Pierwszy etap ma za zadanie przygotować nas do tego wyjątkowego wyzwania. W tym czasie, trwającym od 14 do 30 dni, warto odstawić używki i wszelkie produkty, które mogą powodować gromadzenie się toksyn w ciele.

Dzięki temu twój organizm przyzwyczai się do braku określonych substancji, co w konsekwencji zmniejszy uciążliwość postu oraz intensywność kryzysu ozdrowieńczego.

Drugi etap diety to zasadniczy post, a więc spożywanie wyłącznie dozwolonych produktów (warzywa i owoce), przygotowywanych w odpowiedni sposób. Ma to szczególne znaczenie na przykład w przypadku marchwi, która w stanie surowym ma niski indeks glikemiczny, po ugotowaniu zaś jej IG znacznie wzrasta. Najlepiej zatem jeść ją bez obróbki termicznej. Dr Ewa zaleca spożywanie większości dozwolonych w diecie produktów właśnie na surowo. W tym czasie pij także dużo wody oraz naparów ziołowych. Zabroniona jest zaś kawa oraz czarna i zielona herbata. Możesz sięgać za to po Rooibos czy napój z cykorii. Dieta dr Dąbrowskiej to także sporo kiszonek i zakwasów, które usprawnią działanie układu pokarmowego i pomogą uporać się z tak dużą ilością pektyn i błonnika. Faza ta trwa od 14 do 42 dni.

Kolejnym etapem postu jest „wyjście”. Nieodpowiednio przeprowadzone zniszczy efekty naszych wysiłków i sprawi, że dieta dr Dąbrowskiej nie przyniesie ci zmian, na których ci zależy. W fazie tej nadal spożywasz warzywa i owoce dozwolone na poście i stopniowo dodajesz kolejne produkty, według tabel zamieszczonych w publikacjach przygotowanych przez panią Ewę oraz jej współpracowników. Etap wyjścia trwa kilka dni lub tygodni – wszystko zależy od długości diety oraz twojego organizmu.

Ostatni etap to zrównoważona dieta, oparta na produktach pochodzących z ekologicznych źródeł. Dr Dąbrowska zaleca, by podstawą twojego jadłospisu były warzywa – te, które dozwolone były na poście, a także wszystkie skrobiowe i tłuszczowe. Do diety włącz także nabiał i dobrej jakości mięso (jeśli je spożywasz). Najważniejsze jest dbanie o niską podaż cukru oraz dobrą jakość produktów, które warto przyjmować w postaci jak najmniej przetworzonej.

Przykładowy jadłospis

Podstawę wszystkich potraw diety stanowią warzywa. Najlepiej spożywać je na surowo, jednak wytrwanie wielu dni na poście jest dużo łatwiejsze, gdy nieco urozmaicisz sobie formę, w jakiej serwujesz dania.

Przepisy dr Dąbrowskiej znajdziesz w jej publikacjach, a także w udostępnionej ostatnio aplikacji. Dzięki temu w prosy i wygodny sposób sporządzisz spis potraw, które pomogą ci przeprowadzić skuteczną detoksykację organizmu.

Oto przykładowy jadłospis na 7 dni diety dr Dąbrowskiej:

Etap drugi – post

Dzień 1. diety

Śniadanie:

  • zakwas z buraków
  • sok ze świeżych marchwi
  • gotowany burak czerwony
  • surówka z kapusty z marchewką
  • ogórek kiszony
  • jabłko

Obiad:

  • zupa brokułowa z czosnkiem
  • sałatka z pomidorów i ogórków kiszonych
  • kapusta pekińska z porem i pomidorkami oraz czerwoną papryką
  • herbata miętowa
  • pół grejpfruta

Kolacja:

  • jabłko
  • sałatka z pomidorów i kiszonych ogórków z dodatkiem szczypiorku i natki pietruszki
  • napar z melisy

Dzień 2. diety

Śniadanie:

  • sok marchwiowy z cytryną
  • herbata miętowa
  • sałatka z białej kapusty, papryki, pomidorów i cukinii
  • surówka z marchewki i jabłka doprawiona cytryną

Obiad:

  • zupa z pokrzyw i jarmużu
  • sałatka z cukinii, kapusty włoskiej, papryki i pora z koperkiem,
  • sałatka z pomidorów, ogórków kiszonych i cebuli z koperkiem
  • pół grejpfruta

Kolacja:

  • sok z kiszonych ogórków,
  • jabłko pieczone z dodatkiem cynamonu
  • leczo z cukinii i czerwonej papryki (na wodzie)

Dzień 3. diety

Śniadanie:

  • zakwas buraczany
  • sok ze świeżej marchwi
  • jabłko
  • gotowane brokuły
  • sałatka z białej kapusty z pomidorami i czerwoną papryką
  • herbatka Rooibos

Obiad:

  • frytki z dyni piżmowej
  • sałatka z kiszonej kapusty z jabłkiem
  • sałatka z pomidorów i kiszonych ogórków ze szczypiorkiem,
  • herbata miętowa

Kolacja:

  • napar z rumianku
  • gotowane buraki
  • sałatka z pomidorów z cebulą i szczypiorkiem
  • surówka z białej kapusty, czerwonej papryki i ogórków kiszonych z koperkiem

Dzień 4. diety

Śniadanie:

  • sok z kiszonej kapusty
  • kalarepa w plastrach i gotowany burak
  • sałatka z pomidorów i kiszonych ogórków z bazylią
  • jabłko pieczone z cynamonem

Obiad:

  • gołąbki z farszem jarzynowym w sosie pomidorowym
  • sałatka z pomidorów, cukinii i czerwonej papryki
  • surówka z kiszonej kapusty z marchewką i jabłkiem
  • jabłko

Kolacja:

  • leczo z cukinii i czerwonej papryki w sosie pomidorowym
  • surówka z białej kapusty z porem i natką pietruszki
  • napar z melisy

Dzień 5. diety

Śniadanie:

  • sok z kiszonej kapusty
  • sok z czerwonych buraków lub marchwi
  • sałatka z czerwonej papryki i pomidorów z bazylią
  • kawa z cykorii
  • jabłko pieczone

Obiad:

  • warzywa gotowane na parze: brokuły, brukselka, kalafior
  • jabłko
  • sałatka z czerwonej papryki i pomidorów ze szczypiorkiem
  • herbata Rooibos

Kolacja:

  • kalafiornica
  • sałatka z pomidorów i ogórków kiszonych
  • jabłko
  • napój z mięty

Dzień 6. diety

Śniadanie:

  • sok z marchwi
  • gotowane brokuły z sosem pomidorowym
  • sałatka z kiszonej kapusty i marchwi
  • herbata miętowa

Obiad:

  • zupa jarzynowa
  • papryka faszerowana jarzynami w sosie pomidorowym
  • jabłko
  • herbata Rooibos

Kolacja:

Dzień 7. diety

Śniadanie:

  • sok ze świeżej marchwi
  • sałatka z pomidorów, ogórków kiszonych z bazylią
  • leczo z cukinii i papryki w sosie pomidorowym
  • jabłko pieczone z cynamonem

Obiad:

  • zupa krem z pora
  • pizza z kalafiora
  • surówka z kiszonej kapusty i marchwi
  • napar z rumianku
  • jabłko

Kolacja:

  • frytki z marchwi
  • sałatka z pomidorów, papryki czerwonej i kiszonych ogórków
  • sok z warzyw
  • napar z melisy

Najlepsze przepisy na dania w diecie dr Ewy Dąbrowskiej

najlepsze przepisy

Mogłoby się wydawać, że dania postne są dość nudne. Owszem, jesz co dnia niemal wyłącznie warzywa, nie oznacza to jednak, że musisz je przygotowywać za każdym razem w ten sam sposób. Istnieje wiele oryginalnych przepisów, dzięki którym dieta jest nieco bardziej urozmaicona.

Frytki z marchwi

Czego potrzebujesz:

  • 3 marchewki
  • kiełki rzeżuchy
  • słodka papryka, sól, pieprz lub rozmaryn – według uznania

Sposób przygotowania:

To wyjątkowo proste danie, które podczas diety przynosi jednak wiele radości. Uwierz, na te frytki będziesz czekać z utęsknieniem. Co należy zrobić? Umyj marchewki, a następnie pokrój je w słupki i wymieszaj z ulubionymi przyprawami. Blachę wyłóż papierem i rozłóż na niej frytki. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około pół godziny. Po wyjęciu słupki ostudź i posyp kiełkami. Możesz także wykonać sos pomidorowy na bazie passaty (pamiętaj, by w jej składzie nie było cukru!). Zredukuj przecier na patelni, dodaj do niego oregano i bazylię oraz odrobinę soli do smaku.

Zielony koktajl postny

Czego potrzebujesz:

  • jarmuż – garść
  • pokrzywa – garść
  • jabłko – pół
  • cytryna – plaster
  • mięta – kilka listków
  • woda – ćwierć szklanki

Sposób przygotowania:

Nie może być prościej: jarmuż, pokrzywę, miętę i jabłko dokładnie umyj, a następnie wrzuć do blendera. Składniki zalej wodą, dorzuć cytrynę i zmiksuj całość na gładką masę. Pij od razu po przygotowaniu – wówczas koktajl ma najwięcej cennych składników, które po chwili ulegają utlenieniu.

Zupa z pokrzyw i jarmużu z diety dr Dąbrowskiej

Czego potrzebujesz:

  • bulion warzywny (wykonany na samych warzywach i odcedzony)
  • jarmuż – garść
  • liście pokrzywy – garść
  • przyprawy – według uznania

Dodatkowo:

  • seler – przygotowany na parze i osolony – kilka kostek
  • por podsmażony na suchej patelni – kilka plastrów
  • rzodkiewka – kilka plasterków
  • kiełki brokułów

Sposób przygotowania:

Bulion warzywny wlej do blendera, a następnie wrzuć do niego także pokrzywę i jarmuż. Składniki zmiksuj. Całość przelej do garnka i gotuj na niewielkim ogniu przez około 3 minuty. Kolejnym krokiem jest dorzucenie pozostałych składników – przypraw, plastrów pora i rzodkiewki, kawałków selera i kiełków.

Pizza z kalafiora

Czego potrzebujesz:

  • kalafior – 300 gram
  • czerwona papryka – pół
  • mała cukinia – pół
  • czerwona cebula – 1 mała sztuka
  • czosnek – 2 ząbki
  • passata pomidorowa – 100 ml
  • przyprawy: cynamon, chili, czarny pieprz (źródło piperyny), zioła prowansalskie, sól, curry (przeczytaj jego skład, może zawierać niedozwolone na poście dodatki)
  • rukola, kiełki brokułów jako opcja do serwowania

Sposób przygotowania:

Podziel kalafior na dwie mniej więcej równe części. Jedną z nich ugotuj aż stanie się miękka, a następnie rozdrobnij za pomocą miksera lub widelca, drugą zaś zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Połówkę cebuli posiekaj, a następnie połącz z obiema połowami kalafiora. Całość dopraw ulubionymi przyprawami.

W ten sposób powstaje „ciasto” do naszej pizzy. Teraz rozgrzej piekarnik do 200 stopni, umieść masę na blasze wyłożonej papierem, a następnie piecz przez około 15 minut. Po tym czasie włącz termoobieg i piecz spód przez kolejne 5 minut do zrumienienia.

Teraz przygotowuj sos oraz składniki, które znajdą się na wierzchu pizzy. Cukinię pokrojoną w plastry i rozdrobnioną paprykę dopraw curry, a następnie grilluj na suchej patelni. Czosnek przeciśnij przez prasę, a potem dodaj go do passaty, całość dopraw szczyptą cynamonu i pieprzem.

Upieczony spód wyjmij z piekarnika i posmaruj sosem, a następnie połóż na niego połowę cebuli pokrojonej w plastry. Pizzę ponownie włóż do piekarnika na kolejne 5 minut. Przed podaniem nałóż zgrillowane dodatki oraz rukolę i kiełki.

Pamiętaj o przestrzeganiu wszelkich zaleceń i prawidłowym wyjściu z postu. Podstawą zachowania zdrowia po zakończeniu kuracji jest właściwa dieta na co dzień. Podstawą naszego jadłospisu już na zawsze powinny być warzywa. Równie ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów, unikanie wszelkich używek oraz żywności przetworzonej. Dieta dr Dąbrowskiej jest bezpieczna, jeśli przeprowadzimy ją we właściwy sposób, a także upewnimy się, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do jej stosowania.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.