Dlaczego nie mogę schudnąć? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy i wypracować smukłą sylwetkę. W momencie, kiedy podejmujemy ogromny trud w postaci restrykcyjnych diet, wymagających i częstych ćwiczeń czy ciągłego odmawiania sobie wysokokalorycznych przekąsek i napojów, oczekujemy wymiernych efektów w postaci widocznie mniejszej objętości poszczególnych partii ciała. Jeżeli jednak po długim okresie starań waga nadal stoi w miejscu, a ubrania wciąż są zbyt obcisłe, zaczynamy popadać we frustrację i tracić motywację do dalszego działania. Jeżeli utknąłeś w takim właśnie punkcie i zastanawiasz się: “dlaczego nie chudnę ?” to czas dokładnie przeanalizować, co poszło nie tak i jak najszybciej wyeliminować błędy.

Nadwaga to poważny problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Wszystkiemu winien jest ciągły pośpiech i brak czasu na przygotowanie wartościowego posiłku. Coraz częściej korzystamy z gotowych dań, których skład pozostawia wiele do życzenia. Prowadzi to do sukcesywnego gromadzenia się nadmiaru tłuszczu w tkance podskórnej, a w efekcie do niezadowolenia z wyglądu własnego ciała. Aby odchudzanie było skuteczne, należy połączyć niskokaloryczną, ale zdrową i pełnowartościową dietę z regularnymi ćwiczeniami, nie zapominając o wypijaniu minimum 2 litrów, dobrej jakości wody dziennie. Można również wspomóc się naturalnymi suplementami diety na odchudzanie.

Czy odchudzanie zawsze jest takie trudne?

odchudzanie jest takie trudne?

Kiedy już podejmujemy decyzję o rozpoczęciu odchudzania, to często popełniamy wiele błędów. Proces ten, owszem, wymaga ogromnego zaangażowania, determinacji i wytrwałości, nie musi jednak być tylko i wyłącznie udręką. Stosując się do kilku ważnych zasad, można schudnąć szybko i przyjemnie, bez konieczności niedojadania, czy ogromnego wysiłku fizycznego.

Odchudzanie się wcale nie musi być trudne. Dieta redukcyjna wbrew pozorom nie polega na ciągłym głodzeniu się. Wręcz przeciwnie — aby organizm mógł podołać codziennym wyzwaniom i zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu, potrzebuje właściwej ilości składników odżywczych: białek, węglowodanów złożonych, zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin, minerałów i wody. Obniżenie kaloryczności nie może więc odbywać się kosztem zdrowia i dobrego samopoczucia, gdyż wtedy nie tylko nie osiągniemy upragnionych rezultatów, ale wręcz zniechęcimy się do odchudzania, co spowoduje rezygnację i szybki powrót do poprzedniej lub nawet większej wagi. Zdecydowanie można jeść smacznie zdrowo i do syta, jednocześnie chudnąc.

Również, jeżeli chodzi o ćwiczenia, nie trzeba wykonywać ich na siłę, codziennie. Regularność jest oczywiście ważna, ale nie należy się do niczego zmuszać. 1-2 dni przerwy w tygodniu pozwoli nam zregenerować siły i nabrać większej ochoty na dalszą aktywność. Można, a nawet trzeba też wybrać takie dyscypliny, które są dla nas najprzyjemniejsze. Jedni uwielbiają biegać czy jeździć na rowerze, podczas gdy inni wolą pływanie, ćwiczenia na siłowni lub fitness. Wolisz trenować w zaciszu własnego domu ? Również i takie podejście jest właściwe, a w internecie można znaleźć mnóstwo filmów instruktażowych, które to ułatwią.

Dlaczego nie mogę schudnąć ?

Jeżeli ciężko pracujemy nad nienaganną kondycją i wymarzoną sylwetką, a efektów wciąż nie widać, to najwidoczniej są ku temu jakieś powody. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że robi coś nie tak. Zamiast ciągle narzekać: nie mogę schudnąć, warto przyjrzeć się wszystkim elementom kuracji: diecie, rodzajom i częstotliwości ćwiczeń oraz nawykom, kondycji psychicznej i całemu stylowi życia. Już wyeliminowanie jednego czy dwóch najczęściej popełnianych błędów, może wszystko zmienić.

Ważne jest przede wszystkim zachowanie równowagi w każdej dziedzinie życia. Codzienne posiłki powinny pokrywać zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Jest ono zależne od stopnia aktywności fizycznej, aktualnej masy ciała, wieku oraz płci. Zwiększony wydatek energetyczny musi być zrekompensowany przez dostarczenie właściwej ilości składników odżywczych. Równie istotna jest kondycja psychiczna, nawodnienie organizmu czy trzymanie się określonych pór jedzenia.

Cały proces odchudzania można też przyspieszyć, zażywając dobrej jakości, naturalne suplementy. Tego typu preparaty są niezwykle pomocne i znacznie skracają czas odchudzania, efekty w postaci smukłej sylwetki można więc zauważyć znacznie wcześniej, niż pierwotnie zakładaliśmy.

11 powodów dlaczego nie mogę schudnąć

Poniżej przedstawiono najczęstsze powody, dla których odchudzanie jest nieskuteczne i nie daje wymiernych rezultatów. Jeżeli któryś z nich nas dotyczy, to jak najszybsze wprowadzenie zmiany w tej kwestii może całkowicie rozwiązać problem.

1. Zbyt restrykcyjna dieta

restrykcyjna dieta

Zredukowanie ilości kalorii, jakie dostarczamy organizmowi w każdym posiłku, jest najbardziej oczywistą metodą na obniżenie masy ciała i wysmuklenie sylwetki. Nie może to jednak się wiązać ze zbyt niską wartością odżywczą potraw. Każdy organizm charakteryzuje się indywidualnym zapotrzebowaniem na białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. W przypadku osób będących na diecie redukcyjnej, zapotrzebowanie to jest, wbrew pozorom, wyższe. Odchudzanie wymaga bowiem zwiększonej aktywności fizycznej. Bez tego trudno o skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. W związku z tym organizm potrzebuje pożywienia, zapewniającego podaż wszystkich niezbędnych związków na odpowiednim poziomie.

Kalorie zawarte w jedzeniu muszą wystarczyć zarówno na pokrycie strat energetycznych, jak i energii wykorzystywanej w ustroju do przebiegu wszystkich procesów metabolicznych. Dostarczanie zbyt małej ilości kalorii to tzw. ujemny bilans energetyczny, którego konsekwencją jest niedożywienie. Powoduje to osłabienie, brak sił witalnych, złe samopoczucie psychiczne oraz zaburzony metabolizm i liczne problemy zdrowotne.

Wiele osób sądzi, że aby schudnąć, wystarczy po prostu mocno ograniczyć jedzenie. Jednak prawidłowo opracowana dieta odchudzająca obniża kaloryczność potraw, a nie ilość pokarmu. Dotyczy to głównie eliminacji najbardziej niezdrowych, zawierających najwięcej kalorii produktów.

Chodzi tu głównie o tłuste mięso, sery, śmietanę oraz niezdrowe przekąski typu paluszki, chips, czy krakersy. Produkty te zawierają bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe (spożywane w nadmiarze odkładają się w postaci podskórnych rezerw) oraz szkodliwe, utwardzone tłuszcze trans, powodujące liczne choroby, zwłaszcza w układzie sercowo-naczyniowym.

Kolejną grupą dań niewskazanych w diecie redukcyjnej są słodycze i wyroby cukiernicze (drożdżówki, pączki, białe pieczywo). Oprócz wspomnianych wcześniej tłuszczów nasyconych i utwardzonych posiadają one w swoim składzie ogromne ilości cukru. Jego nadmiar metabolizowany jest w ustroju do tzw. zapasów lipidowych, gromadzonych w tkance tłuszczowej.

Eliminacja najbardziej kalorycznych i niezdrowych produktów jest więc krokiem w dobrą stronę. Natomiast ciągła rezygnacja z każdego rodzaju jedzenia jedynie sprowokuje organizm do przygotowań na okres głodu. Zamiast więc spalać tłuszcz, zacznie on gromadzić zapasy. Efekt końcowy będzie więc odwrotny od zamierzonego. Owszem — do pewnego momentu będziemy tracić na wadze, z czasem jednak zauważymy, że kilogramów zaczyna przybywać. Każdy posiłek będzie bowiem magazynowany na tzw. “gorsze czasy”.

Jeżeli na przemian głodzimy się i przejadamy, to niestety nic to nie da. Dochodzi wtedy do tzw. efektu jo-jo, czyli ponownego przybrania na wadze po jej zredukowaniu w wyniku restrykcyjnego ograniczenia jedzenia.

2. Pomijanie posiłków i jedzenie o różnych porach

Podobnym problemem jest unikanie spożywania niektórych posiłków w ciągu dnia, np. śniadania czy obiadu. Bez względu na fakt, czy robimy to celowo, czy po prostu zapominamy lub nie mamy czasu, nie jest to właściwa taktyka. Organizm potrzebuje regularności. Oczywiste jest, że nie można np. rano najeść się na cały dzień. Bardzo szkodliwe jest także objadanie się późnym wieczorem, kiedy to organizm potrzebuje już odpoczynku, aby zregenerować swoje siły.

Zbyt długie przerwy pomiędzy daniami i codziennie inna pora ich spożywania prowadzą jedynie do wypracowania bardzo niezdrowych nawyków. W ustroju zacznie się gromadzenie składników odżywczych na czas, kiedy nie zostaną one dostarczone — tworzenie zapasów w postaci tkanki tłuszczowej jest naturalną reakcją organizmu na częste, nawet krótkie okresy głodu.

Aby wprowadzić do swojego życia równowagę, należy więc spożywać 3-5 posiłków dziennie, o odpowiednim rozkładzie makroskładników i kaloryczności. Zachowanie 2-3 godzin odstępu pomiędzy poszczególnymi z nich pomoże zachować homeostazę w układzie. Pamiętajmy, że każde danie to porcja węglowodanów będących źródłem energii. Dzięki temu utrzymuje się stały poziom cukru we krwi, co zapobiega nagłym spadkom energii i napadom głodu.

3. Brak aktywności fizycznej

Brak aktywności fizycznej

Jeżeli pragniemy schudnąć, to konieczna jest wzmożona aktywność fizyczna. Sama dieta, chociaż jest bardzo ważna, nie wystarczy. Wysiłek skutkuje bowiem zwiększonym wydatkiem energetycznym organizmu. W ten sposób w ustroju spalanych jest znacznie więcej kalorii niż przy stacjonarnym trybie życia. Cała przemiana materii przyspiesza, co jest korzystne nie tylko z punktu widzenia utraty zbędnych kilogramów.

Dobrze dobrane ćwiczenia, które wykonujemy z ochotą, pobudzają krążenie krwi, dzięki czemu zwiększa się jej dopływ do wszystkich komórek, tkanek i organów. Są one tym samym lepiej odżywione i dotlenione. Również układ nerwowy czerpie korzyści z regularnej aktywności. Odpowiednia ilość tlenu zapewnia doskonałą pamięć i koncentrację oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wpływa to na zadowolenie i radość z życia, dzięki którym mamy większą motywację do wytrwania w żmudnych staraniach o wymarzoną sylwetkę.

Do sportów idealnych dla osób odchudzających się należą: bieganie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, pływanie, aerobik, taniec, fitness czy nordic walking. Oczywiście każdy może wybrać swoją ulubioną dziedzinę — realnie wpłynie to na efektywność ćwiczeń i chęć ich codziennego wykonywania.

Ruch nie musi być wcale intensywny, jeżeli tego nie lubimy. Zmuszanie się do wysiłkowych ćwiczeń może nas szybko zniechęcić. Ważne, aby był systematyczny i regularny. To pozytywne podejście do kwestii aktywności jest najważniejsze i warunkuje sukces.

4. Brak konsekwencji, wytrwałości i dobrego planu

Jeżeli wciąż zadajesz sobie pytanie: dlaczego nie mogę schudnąć, to być może brakuje Ci konsekwencji w działaniu? Z odchudzaniem jest jak z każdym innym celem w życiu. W pierwszej kolejności należy opracować dobry plan, a następnie wytrwale go realizować. Dotyczy to zarówno diety, ćwiczeń, jak i zażywania specyfików wspomagających utratę zbędnych kilogramów.

Ciągła zmiana taktyki nie prowadzi do osiągnięcia zamierzonego efektu. Jeżeli raz opracowaliśmy dobrze zbilansowaną dietę, pokrywającą zapotrzebowanie kaloryczne organizmu i eliminującą najbardziej tuczące produkty, to trzymajmy się jej do końca kuracji. Nie przechodźmy nagle na inną, tylko dlatego, że dopiero co dowiedzieliśmy się o jej cudownym działaniu.

Podobnie jest w przypadku aktywności fizycznej — codzienne, umiarkowane, ale regularne ćwiczenia naprawdę potrafią sprawić, że szybko zaczniemy ważyć znacznie mniej. Każdy oczywiście potrzebuje odpoczynku i może mieć gorszy dzień, jeśli jednak lenistwo i niechęć do ruchu ogarnia nas kilka razy w tygodniu, to bardzo łatwo możemy zaprzepaścić swoją szansę na idealną figurę.

Odchudzanie to proces trudny i długi. Co prawda właściwie dobrany sposób odżywiania się oraz rodzaj i częstotliwość ćwiczeń w końcu przyniosą wymierne efekty, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i nie wierzyć w żadne cudowne sposoby na schudnięcie w kilka dni. Nawet jeżeli faktycznie uda się nam stracić kilka- kilkanaście kilogramów w krótkim czasie, to bardzo szybko nastąpi efekt jojo, co nie jest sytuacją przyjemną. Lepiej, by chudnięcie trwało dłużej, ale rezultat był trwały. Jest to najbardziej optymalne podejście do tematu redukcji masy ciała.

5. Wybór niewłaściwych suplementów

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele specyfików przyspieszających redukcję tkanki tłuszczowej. Warunek skuteczności tych środków to jednak dobra jakość składników, ich idealne stężenie i wzajemne proporcje oraz bezpieczeństwo stosowania. Najlepiej więc wybierać te, które zawierają związki naturalne w postaci ekstraktów z roślin stosowanych przez setki lat w tradycyjnej medycynie ludowej.

Nie bez znaczenia jest regularność zażywania tego typu kapsułek. Dzięki temu rezultaty mogą zostać osiągnięte znacznie szybciej, a ich spektakularność pozytywnie zadziwić.

Polecamy nasz ranking tabletek na odchudzanie, w którym znalazły się najlepsze produkty. Są to preparaty stworzone we współpracy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie zdrowia, medycyny, dietetyki i sportu oraz posiadające wyłącznie pozytywne opinie konsumentów. Rekomendacja ze strony osób, które osiągnęły zamierzony cel, wykorzystując tabletki na odchudzanie jako wsparcie, są najlepszym dowodem na ich skuteczność.

Jedną z przyczyn, dla których nie możemy schudnąć, jest ślepa wiara we wszystkie reklamy, jakie fundują nam nieuczciwi sprzedawcy suplementów diety. W momencie, kiedy od dłuższego czasu nie możesz schudnąć, bardzo łatwo uwierzyć we wszelkie zapewnienia o cudowności danego specyfiku.

Warto również być świadomym tego, że sam suplement diety nie spowoduje utraty zbędnych kilogramów. Nawet najlepsze preparaty działają tylko i wyłącznie w połączeniu z właściwą dietą i ćwiczeniami. Nie spodziewajmy się zatem cudów, gdyż samo łykanie tabletek niewiele da, gdy będziemy się objadać i całe dnie spędzać na kanapie. Mają one jedynie wspomóc nasze wysiłki i przyspieszyć osiągnięcie celu.

Chcąc mieć pewność najlepszego dla siebie wyboru, czerpmy informacje z rzetelnych źródeł. Producent naprawdę dobrego suplementu na odchudzanie zamieszcza na swojej stronie liczne, poparte naukowymi opiniami treści. Sprawdźmy zatem kilka razy, zanim zdecydujemy się na zakup jakichkolwiek kapsułek. Zamiast śledzenia reklam, postawmy na zdobycie prawdziwej wiedzy, np. na temat tego, jakie konkretnie rośliny, wyciągi, ekstrakty i związki chemiczne przyspieszają przemianę materii, normalizują poziom cukru we krwi oraz nasilają spalanie tkanki tłuszczowej.

Do roślin zawierających najcenniejsze pod kątem odchudzania związki aktywne biologicznie należą m.in.: owoce czarnego pieprzu (w których jest piperyna), cynamon, imbir, gorzka pomarańcza z dużymi ilościami synefryny, nasiona guarany i obecna w nich kofeina, czy papryka roczna i zawarta w niej kapsaicyna.

6. Zbyt mała ilość wody

mała ilość wody

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu jest równie ważny, co w pełni pokryte zapotrzebowanie kaloryczne. Woda stanowi podstawę wszystkich procesów fizjologicznych. W kontekście odchudzania skutecznie hamuje apetyt, np. na przekąski. W momencie, kiedy mamy ochotę sięgnąć po coś do przegryzienia, warto wypić w zamian szklankę wody.

Pamiętajmy o piciu minimum 2 litrów wody dziennie. Najlepiej, aby była to woda niegazowana. Nie tylko przyspieszy metabolizm, ale także zapewni komórkom, tkankom i organom optymalne warunki do niezakłóconej pracy i lepszy dopływ składników odżywczych. Jest ona ważna także z powodu podejmowania wzmożonego wysiłku fizycznego, podczas którego organizm traci znaczne ilości wody. Uzupełnienie jej braków zapobiega przegrzaniu oraz pozwala na utrzymanie równowagi elektrolitycznej.

7. Niedobór błonnika

Nie potrafię schudnąć — to stwierdzenie pada coraz częściej wśród osób będących w trakcie kuracji odchudzającej. Być może powodem jest brak lub zbyt mała ilość błonnika w diecie ? Ta ważna substancja znajduje się w warzywach, owocach oraz produktach pełnoziarnistych typu kasze, ryż, makaron i razowe pieczywo.

Warto zatem bacznie przyjrzeć się swojej diecie, gdyż błonnik efektywnie wspomaga pracę układu trawiennego. Dzięki niemu poprawia się przemiana materii, a składniki odżywcze są lepiej i szybciej przyswajane. Błonnik wspomaga też usuwanie toksyn z ustroju. Przyspieszając przesuwanie się treści pokarmowej w przewodzie, zapobiega uporczywym zaparciom.

Dodatkowo błonnik pokarmowy pęcznieje w żołądku po związaniu z wodą, co daje uczucie sytości na długi czas. Jest to niezwykle istotne dla osób mających problem z ciągłą ochotą na przekąski.

Jeżeli spożywasz wyłącznie białe pieczywo oraz starasz się mocno ograniczyć węglowodany, to bardzo prawdopodobne jest, że twoja dieta jest uboga w błonnik.

8. Niezdrowe nawyki i zamiłowanie do tłustych dań

Odpowiednio wysoka podaż kalorii jest bardzo ważna, jednak jeżeli dostarczasz ich zbyt wiele, to bardzo trudno będzie ci schudnąć. Organizm potrzebuje białka, jako budulca, węglowodanów złożonych będących źródłem energii, zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych działających ochronnie na układ krwionośny i nerwowy oraz kompletu witamin i minerałów biorących udział w licznych przemianach biochemicznych w ustroju.

Ograniczanie kaloryczności potraw powinno więc być wymierzone w produkty najbardziej tłuste oraz słodycze. Wiele osób tak przyzwyczaiło się do tego typu przekąsek, że trudno jest im z nich zrezygnować. Jednak uzyskanie smukłej figury nigdy nie stanie się rzeczywistością, jeżeli ciągle będziemy sięgać po chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki w karmelu czy ciastka i batoniki. Bez względu na to, jak trudno wykreślić je ze swojego menu, należy bezwzględnie to zrobić. W przeciwnym razie odchudzanie będzie zwyczajnie nieefektywne.

Nadmiar tłuszczów nasyconych, szkodliwe tłuszcze trans, cukier — wszystko to nie tylko odkłada się w tkance podskórnej, ale także powoduje, że cierpi na tym nasze zdrowie. Podnosi się wtedy poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów we krwi. Bardzo łatwo więc o zatory w naczyniach krwionośnych, wywołane gromadzeniem się nadmiaru tłuszczu trudnego do zmetabolizowania przez organizm. Stąd krótka droga do miażdżycy, chorób serca, zawałów czy udaru.

Bardzo problematycznym nawykiem jest również objadanie się przed snem. Metabolizm znacznie wtedy zwalnia, a organizm przygotowuje się do regeneracji sił. Strawienie posiłku trwa ok. 2,5-3 godziny, więc zjedzone produkty będą zalegały w żołądku, co zakłóci zdrowy sen i spowoduje przyrost tkanki tłuszczowej. Warto zatem stworzyć organizmowi możliwość zakończenia trawienia odpowiednio wcześniej przed położeniem się do łóżka.

9. Żywność typu light

Każdy, kto pragnie schudnąć, stara się obniżyć ilość kalorii w diecie. Z tego względu tzw. produkty light zyskały dużą popularność. Warto jednak zastanowić się, czym faktycznie jest jogurt czy baton light.

Otóż zgodnie z prawem żywność light musi mieć obniżoną o minimum 1/3 zawartość jakiegoś składnika w stosunku do tego samego produktu w wersji tradycyjnej. Jeżeli już chcemy kupić takie jedzenie, to nie ufajmy ślepo producentowi, gdyż często obniżana jest zawartość np. cukru, ale za to zwiększana ilość tłuszczu lub odwrotnie. Praktyki te stosowane są, aby poprawić smak i tym samym zachęcić klientów do częstszego zakupu danego produktu spożywczego.

Należy więc po prostu przeanalizować skład i upewnić się, czy jedzenie faktycznie jest light. W przeciwnym wypadku narażamy się na niekontrolowane przybieranie na wadze, nie zdając sobie nawet sprawy z faktu, dlaczego tak jest. W dodatku sam fakt, że na opakowaniu napisano light, sprawia że automatycznie zjadamy tego więcej, gdyż usprawiedliwiamy się tym, że jest to żywność niskokaloryczna.

10. Ograniczenie węglowodanów

Ograniczenie węglowodanów

Podstawowym błędem popełnianym przez wiele osób będących na diecie odchudzającej jest zmniejszenie podaży węglowodanów. Dotyczy to cukrów złożonych, zawartych w pełnoziarnistym pieczywie, razowej mące, kaszach (jaglanej, gryczanej, jęczmiennej, kukurydzianej, amarantusie czy komosie ryżowej), ryżu i makaronach.

Ten rodzaj węglowodanów jest niezbędny w ustroju dla zapewnienia odpowiedniego poziomu energii, m.in. do pracy fizycznej i umysłowej oraz ćwiczeń. Organizm zwiększa jednocześnie wydatek energetyczny w celu ich zmetabolizowania. Cukry te trawią się długo, co daje uczucie sytości. Rzadziej więc odczuwamy głód, co zmniejsza podaż kaloryczną i ogranicza ciągłe podjadanie.

Ograniczenie ilości węglowodanów w diecie powinno dotyczyć cukrów prostych, a więc cukru, słodyczy czy białego pieczywa i produktów na bazie rafinowanej mąki. Mają one bardzo niską wartość odżywczą przy wysokiej kaloryczności. Nadmiar tego typu produktów jest odkładany w postaci tłuszczu w tkance podskórnej. Warto więc zamienić biały makaron, mąkę i chleb na ich pełnoziarniste odpowiedniki. Ze słodyczy natomiast najlepiej zrezygnować całkowicie.

11. Problemy hormonalne

Jeżeli pomimo zastosowania się do wszystkich powyższych wskazówek nadal powtarzasz: nie mogę schudnąć, to mogą istnieć czynniki zdrowotne, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Najczęstszą przyczyną jest niedoczynność tarczycy. Gruczoł ten produkuje wówczas zbyt mało hormonów: trijodotyroniny T3 i tyroksyny T4. Problem może stanowić także niedostateczne wydzielanie hormonu tyreotropowego (TSH), produkowanego przez przysadkę mózgową. TSH bezpośrednio steruje uwalnianiem hormonów tarczycy.

Dolegliwość ta powoduje liczne zaburzenia procesów fizjologicznych, m.in. właśnie spowolnienie metabolizmu, skutkujące nadmiernym przybieraniem na wadze. Warto więc zbadać poziom wymienionych hormonów, jeżeli nie umiemy znaleźć innej przyczyny problemów z pozbyciem się niechcianych fałd z okolic brzucha, ud czy pośladków.