Cynamon na odchudzanie – ten sposób wykorzystania popularnej przyprawy znajduje coraz większe grono zwolenników. Czy to słuszna droga? Czy picie miody lub innych mieszanek z cynamonem pomoże nam spalić tłuszcz? W tym artykule zbadany właściwości rośliny i sprawdzimy, czy rzeczywiście może być pomocny w zgubieniu niechcianych kilogramów.

Nadwaga dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie, istnieją jednak skuteczne sposoby na walkę z nią. Aby schudnąć musimy zmienić nasze nawyki dotyczące aktywności fizycznej i sposobu odżywiania. Dodatkowo warto skorzystać z dobroczynnej mocy natury i sięgnąć po wspomagacze odchudzania. Wśród takich specyfików wymienia się na przykład cynamon na odchudzanie.

Właściwości zdrowotne cynamonu

właściwości cynamonu

Cynamon to przyprawa, która nie tylko poprawia smak napojów i deserów, ale także wykazuje aktywne działanie na nasz organizm. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i na skórę, jednak w obu tych przypadkach należy zachować ostrożność.

Wśród właściwości cynamonu warto wymienić jego rolę w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Zaburzenia w tym obszarze sprzyjają powstawaniu cukrzycy typu drugiego oraz insulinooporności. Wyizolowany z cynamonu „czynnik wzmacniający działanie insuliny” (IPF) wykazuje swoje działanie głównie z uwagi na zawartość chromu.

Osoby spożywające cynamon mogą także łatwiej kontrolować ilość złego cholesterolu LDL. Pierwsze badanie kliniczne nad działaniem cynamonu na osoby chorujące na cukrzycę typu 2 przeprowadzono w Pakistanie. Uczestnikom podawano trzy dawki proszku: 1,3 oraz 6 gramów na dobę. Badanie wykazało, że przyprawa przyjmowana przez 40 dni, obniżyła średni poziom glukozy w surowicy na czczo (18–29%), trójglicerydy (23–30%), cholesterol LDL (7–27%) i cholesterol całkowity (12–26%). Co ciekawe, wszystkie dawki były równie skuteczne.

Okazuje się także, że cynamon może wspierać walkę z nowotworami. Przyprawa zawiera aldehyd hydroksycynamonowy, który wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, a także aktywność w zwalczaniu raka jelita grubego.

Dzięki tym cechom przyprawa wspiera także funkcjonowanie układu nerwowego i przeciwdziała degradacji jego struktur, w związku z czym może wspierać profilaktykę Alzheimera czy Parkinsona. Badania wykazały, że zawarta w roślinie cynamofilina zapewnia ochronę przed uszkodzeniem niedokrwiennym w mózgach szczurów, a także zmniejsza uszkodzenie neuronów wywołane niedoborem tlenu i glukozy w hipokampie. Z kolei substancja o nazwie trimer 1 może zmniejszać obrzęk komórek poprzez kontrolowanie ruchu wewnątrzkomórkowego wapnia.

Cynamon posiada także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Olejki w nim zawarte potrafią zwalczyć różne gatunki bakterii (Pediococcus halophilus i Staphylococcus aureus), grzyby (Aspergillus flavus, Mucor plumbeus, Penicillium roqueforti i Eurotium sp.) oraz drożdże (Candida lipolytica, Pichia membycomansii r. ).

W cynamonie znajdziemy także szereg cennych składników. Nie brakuje w nim witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9), które odgrywają niebagatelne znacznie w ogromnej ilości procesów zachodzących w naszym ciele. W składzie przyprawy jest także cenny antyoksydant – witamina C, a także przedłużające młodość A i E. Przyprawa jest również źródłem wielu minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu (potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, sód).

Wspomniane antyoksydanty sprawiają, że cynamon pomaga walczyć z wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za niszczenie struktur komórkowych, a także starzenie się organizmu.

Stosowany zewnętrznie, pobudza ukrwienie w skórze, dlatego znajduje się w składzie kremów mających zwalczać cellulit. Tu jednak należy uważać, cynamon jest silnie drażniącą substancją, dosypując go do naszego balsamu lub żelu pod prysznic, szybko dostrzeżemy tę jego cechę. Skóra zacznie „palić”, a zamiast efektu terapeutycznego, nabawimy się mikrouszkodzeń. Dlatego najlepiej sięgać po kosmetyki o przetestowanym składzie, a na własną rękę stosować bardzo niewielkie ilości cynamonu.

Cynamon na odchudzanie. Jak działa?

jak cynamon działa na odchudzanie

Cynamon wspiera proces gubienia zbędnych kilogramów i centymetrów na kilka sposobów. Po pierwsze – jest termogenikiem. Co to znaczy? Przyprawa sprawia, że temperatura w naszym ciele wzrasta, pociągając za sobą pobudzenie metabolizmu. Im szybsza przemiana materii, tym łatwiej pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Wspomniane powyżej, dobroczynne właściwości przyprawy również mają związek z efektem, jaki daje cynamon na odchudzanie.

Poprawa poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi przyczynia się do walki z nadwagą i otyłością, które często towarzyszą cukrzycy typu drugiego. Unormowanie poziomu cukru pozwala na ograniczenie potrzeby podjadania i zmniejsza chęć na słodycze. Z kolei obniżanie ilości cholesterolu zwiększa wydolność, a także pozwala uniknąć wielu chorób układu krążenia.

Cynamon można stosować także na odchudzanie ze względu na to, iż jest to substancja z grupy termogeników. Związki te przyspieszają metabolizm oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, ułątwiają bowiem rozpad trójglicerydów i transport kwasów tłuszczowych do krwi.

Zawarte w cynamonie polifenole wykazują wysoki potencjał w zapobieganiu i leczeniu czynników ryzyka związanych z zespołem metabolicznym. Badanie przeprowadzone na myszach karmionych dietą wysokotłuszczową (HFD) przez 8 tygodni wykazało, że cynamon może zmniejszyć przyrost masy tłuszczowej bez zmiany sposobu odżywiania. Było to związane z ograniczeniem stłuszczenia wątroby i niższymi poziomami nieestryfikowanych kwasów tłuszczowych we krwi, a także z poprawą jelitowej flory bakteryjnej.

Efekty stosowania cynamonu na odchudzanie

Regularne stosowanie przyprawy przynosi szereg pozytywnych efektów. Obniżony zostaje poziom cholesterolu we krwi, a także wyregulowany układ glukoza-insulina. Komórki odzyskują wrażliwość na ten hormon, dzięki czemu organizm łatwiej radzi sobie z przeprowadzaniem procesów metabolicznych. Nie mamy napadów wilczego głodu i trawimy szybciej.

Wraz ze wzrostem przemiany materii, rośnie ilość spalanej tkanki tłuszczowej, a my obserwujemy, jak nasza waga spada. Co więcej, cynamon usprawnia pracę mózgu i układu krwionośnego, chroni także przed rakiem, dając nam szansę na dłuższe i zdrowsze życie.

Jak stosować cynamon na odchudzanie?

cynamon z miodem na odchudzanie

Istnieje kilka sposobów na stosowanie cynamonu na odchudzanie. Co prawda dodawanie przyprawy do deserów poprawi ich smak, ale w tłustym i słodkim towarzystwie, proszek może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Jak więc stosować cynamon na odchudzanie? Do wyboru mamy kilka opcji – cynamon z miodem, woda lub kawa. Najsmaczniejszy wydaje się miód z cynamonem, ale czy najlepszy?

Oto kilka prostych przepisów:

Miód z cynamonem – sposób na słodkie odchudzanie. Miód posiada szereg związków, cennych dla naszego organizmu.

  • 250 ml wody
  • 2 łyżeczki miodu
  • 2 łyżeczki cynamonu

Wodę gotujemy, a gdy zawrze dodajemy do niej cynamon i gotujemy jeszcze kwadrans. Całość studzimy i dodajemy miód. Mieszankę miodu, wody i cynamonu należy dokładnie wymieszać.

Kawa z cynamonem – zadziała podwójnie – dzięki kofeinie oraz opisywanej tu przyprawie.

  • 2 łyżeczki kawy
  • 250 ml wody
  • Szczypta cynamonu w proszku

Woda z cynamonem – zdecydowanie mniej smaczna, ale i niskokaloryczna forma odchudzania

  • 250 ml wody
  • 1 laska cynamonu

Wodę podgrzewamy wraz z laską cynamonu aż do wrzenia, a potem jeszcze przez 15 minut. Pijemy po ostudzeniu.

Czy warto stosować cynamon przy redukcji?

Jak widać cynamon może być bardzo przydatny podczas redukcji. Przyjmowany regularnie poprawi pracę układu pokarmowego, przyspieszy metabolizm i pozwoli na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Najlepszą formą będzie tu raczej kawa lub woda z dodatkiem przyprawy. Miód co prawda posiada szereg korzystnych właściwości, ale na redukcji warto unikać zawartych w nim cukrów prostych.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.