Problemy z chrząstką stawową mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku i środowisku. Na stan stawów wpływa wiele czynników, zarówno wewnętrznych, takich jak indywidualne predyspozycje i wiek, jak i zewnętrznych, jak tryb i jakość życia, aktywność fizyczna, warunki klimatyczne, w tym na przykład stała, wysoka wilgotność powietrza.

Bóle stawów mogą być wyjątkowo dokuczliwe, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem i sprawnym układem ruchu przez długi czas. W tym artykule skupimy się na popularnych domowych sposobach. Jednak zanim przejdziemy do szczegółów, zacznijmy od podstaw które pomogą lepiej zrozumieć zagadnienie.

Jak zbudowana jest chrząstka stawowa?

Chrząstka stawowa jest bardzo elastyczną oraz twardą tkanką, której grubość zależy od rodzaju stawu. Nie posiada naczyń krwionośnych ani nie jest unerwiona, a jej rolą jest amortyzacja oraz przenoszenie sił podczas ruchu, przy jednoczesnej ochronie kości i stawu. Chrząstka jest  sprężysta i bardzo odporna na ścieranie. Podczas ruchu dopasowane do siebie powierzchnie chrząstki ślizgają się względem siebie.

Chrząstka ma warstwową budowę, której zewnętrzna część jest pozbawiona komórek. Zawiera ona jednak położone równolegle do powierzchni stawu włókna kolagenowe.

Kolagen jako główne białko tkanki łącznej odpowiada za sprężystość i elastyczność, jednocześnie będąc bardzo odpornym na rozciąganie.

Zewnętrzna warstwa powierzchniowa chrząstki jest również bardzo bogata w kwas hialuronowy, który odpowiada za nawilżenie, dzięki swoim właściwościom wiążącym wodę. Ta warstwa chrząstki pełni rolę ochronną dla całej jej struktury.

Poniższe warstwy złożone są również z kolagenowych włókien, tym razem ułożonych skośnie, co gwarantuje lepszą biomechanikę. Najgłębsze warstwy chrząstki stawowej zawierają włókna ułożone prostopadle, a część, która bezpośrednio styka się z kością jest warstwą zwapniałą. Taka budowa chrząstki wpływa na to, że może ona rozpraszać siły działające na staw podczas ruchu, jednocześnie amortyzując układ kostny.

Chrząstka ma właściwości lepko-elastyczne. Wynika to z faktu, że jej macierz składa się głównie z wody, która stanowi aż 60 – 80% całej masy chrząstki. W skład macierzy wchodzi także kolagen i liczne proteoglikany.

Ponieważ chrząstka nie posiada naczyń krwionośnych ani chłonnych, jej nawilżenie i odżywienie możliwe jest tylko dzięki mazi stawowej, w procesie dyfuzji. Dzieje się to, kiedy ciało jest w ruchu, a maź wydziela się w stawie i przemieszcza się.

Uszkodzenia chrząstki stawowej. Co je powoduje?

prześwietlenie kolan

Zaburzenie struktury chrząstki stawowej może wynikać z nadmiernych obciążeń oddziałujących na staw.

  • Jednym z powodów jest znaczna otyłość, lub bardzo intensywna, wykraczająca poza ramy zdrowej i rekreacyjnej, aktywność fizyczna. Powtarzające się mikrourazy mogą powodować zmiany zwyrodnieniowe i ścieranie się chrząstki.
  • Dodatkowo, chrząstka z biegiem czasu traci swoje sprężyste właściwości, zmienia kolor, staje się bardziej żółta i cieńsza. To przekłada się na gorszą amortyzację i większą podatność na urazy. Ponadto z wiekiem ilość mazi stawowej się zmniejsza, przez co nawilżanie i odżywianie chrząstki jest trudniejsze.
  • Chrząstka może zostać uszkodzona także w wyniku chorób, lub też pod wpływem gwałtownego urazu mechanicznego. Szczególnie narażona na zmiany zwyrodnieniowe, starzeniowe i urazowe jest chrząstka w kolanie i to właśnie ona najczęściej powoduje różnego rodzaju dolegliwości.
 

Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej

Objawy uszkodzenia mogą być bardzo różne, zależą od jego umiejscowienia, źródła oraz stopnia. Może to być ból, zwłaszcza podczas dłuższego bezruchu, kiedy chrząstka nie jest odżywiana, uczucie ograniczenia ruchu czy poczucie „chrzęszczenia” w stawie.

Istnieją cztery stopnie uszkodzenia, gdzie pierwsze dwa opisywane są jako chrząstka o prawidłowej powierzchni, jednak charakteryzująca się miękkością, oraz chrząstka, której powierzchnia staje się delikatnie chropowata i traci swoją gładkość, jednak nie występują głębokie pęknięcia. Pierwsze dwa stopnie zwykle mogą zostać wyeliminowane lub ograniczone poprzez leczenie zachowawcze.

Domowe sposoby na odbudowę chrząstki stawowej

Istnieje wiele domowych sposobów, aby wspomóc chrząstkę stawową, przywrócić jej elastyczność, sprężystość i gładkość.

Jednym z czynników, który znacznie wpływa na stan chrząstki jest odpowiednia dieta. Regeneracja stawów jest możliwa dzięki starannemu dobieraniu tego, co wprowadza się do swojego organizmu każdego dnia. Na brak mazi w kolanie domowe sposoby sprawdzą się, pobudzając jej produkcję i poprawiając jakość płynu.

Co jeść na odbudowę chrząstki stawowej?

zboża i rośliny strączkowe

Głównym jej budulcem jest białko, i to właśnie je należy wprowadzić do swojej diety. Warto postawić na nabiał, który jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Codzienne jedzenie twarogu, picie mleka, jogurtu czy kefiru z pewnością pomoże na zdegenerowaną chrząstkę stawową.

Jeżeli problemem jest niewystarczająca i niska jakościowo maź stawowa, co jeść, aby wspomóc jej produkcję?

W takim wypadku pomocne będą nasiona zbóż oraz warzywa strączkowe, bogate w cenny błonnik. Do diety można wprowadzić pełnoziarniste pieczywo, razowy makaron, fasolę, groszek czy niełuskany ryż.

Uwaga na alergię!

Należy pamiętać, że niektóre pokarmy mogą wywoływać reakcje alergiczne, które w konsekwencji mogą doprowadzić do zmian w obrębie chrząstki stawowej. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z alergologiem w celu wyeliminowania z diety produktów, które mogą zagrażać kondycji całego organizmu, w tym stawów.

Ćwiczenia na ból stawów

Domowe sposoby na ból stawów obejmują także ćwiczenia. Kontrolowana aktywność fizyczna jest niezwykle istotna we wspomaganiu nawilżenia i odżywienia chrząstki. Ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku i ewentualnego schorzenia, dlatego warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem, aby został dobrany odpowiedni zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych. Tego typu aktywność umożliwi także wzmocnienie mięśni i ścięgien, co wpłynie na stabilizację stawu i zmniejszy obciążenia, jakim poddawana jest chrząstka.

Ćwiczenia mogą obejmować stawy rąk, w tym staw barkowy, łokciowy i nadgarstek, kręgosłup, czy też stawy nóg, w tym szczególnie wrażliwy i podatny na uszkodzenia staw kolanowy.

Suplementy diety na stawy

suplement w tabletkach

Dbając o stan chrząstek warto także postawić na suplementy na stawy. Na rynku istnieją liczne preparaty na odbudowę chrząstki stawowej. Dobry preparat na stawy zawiera odpowiednio zmodyfikowany kolagen, który wspomoże chrząstkę w jej odbudowie i poprawi jej stan. Przykładowym, skutecznym suplementem, który opisywany jest w dużej ilości rankingów środków na stawy może być preparat ProFlexen.

ProFlexen to tabletki na odbudowę chrząstki stawowej w kolanie i nie tylko:

  • Chronią one stawy podczas intensywnego wysiłku fizycznego, są więc bardzo dobrym wyborem dla osób często uprawiających sport.
  • Zapobiegają porannej sztywności stawów oraz bólom spowodowanym długim bezruchem, które mogą obejmować stawy kolanowe, na przykład po długiej jeździe samochodem, czy też przy wykonywaniu siedzącej pracy biurowej.
  • Dzięki wspieraniu produkcji kolagenu ułatwia swobodną pracę stawów i poprawia komfort ruchu.
 

Skład suplementu ProFlexen jest starannie dobrany, zbilansowany i naturalny, dzięki czemu proponuje wysoką jakość efektów.

Głównym składnikiem jest UC-II, czyli niezdenaturowany kolagen typu II. Jego działanie potwierdzono w dwóch badaniach klinicznych, zarówno na osobach z chorobami zwyrodnieniowymi, jak i na osobach zdrowych. Stosowanie UC-II jest bardziej skutecznie, niż suplementowanie jedynie samej glukozaminy i chondroityny, co zostało udowodnione w badaniu metodą podwójnie ślepej próby. UC-II wspomaga odbudowę chrząstki stawowej i poprawia jej sprężystość i elastyczność.

Nie tylko kolagen!

Proflexen

Proflexen zawiera również inne składniki wspomagające funkcjonowanie stawów:

  • Ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego dzięki działaniu kwasów bosweliowych poprawia elastyczność stawów. Stosowany jest w indyjskiej medycynie tradycyjnej jako środek na choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne.
  • Ekstrakt z kłącza ostryżu długiego cechuje się wysoką zawartością kurkuminy, która znacząco poprawia stan chrząstki stawowej.
  • Ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego zapobiega sztywności stawów, wspierając ich ruchliwość.
  • Witamina C w naturalny sposób pobudza produkcję kolagenu i może bezpośrednio katalizować jego syntezę. Mangan z kolei przyczynia się do tworzenia tkanki łącznej.
 

ProFlexen dzięki swojemu udowodnionemu działaniu doceniony został przez wielu ludzi, zarówno zmagających się z chorobami stawów, jak i zdrowych, chcących zadbać o stan chrząstek stawowych i układu ruchu.

Sprawdź ProFlexen TERAZ!

Podsumowanie

Domowe sposoby na ból stawów różnego pochodzenia mogą być bardzo skuteczne i z pewnością warto je stosować, chcąc cieszyć się sprawnym układem ruchu i dobrym stanem kości i chrząstek. Zarówno odpowiednio zbilansowana dieta i ćwiczenia, jak i dobry preparat mogą sprawić, że odbudowa stawów przy niewielkich uszkodzeniach stanie się możliwa.

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i zapotrzebowanie na konkretne składniki może być zróżnicowane, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą w kwestii dobrania odpowiedniej profilaktyki lub terapii. Kiedy występują bóle w obrębie stawów z pewnością należy poradzić się lekarza i wykonać badania w kierunku chorób stawów, a domowe sposoby na odbudowę chrząstki stawowej stosować jako wsparcie, a nie substytut.

 

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.