Glukozamina to związek występujący w chrząstce i płynie maziowym. Z tego względu znajdziesz ją także w suplementach diety stosowanych w dolegliwościach dotykających stawy i tkankę kostną. Czy korzystanie z preparatów zawierających ten związek ma sens? Sprawdźmy.

Bóle stawu kolanowego, łokciowego czy barkowego doskwierają bardzo wielu osobom. Skarżą się na nie głównie ludzie starsi, a także uprawiający rozmaite sporty. U podłoża dolegliwości bólowych leży zwykle stan zapalny. Babcine sposoby na ból stawów okazują się często zbyt mało skuteczne, dlatego zdecydowania większość osób sięga po środki farmakologiczne zawierające m.in. glukozaminę. Przyjrzyjmy się temu związkowi oraz temu, w jaki sposób oddziałuje na stawy.

Co to jest glukozamina?

Glukozamina to pochodna glukozy należąca do aminocukrów. Ze związku tego wytwarzane są między innymi chodroityna, kwas sjalowy, heparyna czy glikoproteina. Produkty przemiany glukozaminy odgrywają znaczącą rolę w procesie syntetyzowania kolagenu – białka odpowiedzialnego między innymi za sprężystość i dobrą kondycję tkanki łącznej.

Jak glukozamina wpływa na stawy?

Glukozamina wpływa na stawy w sposób zbliżony do działania kwasu hialuronowego. Jej zadaniem w chrząstce stawowej jest przyciąganie wody i zwiększanie poślizgu mazi stawowej. Dzięki temu tkanki nie ocierają się o siebie, czego konsekwencją mogłoby być ich uszkodzenie oraz pojawienie się dolegliwości bólowych.

Istnieją badania, które potwierdzają, że przyjmowanie suplementów diety zawierających glukozaminę może przyczynić się do ograniczenia degradacji kolagenu, szczególnie u osób aktywnych fizycznie.

Obecność glukozaminy sprawia, że odbudowa chrząstki stawowej jest znacznie łatwiejsza, a przede wszystkim zapobiega jej rozpadowi na przykład w wyniku stanu zapalanego.

Glukozamina działa więc na stawy na kilka sposobów:

  • zapobiega uszkodzeniom
  • zwiększa sprężystość
  • zmniejsza negatywny wpływ stanu zapalnego

Wskazania do stosowania glukozaminy

ból stawów

Wskazaniem do stosowania glukozaminy są dolegliwości bólowe w okolicach stawów i trudności w poruszaniu się. Problemy te mogą towarzyszyć wielu schorzeniom.

Suplementy na stawy zawierające glukozaminę mogą przydać się w przypadku zapalenia kości i stawów. Wówczas produkty te pomagają uśmierzyć ból, a także znoszą sztywność barków, kolan czy łokci, ułatwiając poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności.

Kilka badań potwierdziło, że regularne przyjmowanie 1500 mg siarczanu glukozaminy dziennie może poprawić kondycję stawów i ogranicza dolegliwości bólowe.

Związek ten może się także okazać przydatny w przypadku Reumatoindalnego Zapalenia Stawów (RZS). Jego dobroczynne właściwości w tym zakresie muszą zostać jednak nieco lepiej poznane.

Wskazaniem do stosowania glukozaminy mogą być:

  • przeciążenie stawów w wyniku wysiłku fizycznego
  • bóle kości i stawów
  • sztywność i problemy z ruchomością stawów

Przeciwwskazania do stosowania glukozaminy

Przeciwwskazaniem do stosowania glukozaminy może być cukrzyca, ponieważ związek wykazuje zdolność do zaburzania wchłaniania insuliny przyjmowanej w formie zastrzyków. Nie jest jednak pewne, czy dotyczy to także suplementów diety zawierających tę substancję.

Poza tym suplementy na stawy z glukozaminą są zasadniczo bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych.

Oczywiście przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką, ponieważ poza tym związkiem, preparaty te zawierają także inne składniki wzmacniające funkcjonowanie stawów. W przypadku alergii na jakikolwiek z nich należy zrezygnować ze stosowania produktu.

Który preparat z glukozaminą wybrać?

Suplementy na stawy występują w formie kapsułek, proszków rozpuszczalnych w wodzie, żelu czy tabletek. Który preparat z glukozaminą wybrać, by uzyskać najlepsze rezultaty?

Produkty te zawierają dwie wersje substancji aktywnej: chlorowodorek glukozaminy i siarczan glukozaminy. Jak się okazuje ten pierwszy nie posiada właściwości łagodzących ból i poprawiających kondycję tkanki łącznej. Odbudowa chrząstki stawowej przy użyciu chlorku glukozaminy nie będzie raczej możliwa.

Z badań wynika, że dużo skuteczniejszą formą jest siarczan glukozaminy. Nie tylko pomaga uśmierzyć ból i poprawić ruchomość stawów, ale wykazuje także zdolność do spowolnienia postępu choroby zwyrodnieniowej stawów (pod warunkiem długotrwałego i systematycznego stosowania – przez minimum 3 lata).

Przykładem preparatu, który zawiera właśnie tę formę glukozaminy jest Proflexen. To suplement diety oparty jest na naturalnych składnikach, których efektywność została udowodniona naukowo. Poza glukozaminą produkt zawiera także inne składniki wzmacniające funkcjonowanie stawów.

Najważniejszym z nich jest opatentowana, niezdenaturowana forma kolagenu typu II, która niezwykle skutecznie poprawia kondycję chrząstki stawowej.

Poza nim w kapsułkach Proflexen znajdziesz:

  •  chondroitynę – działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, wspiera ruchomość stawów
  •  MSM (siarka organiczna) – bierze udział w syntezie kolagenu i tworzeniu tkanki łącznej, a także w zwalczaniu stanów zapalnych
  •  bromelainę – pomaga niwelować stany zapalne, działa łagodząco i przeciwbólowo
  •  papainę – działa łagodząco i przyspiesza gojenie się uszkodzeń
  •  kurkumę (ostryż długi) – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i pobudzająco
  •  imbir lekarski – rozgrzewa i pomaga zwalczyć sztywność stawów
  •  boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) – dzięki obecności kwasów bosweliowych wspiera kondycje stawów i pomaga zwalczać stany zapalne
  • witaminę C – silny antyoksydant, który bierze udział w produkcji kolagenu
  •  cynk, mangan, selen – pierwiastki niezbędne dla zdrowia nie tylko tkanki łącznej, ale i całego organizmu

Jak stosować i dawkować glukozaminę?

Jak już wspomnieliśmy, glukozaminę należy stosować pod postacią siarczanu, najlepiej w formie sprawdzonego suplementu diety, jak na przykład Proflexen. W związku z tym, że produkt ten zawiera również inne składniki wzmacniające funkcjonowanie stawów, będziesz mógł skorzystać z ich synergicznego działania.

Jak dawkować glukozaminę? By możliwa była odbudowa chrząstki stawowej, należy przyjmować 1000-1500 miligramów glukozaminy na dobę. Najlepiej w dawce podzielonej po 500 mg – pozwoli to uniknąć dolegliwości żołądkowych.

Tabletki przyjmuj na około pół godziny przed posiłkami, popijając 300 ml wody.

Write A Comment