Babcine sposoby na ból kolan to domowe metody, które pozwalają skutecznie zwalczyć większość czynników, powodujących problemy ze stawami. Często są o wiele tańszą alternatywą dla aptecznych specyfików lub mogą stanowić cenne wsparcie przy specjalistycznym zwalczaniu schorzeń dotykających tkanki łącznej.
Domowe sposoby na bóle stawów najczęściej opierają się o sprawdzone metody medycyny naturalnej, stosowanej przez naszych przodków od pokoleń. Wykorzystują prozdrowotne właściwości ziół i roślin, pomagając przede wszystkim zwalczyć obrzęk i stany zapalne, będące najczęstszymi przyczynami problemów z kolanami. Jakie są najskuteczniejsze babcine sposoby na bolące stawy?
Zapalenie stawu kolanowego – co to jest?
Staw kolanowy stanowi największy staw w ciele człowieka. Zaraz po skokowym jest też najbardziej narażonym na obciążenia elementem ludzkiego ciała. Potrzebujemy go do poruszania się – chodzenia, biegania, skakania, wspinania się, tańczenia. Pracuje przez cały dzień, a przy tym negatywnie działa na niego zbyt intensywny wysiłek fizyczny, jak i bezruch – np. w przypadku osób o pracy siedzącej. Naraża go to na bolesne dolegliwości, z których najbardziej powszechne jest zapalenie stawu kolanowego.
Stan zapalny może pojawić się w różnych częściach stawu kolanowego – błonie maziowej, kaletkach czy torebce stawowej. Powszechnym problemem jest też zapalenie ciała Hoffy, czyli tłuszczowego ciała podrzepkowego.
Zazwyczaj objawami zapalenia jest ból podczas zginania lub prostowania kolana, zesztywnienie stawu oraz problemy z poruszaniem się. Przypadłość ta praktycznie uniemożliwia wykonywanie większości sportów i utrudnia codzienne życie.
Najczęstsze przyczyny schorzeń stawu kolanowego | |
Przyczyny mechaniczne |
|
Przyczyny promieniujące |
|
Przyczyny reumatyczne i zapalne |
|
Przyczyny nerwowe |
|
Przyczyny dysplastyczne |
|
Kiedy warto stosować domowe sposoby na ból kolan?
Domowe sposoby na ból kolana mają na celu przede wszystkim zmniejszyć obrzęk i stan zapalny, które są najczęstszą przyczyną problemów ze stawami. W efekcie mogą znacznie ograniczyć bolesność kolan i poprawić ich ruchomość, ułatwiając poruszanie się. Są to metody sprawdzone, skuteczne i bezpieczne, dlatego warto wprowadzić je u każdej osoby, która zmaga się z bólem stawu kolanowego, niezależnie od jej wieku.
Domowe sposoby a choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to poważne schorzenie, które w zaawansowanym stadium może prowadzić do niepełnosprawności. Najczęściej dotyka osoby po 40. roku życia i objawia się silnym bólem podczas poruszania się. Jego przyczyną jest zniszczenie chrząstki znajdującej się na powierzchni kości w miejscu stawu, co na dłuższą metę może prowadzić także do uszkodzenia tkanki kostnej.
Zwyrodnienie stawów wymaga profesjonalnego leczenia, dlatego przy jego podejrzeniu należy możliwie najszybciej udać się do lekarza specjalisty. Można także skorzystać z domowych sposobów, które mogą uśmierzyć ból i przyspieszyć powrót do zdrowia. Poniżej znajdziesz najskuteczniejsze babcine sposoby na ból kolan.
12 najlepszych babcinych sposobów na bolące kolana
Babcine sposoby na bolące kolana to duża pomoc dla każdej osoby, która zmaga się z problemami dotyczącymi stawów. Są sprawdzone i skuteczne, a przy tym również niedrogie, dzięki czemu znajdują się w zasięgu każdego. Opierają się na naturalnych składnikach, w pełni bezpiecznych dla zdrowia, co pozwala na ich wykorzystanie przy zwalczaniu przypadłości zarówno u dorosłych, jak i osób starszych oraz dzieci. Warto sięgnąć po jeden lub nawet kilka z nich, aby przyspieszyć swój powrót do zdrowia oraz złagodzić nieprzyjemne dolegliwości dotykające stawów.
Domowa maść na bóle stawów
Domowa maść na bóle stawów to prosty specyfik, który można niskim kosztem przygotować samodzielnie. Składa się tylko z trzech naturalnych składników, działających przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.
Jak przygotować domową maść na ból kolan?
Składniki:
- 1 szklanka oleju kokosowego
- 2 łyżki mielonych goździków
- 2 łyżki suszonego imbiru
Goździki mielimy na proszek. Rozpuszczamy olej kokosowy w garnku lub kąpieli wodnej. Dodajemy do niego goździki i imbir, mieszamy. Przelewamy do słoiczków i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Szczelnie zakręcamy, przechowujemy w lodówce.
Maść można stosować codziennie, smarując nią stawy dotknięte dolegliwościami, a następnie owijając bandażem. Taki opatrunek można trzymać na skórze przez kilka godzin – rozgrzeje obolałe miejsce oraz zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Dieta na ból kolan: wskazania żywieniowe przy problemach z ruchomością stawów
To, w jaki sposób się odżywiamy, również ma ogromny wpływ na zdrowie naszych stawów. Niektóre produkty spożywcze działają wzmacniająco na kolana, dzięki czemu sprzyjają ich regeneracji oraz zapobiegają powstawaniu lub pogłębianiu się problemów, takich jak ból, obrzęki czy pogorszona ruchomość stawu.
Co jeść na ból kolan? Sprawdzą się takie produkty, jak:
- soja – zawiera duże ilości izoflawonów, posiadających właściwości przeciwzapalne;
- tłuste ryby – są bogatym źródłem kwasów omega-3, zapobiegających zwyrodnieniom stawów i chroniących ich chrząstkę;
- produkty pełnoziarniste – zawierają witaminy z grupy B, mające pozytywny wpływ na maź stawową;
- orzechy – również są cennym źródłem witamin z grupy B;
- jogurty naturalne – dostarczają dużych ilości białka i wapnia, ważnych dla zdrowia stawów i kości.
- żelatyna spożywcza – naturalne wsparcie zdrowia stawów.
Imbir na bóle stawów
Imbir jest jedną z najbardziej cenionych roślin o właściwościach prozdrowotnych. Traktuje się go jako naturalny antybiotyk, ponieważ skutecznie pomaga przy przeziębieniach i w okresach spadku odporności. Swoje działanie zawdzięcza głównie substancji o nazwie gingerol, której jest bogatym źródłem – działa ona przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dzięki temu imbir znajduje zastosowanie także w przypadku zwalczania bólu stawów.
Imbir można stosować zewnętrznie, np. jako składnik naturalnej maści na stawy lub w formie naparu do picia. Aby sporządzić napar, wystarczy łyżkę startego imbiru zalać gorącą wodą. Można dodać do napoju łyżkę miodu i cynamon lub goździki – dzięki temu będzie smaczniejszy, a przy tym wzmocni się jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Napar można pić codziennie, najlepiej przed śniadaniem.
Napar z rozmarynu na stany zapalne
Rozmaryn to popularna przyprawa, nie każdy jednak wie o jego cennych właściwościach prozdrowotnych. Dzięki zawartym w nim garbnikom, flawonoidom oraz witaminie A i C skutecznie zwalcza on stany zapalne, ma też działanie przeciwbólowe. Świetnie sprawdza się jako domowy sposób na ból stawów.
Najlepiej wykonać napar z rozmarynu do stosowania zewnętrznego – jest on prosty w przygotowaniu i można zrobić go samodzielnie w domu.
Potrzebne składniki:
- 5 łyżek suszonego rozmarynu
- eteryczny olejek z mięty pieprzowej lub polnej
- 3 łyżki morskiej soli
Przygotowanie:
Rozmaryn zalej litrem wrzątku, dodaj kilka kropel olejku miętowego i sól. Pozostaw do lekkiego przestudzenia. Napar należy wcierać w bolące stawy, kiedy jest jeszcze ciepły. Można stosować go codziennie, rano i wieczorem.
Gorące okłady na ból stawów kolanowych
Jednym z najprostszych sposobów na dokuczliwy ból kolan są gorące okłady. Wystarczy przygotować termofor lub ręcznik, który wcześniej mocno podgrzejemy na grzejniku – zrobiony z ich pomocą okład szybko przyniesie ulgę i uśmierzy ból. Jeśli zastosujemy na przemian gorące i zimne okłady, zmniejszymy też obrzęk w okolicy stawu, co zwiększy jego ruchomość.
Zimne okłady na bolące kolana
Ból kolan jest najczęściej spowodowany przez obrzęk, występujący w okolicy stawu. Najłatwiejszą metodą na jego zmniejszenie jest zastosowanie zimnego okładu – skutecznie redukuje on opuchliznę, co zmniejsza dolegliwości bólowe.
Zimny okład można wykonać za pomocą woreczka z lodem lub opakowania mrożonek, zawiniętego w ręcznik. Po upływie 15-30 minut ból powinien znacznie zelżeć.
Żółtko jaj na bolące stawy
Na bolące kolana może pomóc także żółtko kurzego jaja, będące źródłem silnie działających antyoksydantów. Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga zwalczyć najczęstsze dolegliwości, dotykające stawów kolanowych.
Żółtko należy stosować zewnętrznie – najlepiej wykonać mieszankę z dodatkiem szczypty soli i łyżki kurkumy, poprawiającej działanie przeciwzapalne mikstury. Po wymieszaniu składników można nałożyć specyfik na bolące miejsce i zawinąć całość bandażem na kilkanaście minut.
Pieprz Cayenne na stany zapalne i bóle kolan
Kolejną substancją skutecznie zwalczającą ból kolan, którą niemal każdy ma w swojej kuchni, jest pieprz cayenne. Ta przyprawa, wykonywana z ostrej odmiany papryki, zawiera duże ilości działającej rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo kapsaicyny. Zmniejsza ona też obrzęki, dzięki czemu kompleksowo pomaga na podstawowe problemy ze stawami.
Pieprz cayenne powinno się stosować zewnętrznie – w tym celu najlepiej wymieszać łyżkę przyprawy z połową szklanki oliwy z oliwek. Tak przygotowanym specyfikiem należy smarować bolące kolana dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Kuracja może potrwać około tygodnia – powinna skutecznie redukować ból i przyspieszyć regenerację stawów.
Masaż olejkiem eukaliptusowym
W przypadku bólu kolan przy ich zginaniu, co jest najczęstszym objawem stanu zapalnego stawów, najlepiej wykorzystać olejek eukaliptusowy. Ma on przede wszystkim działanie przeciwbólowe, dlatego świetnie sprawdzi się jako doraźna pomoc przy dokuczającej bolesności kolan.
Eteryczny olejek eukaliptusowy kupimy w aptece. Należy stosować go zewnętrznie – najlepiej rozcieńczyć go wodą lub połączyć z oliwą z oliwek, która nieco złagodzi jego działanie. Jak większość olejków eterycznych, przez mocno skoncentrowaną formę może powodować lekkie podrażnienia skóry, stąd konieczność zastosowania go w rozcieńczonej wersji. Przygotowany specyfik można wcierać w bolące stawy dwa razy dziennie, rano i wieczorem, dopóki objawy nie ustąpią.
Okłady z kapusty na bolące stawy kolanowe
Okłady z kapusty to jeden z najczęściej stosowanych babcinych sposobów na bóle kolan. Kapusta jest warzywem o wielu cennych składnikach, działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz zmniejszających obrzęk. Dzięki temu świetnie radzi sobie z dolegliwościami dotykającymi stawów.
Okład jest prosty do wykonania – wystarczy wziąć kilka dużych liści świeżej kapusty i lekko rozbić je tłuczkiem, dzięki czemu staną się bardziej elastyczne i wypuszczą sok o właściwościach prozdrowotnych. Można podgrzać je także na kaloryferze lub w piekarniku, co pozwoli na wykonanie ciepłego, przynoszącego dużą ulgę okładu. Następnie liście owijamy wokół bolącego miejsca i zabezpieczamy całość folią spożywczą lub bardziej przewiewnym bandażem. Taki sposób najlepiej sprawdza się stosowany na całą noc.
Rumianek na ból pod kolanami
Jednym z najskuteczniejszych ziół na ból kolan jest także powszechnie występujący rumianek. Ta niepozorna roślinka ma silne właściwości przeciwbólowe, dlatego świetnie sprawdza się w walce z dolegliwościami dotyczącymi stawów.
Najmocniejszym działaniem cechuje się olejek z rumianku, który można znaleźć w aptekach lub sklepach z kosmetykami naturalnymi. Należy nakładać go bezpośrednio na skórę w miejscu, gdzie występuje ból – może być stosowany codziennie, aż do ustąpienia objawów.
Pokrzywa na zapalenie stawu kolanowego
Kolejnym popularnym ziołem na problemy ze stawami jest pokrzywa. Jest ona ceniona za wiele prozdrowotnych właściwości – stosuje się ją na wzmocnienie odporności czy wypadanie włosów. Pomaga również w łagodzeniu stanów zapalnych kolan oraz działa przeciwbólowo.
W przypadku pokrzywy zaleca się kurację wewnętrzną – najlepiej jest pić napar wykonywany na bazie liści i korzeni, które są łatwo dostępne w aptekach czy sklepach zielarskich. Co więcej, pokrzywę można również zebrać i ususzyć samemu, co sprawia, że jest to jeden z najtańszych sposobów na bóle stawów.
Napar z pokrzywy warto pić codziennie, maksymalnie przez miesiąc – po tym czasie trzeba zrobić przerwę. Pomoże on w zwalczeniu stanu zapalnego w obrębie stawów oraz złagodzi ból, ułatwiając codzienne funkcjonowanie.
Poznałeś najskuteczniejsze babcine sposoby na ból kolan, mamy nadzieje że ta informacja się przyda.