Kolagen ma wiele korzystnych właściwości, które wykorzystywane są głównie w walce ze starzeniem się skóry. Jak się okazuje, związek ten może także skutecznie wspierać stawy. Poznaj efektywne formy suplementacji kolagenu.

Dolegliwości związane ze stawami powstają w wyniku nadmiernego ich obciążania, a także wieku. Pojawiają się: ból i kłopoty z ruchomością, które w wyraźny sposób wpływają na jakość życia. Na szczęście są sposoby, by poprawiać kondycję tych partii ciała. Odbudowa chrząstki stawowej jest możliwa na przykład dzięki stosowaniu kolagenu.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w ludzkim ciele, a dokładniej – w tkance łącznej. To dzięki niemu cera wygląda na promienną i sprężystą, a stawy pracują sprawnie, umożliwiając nie tylko wykonywanie codziennych czynności, ale także i wymagających treningów. Z biegiem lat jego ilość jednak spada, czego konsekwencją są zmarszczki, jak również dolegliwości bólowe w kończynach.

Wpływ kolagenu na funkcjonowanie stawów

Wpływ kolagenu na stawy polega głównie na umożliwianiu realizowania płynnych ruchów. Wchodząc w skład tkanki łącznej, substancja ta odpowiada za prawidłową pracę chrząstki, ścięgien, więzadeł, a także kości.

Kolagen bierze udział w produkcji mazi stawowej, która umożliwia sprawne zginanie i wykonywanie rozmaitych ruchów. Z biegiem czasu, a także w wyniku urazów czy działania czynników zapalnych, skład tej substancji ulega zmianie, co znacznie utrudnia sprawne poruszanie się i staje się przyczyną bólu.

Istnieje aż 18 typów kolagenu. Każdy z nich pełni nieco inną funkcję w organizmie. Prawidłowe funkcjonowanie oraz odbudowa chrząstki stawowej możliwa jest głównie dzięki kolagenowi typu I i II. Dlatego suplementy na stawy powinny zawierać właśnie te rodzaje.

Jaki kolagen na stawy wybrać?

Chcąc sprawić, by kolagen naprawdę pozytywnie wpłynął na stawy, musisz się upewnić, że przyjmujesz właściwą jego formę. Jak wspomnieliśmy, najważniejsze są dwa pierwsze rodzaje tego cennego białka. Kolagen typu I reguluje pracę ścięgien, więzadeł, kości, a także zębów i skóry, II zaś wspiera funkcjonowanie chrząstki. Wybieraj zatem suplementy na stawy, które zawierają te formy. Wówczas będą w stanie dotrzeć do źródła problemu i skutecznie poprawić kondycję newralgicznych miejsc. Niestety ich biodostępność jest różna i zależy od formy oraz źródła, z którego pochodzi kolagen. Zdarza się, że produkty oferują białko, którego nasze ciało nie jest w stanie przyswoić i skutecznie wykorzystać.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy w suplemencie diety zawarto związki ułatwiające absorpcję kolagenu, a także dodatkowe składniki wzmacniające funkcjonowanie stawów. Na szczególną uwagę zasługuje tu witamina C, która przyspiesza proces wchłaniania białka, a także kwas hialuronowy, chondroityna czy glukozamina.

Istotna jest także sama forma suplementu – dostępne są bowiem w tabletkach lub jako kolagen do picia. W zależności od składu, obie te formy mogą się nieco różnić pod względem działania i komfortu stosowania.

Co ciekawe, babcine sposoby na stawy także polecają wykorzystanie kolagenu. Co prawda nie występuje w nich w formie tabletek czy koktajli, ale przyjmuje postać żelatyny. Tę znajdziesz w kościach, skórze oraz galarecie.

Kolagen do picia

Jedną z najwygodniejszych i najskuteczniejszych form suplementacji jest kolagen do picia. Rozpuszczony w wodzie pozwala szybko się wchłonąć i dzięki temu działań niezwykle efektywnie.

Rynek oferuje wiele produktów tego typu, jednak, jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie wykazują jednakową skuteczność. Wśród tych, które przykuły naszą uwagę znalazł się Collagen Select.

Collagen Select

Produkt zawiera składniki, które najlepiej wspierają pracę stawów, jak np. aktywne peptydy kolagenowe (VERISOL®), których formuła została opatentowana. Związki te skutecznie indukują produkcję tego cennego białka w ludzkim organizmie, dzięki czemu sprzyjają odbudowie chrząstki stawowej.

Co więcej, suplement diety zawiera także wspomnianą witaminę C, która ułatwia przyswajanie kolagenu, jak również witaminę A oraz biotynę, niacynę i ryboflawinę. Znajdziesz w nim też inne składniki wzmacniające funkcjonowanie stawów, jak cenne minerały oraz DracoBelleTMNu, czyli wyciąg z pszczelnika mołdawskiego o wyjątkowych właściwościach przeciwstarzeniowych.

Collagen Select to napój, który skutecznie wspiera pracę stawów oraz ułatwia ich regenerację. Co więcej, regularne spożycie płynu pomaga opóźnić procesy starzenia się – zarówno chrząstki, jak i skóry. Efektem są nie tylko sprawne ręce i nogi, ale także sprężysta i promienna cera.

Kolagen w tabletkach

Osoby, którym forma płynna z jakichś powodów nie do końca odpowiada, mogą rozważyć kolagen w tabletkach. Jest to opcja o tyle wygodna, że można ją zabrać ze sobą w podróż, do szkoły czy pracy. Kapsułki są zwykle łatwe do połknięcia – wystarczy popić je wodą.

Półki aptek, drogerii czy sklepów internetowych uginają się od produktów, których etykiety deklarują zawartość omawianego tu białka. Nie wszystkie suplementy na stawy, skórę i paznokcie jednak dostarczają protein dobrej jakości.

Warto więc czytać składy i sprawdzać, co rzeczywiście znajduje się w kapsułkach. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są produkty bazujące na naturalnych składnikach, które są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla konsumentów.

Przykładowo ProFlexen to kolagen w tabletkach, którego formuła jest w pełni naturalna. Produkt zawiera niezwykle skuteczną, opatentowaną formę kolagenu typu II (UC-II®), która efektywnie stymuluje produkcję tego białka w tkance łącznej. Dodatkowo w jego składzie znajdziesz inne wartościowe składniki wzmacniające funkcjonowanie stawów – glukozaminę, chondroitynę oraz MSM.

Proflexen

Kolagen w kremach, żelach i maściach

Kolagen występuje nie tylko w formie doustnej, ale także miejscowej. Kremy, żele czy maści mają za zadanie uśmierzyć ból i poprawić ruchomość stawów. Produkty te są łatwo dostępne, ich skuteczność jest jednak różna.

Należy podkreślić, że kolagen jest białkiem o stosunkowo dużej cząsteczce, która nie ma szans wniknąć w głąb skóry, a tym bardziej przedostać się do chrząstki.

Kremy, maści czy żele na stawy owszem, mogą działać przeciwbólowo, ale głównie za sprawą innych składników – przeciwzapalnych. Kolagen może chronić skórę przed utratą wilgoci i w ten sposób poprawiać jej wygląd, nie będzie jednak w stanie zlikwidować zmarszczek czy odbudować chrząstki stawowej.

Jakie efekty przynosi terapia kolagenem?

problemy ze stawami

Jak już wspomnieliśmy, doustna terapia kolagenem przynosi wymierne efekty w postaci zwiększonej ilości syntezy tego białka w organizmie. Sprzyja to regeneracji stawów oraz poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

Stosowanie produktów wieloskładnikowych, łączących dobroczynne właściwości kolagenu oraz innych wartościowych związków i minerałów pomaga skutecznie poprawić ilość i jakość mazi stawowej, a także usprawnić funkcjonowanie tkanki łącznej.

Terapia kolagenem może:

  • zmniejszać widoczność zmarszczek
  • opóźniać procesy starzenia
  • poprawiać ruchomość stawów
  • zmniejszać ból narządu ruchu

Czy stosowanie kolagenu na stawy jest bezpieczne?

Kolagen to naturalny składnik ludzkiego ciała. O ile pochodzi z dobrego źródła, nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, warto jednak skonsultować się ze specjalistą, a także upewnić się, że nie masz alergii na jakikolwiek ze składników preparatu.

Write A Comment