Kwas hialuronowy na stawy – jakie efekty przynosi i czy rzeczywiście warto w niego inwestować? To pytanie zadaje sobie wiele osób zmagających się z dolegliwościami w tym obszarze ciała. Równie istotne jest ustalenie, jaka forma specyfiku jest najskuteczniejsza w leczeniu chrząstki. Która najlepiej niweluje ból – kremy, żele, a może iniekcje?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w ludzkim ciele. Pod względem chemicznym stanowi polisacharyd z grupy glikozaminoglikanów i wchodzi w skład tkanki łącznej. Jego rolą jest utrzymanie elastyczności oraz nawilżenia.

Podobnie, jak w przypadku kolagenu, ilość kwasu hialuronowego maleje wraz z wiekiem. Skutkiem jest pogorszenie stanu skóry i pojawienie się oznak starzenia. Z tego względu środki zawierające kwas hialuronowy zyskały dużą popularność. Znajdziemy go w kremach, maściach i żelach, a także zastrzykach.

W tym miejscu należy podkreślić, że kwas hialuronowy stosowany w kosmetyce może mieć różne postaci. Ten zawarty w „mazidłach” ma za zadanie zatrzymać w skórze nawilżenie. Z kolei substancja, która wstrzykiwana jest na przykład w usta to usieciowany kwas hialuronowy przyjmujący postać mniej lub bardziej sztywnej „galaretki” wypełniającej dany obszar.

Jak kwas hialuronowy wpływa na stawy?

biegnąca kobieta

Jak się okazuje, poza kosmetyką, kwas hialuronowy wykorzystywany jest także w medycynie, np. do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wynika to z tego, jaką rolę pełni naturalnie w narządach ruchu. To dzięki niemu tkanki są elastyczne i bardziej odporne na urazy. Kwas hialuronowy chroni także chrząstkę przed nadmiernym tarciem – budowa związku sprawia, że tworzy lepką osłonkę, która zapobiega powstawaniu uszkodzeń.

W chrząstce stawowej znajduje się glukozamina (a właściwie glikozaminoglikany), która wchodzi w skład tak zwanych agrekanów. Te zaś zbudowane są z białka połączonego z kwasem hialuronowym. Pozostały 1% chrząstki stanowią chondrocyty, czyli tkanka chrzęstna. Proporcje związków w mazi stawowej ulegają zmianie wraz z wiekiem – wówczas mogą pojawić się problemy zwyrodnieniowe.

Kwas hialuronowy znajdziemy także w składzie płynu stawowego, za pośrednictwem którego następuje odżywianie komórek.

Wiskosuplementacja, czyli wykorzystanie zastrzyków z kwasu hialuronowego do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest metodą bardzo popularną. Jej mechanizm nie został jednak do końca poznany.

W chorobie zwyrodnieniowej chrząstki stawowej mamy do czynienia ze stopniową jej degradacją na skutek działania kilku czynników. Występuje tu zarówno stan zapalny, czego dowodem jest obecność interleukin oraz wynikające z niego, destrukcyjne działanie enzymów niszczących strukturę tej tkanki.

Kwas hialuronowy wykazuje zdolność do hamowania aktywności interleukin na chrząstkę stawu oraz czynnika martwicy nowotworów α, czyli TNF-α. Chroni więc stawy przed uszkodzeniami.

Skuteczność terapii zależy od rodzaju zastosowanego kwasu hialuronowego.

Dostępne produkty z kwasem hialuronowym

Rynek oferuje kwas hialuronowy w rozmaitej formie – od stosowanych zewnętrznie, po tabletki i zastrzyki. Odróżnia je nie tylko sposób działania i cena, ale także poziom skuteczności. Która z nich będzie najefektywniej wspierać leczenie bólu oraz innych dolegliwości w okolicy stawów?

Kremy z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy zawarty w kremach ma za zadanie jedynie nawilżyć wierzchni warstwy skóry. Jego cząsteczki nie są w stanie przeniknąć w głąb i na przykład wygładzić zmarszczek.

Czy zatem ich stosowanie jest kompletnie pozbawione sensu? Nie, kwas hialuronowy znakomicie nawilża skórę i poprawia jej wygląd, są jednak pewne warunki. Związek ten niejako „przyciąga” wilgoć do miejsc, w których jej brakuje. Doskonale sprawdza się więc stosowany w środowisku, w którym w powietrzu znajduje się mnóstwo pary wodnej.

Z tego względu tak często zdarza się, że krem z kwasem hialuronowym bardziej przesusza, niż nawilża cerę – szczególnie zimą, w okresie pracy kaloryferów. Sposobem na zatrzymanie wilgoci w skórze będzie przykrycie warstwy kwasu hialuronowego emolientem, a więc substancją o właściwościach natłuszczających.

Jeśli zaś chodzi o leczenie stawów z wykorzystaniem tych produktów… cóż, nie ma podstaw, by oczekiwać tu skuteczności.

Żele z kwasem hialuronowym

Podobne właściwości mają żele z kwasem hialuronowym. Na opakowaniach tych produktów znajdziemy zapewnienia, że pomogą pozbyć się zmarszczek, niektóre zaś obiecują eliminację bólu stawów.

Niestety, również w tym wypadku możemy liczyć jedynie na nawilżanie wierzchnich warstw skóry. Środki te warto mieszać z olejem, by uelastycznić naskórek i poprawić jego wygląd.

Czy żel hialuronowy pomoże nam wyleczyć kolano czy biodro? Niestety nie, ponieważ nie znajdzie się w stawie. Ewentualnie, jeśli dodatkowo zawiera różne substancje przeciwbólowe, może choć na chwilę ulżyć nam w cierpieniu.

Tabletki z kwasem hialuronowym

Osoby zainteresowane wsparciem chrząstki stawowej oraz walką ze zmarszczkami mają do dyspozycji także tabletki zawierające kwas hialuronowy. Z badań wynika, że doustne przyjmowanie tego związku może mieć bardzo korzystne działanie na cały organizm.

Podobnie, jak iniekcje do torebki stawowej, regularne stosowanie kwasu hialuronowego w postaci suplementu diety na stawy może zwiększyć elastyczność stawów oraz poprawić kondycję skóry, wygładzając drobne zmarszczki.

Maści z kwasem hialuronowym

W przypadku tego produktu także mamy do czynienia jedynie z działaniem powierzchownym. On również nie jest przeznaczony do leczenia zmian chorobowych w okolicy stawu. Kwas hialuronowy zawarty w maści oczywiście nie wniknie przez skórę do wnętrza – nie jest w stanie przedostać się do płynu stawowego i ochronić chrząstki przed uszkodzeniami.

Zastrzyki z kwasem hialuronowym

Zastrzyki z kwasu hialuronowego stanowią podstawę leczenia zwyrodnień stanu kolanowego i innych. Metoda polega na iniekcji preparatu w miejsce zmienione chorobowo. Bardzo istotne w tym wypadku jest precyzyjne podanie kwasu hialuronowego, który musi trafić do jamy stawowej, by tam utworzyć warstwę chroniącą chrząstkę. Iniekcje produktu wykonuje się w każde kolano osobno.

Efekty zabiegu są bardzo zadowalające, jednak nie pozostają na zawsze. Zastrzyki trzeba powtarzać co kilka miesięcy, ponieważ kwas hialuronowy ulega w organizmie wchłanianiu. Niezależnie od tego, czy zostanie podany w kolano, czy w usta – prędzej czy później rozpuści się i zniknie.

Leczenie stawu kolanowego za pomocą iniekcji kwasem hialuronowym poprawia jego ruchomość i zmniejsza ból. Metoda zdecydowanie należy do najbardziej skutecznych, a co najważniejsze – wykonana w sposób prawidłowy, nie wywołuje działań niepożądanych.

Ilość kwasu hialuronowego w organizmie. Kiedy robi się go za mało?

Tak, jak wspomnieliśmy ilość kwasu hialuronowego spada wraz z upływem lat. Na początku życia każdy z nas dysponuje sporymi zasobami tej cennej substancji. Po ćwierćwieczu niestety wzrasta tempo procesów destrukcyjnych, a w konsekwencji obniża poziom zarówno kolagenu, jak i kwasu hialuronowego. Objawia się to nie tylko zmianami na powierzchni skóry, ale także problemami w okolicy stawów.

Skuteczność terapii kwasem hialuronowym uzależniona od wchłanialności

strzykawka z kwasem hialuronowym

To, czy dany preparat wykaże się skutecznością, wywołując pozytywne efekty w stawie czy skórze zależy od jego rodzaju oraz stopnia wchłanialności, o której decyduje wielkość cząsteczek.

Równie istotne jest bezpieczeństwo stosowania preparatów, determinowane przez proces produkcji. Z tego względu niezwykle ważne jest to, by planując iniekcje udać się do specjalisty oferującego preparaty pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Inne skuteczne metody na stawy

W terapii schorzeń stawów, poza stosowaniem leków oraz iniekcji, można sięgnąć także po dodatkowe wsparcie. Jednym z takich sposobów jest przyjmowanie suplementów diety. Produkty te zawierają rozmaite związki i minerały, które wspierają pracę stawów i ułatwiają eliminowanie rozmaitych dolegliwości.

Doskonałym przykładem jest ProFlexen, w składzie którego znajdziemy opatentowany kolagen typu II (UC-II®). Jego główną zaletą jest pobudzanie syntezy tego cennego białka w organizmie, co pomaga poprawić kondycję stawu kolanowego, biodrowego czy łokciowego. Formuła produktu obejmuje także inne wartościowe składniki wspomagające zdrowie stawów, jak na przykład glukozamina, witamina C czy MSM.

Proflexen jest w pełni naturalny i nie powoduje działań niepożądanych. Konsekwencją stosowania produktu może być jedynie lepsze samopoczucie i zmniejszenie dyskomfortu.

Warto także sięgnąć po babcine sposoby na ból w stawach. Zaliczamy do nich gorące i zimne okłady, które przynoszą ulgę i wspierają efekty leczenia, a także kąpiele ziołowe. Najlepiej sprawdzi się tu rozpuszczona w gorącej wodzie siarka czy susz roślin przeciwzapalnych.

Stosowanie leków, suplementów, okładów, kąpieli i iniekcji to jednak nie wszystko. By zlikwidować ból stawów i wzmocnić ich kondycję, należy pamiętać także o dobrze zbilansowanej diecie, dostarczającej wszystkich niezbędnych substancji odżywczych – przede wszystkim zaś białka. Kluczowe znaczenie ma tu oczywiście kolagen typu II i I obecny na przykład w żelatynie, a stanowiący materiał budulcowy stawu. Niemniej istotny jest także odpowiedni poziom witamin (przede wszystkim D3, która ma szereg dobroczynnych właściwości, a w organizmie działa podobnie do hormonu) oraz minerałów, jak wapń, żelazo, cynk, magnez, selen czy potas.

Write A Comment