Imbir jest składnikiem o wielu cennych właściwościach, dzięki czemu często wykorzystuje się go w medycynie naturalnej. Jednym ze wskazań do jego zastosowania są bolące stawy. W jaki sposób może pomóc i czy jest skuteczny?
Problemy ze stawami dotykają wielu osób w różnym wieku. Mogą wiązać się z kontuzjami i stanami zapalnymi, a także nieprawidłowościami w budowie tkanki łącznej lub nawet poważnymi chorobami – np. zwyrodnieniem stawów. Dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchowe są bardzo uciążliwe, dlatego warto jak najszybciej je zwalczyć. Z pomocą przychodzą naturalne, domowe sposoby, takie jak imbir.
Imbir w leczeniu problemów ze stawami: jak działa?
Imbir jest bardzo skuteczną metodą zwalczania problemów ze stawami. Swoje działanie zawdzięcza bogactwu cennych składników, które pozytywnie wpływają na organizm. Znajdziemy w nim:
- witaminy: A, C, E, K oraz z grupy B,
- minerały: potas, żelazo, wapń, fosfor,
- olejki eteryczne i żywice,
- antyoksydanty.
Za najważniejszą substancję uważa się gingerol, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Poza tym imbir działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i wykrztuśnie, dlatego stanowi popularne rozwiązanie w przypadku przeziębień i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
Jak imbir wpływa na stawy? Przede wszystkim zwalcza dolegliwości bólowe, dzięki czemu zmniejsza dyskomfort i ułatwia poruszanie się w przypadku kontuzji czy chorób tkanki łącznej. Co ciekawe, wykazano, że jego skuteczność na tym polu jest równie wysoka, co w przypadku popularnych leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen – a przy tym imbir nie wiąże się z wywoływanymi przez nie skutkami ubocznymi.[1] Jego stosowanie może przynieść ulgę również osobom zmagającym się z poważnymi problemami, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów.[2]
Imbir może też zniwelować przyczynę występowania bólu ze względu na właściwości przeciwzapalne. Dzięki zawartości gingerolu składnik łagodzi stan zapalny i wzmacnia organizm, przyspieszając powrót do zdrowia i pełnej sprawności.[3]
Stosowanie imbiru na stawy: multum wariantów
Imbir na stawy stosuje się wewnętrznie, przy czym mamy do wyboru wiele wariantów opierających się na nim kuracji. Ich dużą zaletą jest skuteczność, niska cena i możliwość samodzielnego przygotowania preparatów z imbirem w domu. Jakie przepisy warto wypróbować?
Nalewka na stawy
Nalewka na stawy to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wzmocnienie tkanki łącznej i zwalczenie dolegliwości bólowych. Do jej przygotowania potrzebujemy:
- 200 g świeżego korzenia imbiru,
- 2 duże cytryny,
- 4 łyżki miodu,
- 500 ml spirytusu.
Imbir myjemy i obieramy, najlepiej za pomocą łyżki. Kroimy go na drobne kawałki. Ścieramy skórkę z cytryn i wyciskamy z nich sok. Wrzucamy składniki do słoika, dodajemy miód i zalewamy całość spirytusem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy na 3 miesiące. Następnie filtrujemy płyn za pomocą sitka i przelewamy go do butelek, w których powinien pozostać przez kolejne 2 miesiące. Gotową nalewkę pijemy 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Herbatka imbirowa
Domowe sposoby na stawy obejmują też herbatkę imbirową, którą można przygotować w bardzo prosty sposób. Wystarczy zalać kilka plasterków świeżego korzenia imbiru szklanką wrzątku i pozostawić do zaparzenia na 10 minut. Po lekkim ostudzeniu warto dodać też łyżeczkę miodu, który poprawi smak napoju. Herbatkę pijemy raz dziennie do ustąpienia bólu.
Mikstura z imbirem i cynamonem
Kolejny przepis to zdrowa mikstura, do której przygotowania potrzebne będą:
- 3 cm świeżego korzenia imbiru,
- 2 łyżeczki miodu,
- 0,5 łyżeczki cynamonu,
- szklanka wrzątku.
Imbir obieramy, drobno siekamy lub przeciskamy przez praskę i zalewamy wrzątkiem. Dodajemy do całości miód i cynamon, a następnie mieszamy. Miksturę można spożyć od razu – najlepiej stosować ją codziennie aż do ustąpienia dolegliwości.
Dodatek do potraw
Imbir jest też świetnym dodatkiem do potraw – poprawia ich wyrazistość i nadaje im ciekawego charakteru, a przy tym stosowany regularnie i w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływa na zdrowie. Dodając posiekany imbir do dań obiadowych możemy liczyć na bardzo dobre efekty, o ile zadbamy o codzienne dostarczanie sobie tego składnika w diecie. Można używać też sproszkowanej przyprawy, choć najwięcej wartościowych związków znajduje się w świeżym korzeniu.
Czy imbir jest bezpieczny?
Choć imbir jest bardzo wartościowym, na ogół bezpiecznym dla zdrowia składnikiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim ma dość ostry smak i może powodować podrażnienia w obrębie układu pokarmowego – z tego względu nie powinny stosować go dzieci poniżej 12. roku życia oraz osoby cierpiące na wrzody żołądka i refluks. Imbir może też podnosić ciśnienie krwi, więc odradza się go przy nadciśnieniu tętniczym.
Osoby przyjmujące leki oraz kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.
W jakich przypadkach warto sięgnąć po imbir?
Po imbir warto sięgnąć w każdej sytuacji, kiedy doświadczamy bólu stawów spowodowanego przez stan zapalny, kontuzję lub nawet chorobę. Jest on obok takich sposobów, jak aloes, dzika róża czy smalec gęsi, jednym z najskuteczniejszych składników wzmacniających zdrowie stawów. Dużą zaletą imbiru jest łatwa dostępność i niska cena, a także spore bezpieczeństwo stosowania.
W niektórych sytuacjach sam imbir może być jednak niewystarczający – przy poważnych schorzeniach tkanki łącznej oraz nieustępujących długo dolegliwościach najlepiej udać się do lekarza. Osoby często doświadczające stanów zapalnych oraz kontuzji mogą też sięgnąć po suplementy na stawy – na rynku dostępne są naturalne tabletki, które działają wzmacniająco i chronią przed powracającym bólem. Ze względu na zawartość wielu składników aktywnych pochodzenia roślinnego cieszą się wyższą skutecznością od innych domowych sposobów, a przy tym nie powodują skutków ubocznych, dzięki czemu sprawdzą się u każdego.
Źródła:
- Matthew J Leach, Saravana Kumar (2008) The clinical effectiveness of Ginger (Zingiber officinale) in adults with osteoarthritis
- Motahar Heidari-Beni. Amir R Moravejolahkami, Pegah Gorgian. Gholamreza Askari, Mohammad J Tarrahi, Nimah Bahreini-Esfahani (2020) Herbal formulation „turmeric extract, black pepper, and ginger” versus Naproxen for chronic knee osteoarthritis: A randomized, double-blind, controlled clinical trial
- Janet L Funk, Jennifer B Frye, Janice N Oyarzo, Jianling Chen, Huaping Zhang, Barbara N Timmermann (2016) Anti-Inflammatory Effects of the Essential Oils of Ginger ( Zingiber officinale Roscoe ) in Experimental Rheumatoid Arthritis