Dieta zupowa popularna jest szczególnie wśród osób pragnących szybko zrzucić zbędne kilogramy. Okazuje się, że ten styl odżywiania faktycznie daje spektakularne efekty w odchudzaniu. Zupa to danie lekkie, szybko trawione, doskonale nawadniające, a przy tym bogate w witaminy i minerały pochodzące z warzyw.

Obecnie istnieje tak wiele rodzajów diet odchudzających, że bardzo trudno wybrać tę najlepszą. Warto jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma tutaj zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości białek, węglowodanów złożonych oraz zdrowych tłuszczów, a także witamin i minerałów. Redukcja tkanki tłuszczowej nie może bowiem narażać nas na niedobory, które skutkują licznymi zaburzeniami w ustroju.

Czym jest dieta zupowa ?

Dieta zupowa to specyficzny sposób żywienia, bazujący prawie wyłącznie na zupach. Został on zapoczątkowany i rozpowszechniony przez celebrytów, którym szczególnie zależy na szybkiej utracie wagi. Pierwszą, znaną osobą, która z powodzeniem stosowała dietę zupową, była brazylijska modelka i prezenterka Adriane Galisteu. Twierdziła ona, że jedzenie tylko i wyłącznie zup pozwala schudnąć nawet 9 kg tygodniowo.

Zupy odchudzające szybko zyskały popularność wśród kobiet na całym świecie. Dieta zupowa to dieta płynna, doskonale nawadniająca organizm. Ta wyjątkowa potrawa jest lekkostrawna, a jednocześnie sycąca i pożywna. Dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych, jest łatwa, szybka i tania w przygotowaniu oraz rozgrzewająca.

Zupa jest wyjątkowym daniem, które z powodzeniem może zastąpić każdy posiłek w ciągu dnia. Dobrze dobrane składniki czynią z zupy pełnowartościowe danie, które jest nie tylko zdrowe, ale również efektywnie wspomaga osiągnięcie wymarzonej, szczupłej sylwetki.

Właściwości diety zupowej. Jakie daje korzyści ?

właściwości diety zupowej

Przede wszystkim zupa odchudzająca, pomimo swojej obniżonej kaloryczności dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych: białek, węglowodanów złożonych, zdrowych tłuszczów, witamin, minerałów i wody. Zioła używane w formie przypraw z kolei zapewniają ważne antyoksydanty przeciwdziałające powstawaniu stanów zapalnych w ustroju.

Zupa to danie, do którego warzywa dodawane są w całości, a więc mają znacznie większą wartość odżywczą niż np. soki. Organizm otrzymuje tym samym więcej błonnika pokarmowego, który przyspiesza metabolizm, działa ochronnie na błony śluzowe układu pokarmowego oraz wspomaga usuwanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Błonnik pokarmowy ma szczególne znaczenie dla osób pragnących zredukować objętość podskórnej tkanki tłuszczowej. Usprawnia on trawienie i eliminuje uporczywe zaparcia. Szybszy metabolizm natomiast sprzyja utracie wagi, co znacznie przyspiesza osiągnięcie wymarzonej figury.

Dieta zupowa zawiera znacznie więcej warzyw niż owoców, co ogranicza spożycie cukrów. Nie tylko przeciwdziała to próchnicy, ale także normalizuje poziom glukozy we krwi. Dzięki temu nie dochodzi do gwałtownych wzrostów i spadków stężenia glukozy oraz skoków insuliny. Poziom energii i sił witalnych pozostaje więc na stałym, optymalnym poziomie. Nie pojawiają się też niekontrolowane napady głodu, osłabienia czy nudności.

Zupa działa rozgrzewająco, co ma duże znaczenie w chłodnych porach roku. Efektywnie wspiera to odporność organizmu, który nie ulega wychłodzeniu. Latem natomiast można przygotować chłodniki —  orzeźwiające zupy idealne na upał. Spożywanie 5-6 zup w ciągu dnia doskonale nawadnia organizm. Nie ma więc obawy o niedostarczenie odpowiedniej ilości wody. Dodatkowo woda w zupie jest wiązana przez błonnik z warzyw, co zwiększa jej biodostępność w ustroju.

Zasady diety zupowej

zasady diety zupowej

Podstawowym założeniem diety zupowej jest jedzenie tylko i wyłącznie zup przez 3,5 lub 7 dni. Pozwala to na znaczne ograniczenie kalorii bez ryzyka niedostarczenia ważnych składników odżywczych.

Dobrze przygotowana zupa na odchudzanie powinna obfitować w różnorodne warzywa, także nasiona roślin strączkowych oraz pełnoziarniste produkty zbożowe: kasze, ryż i makarony. Potrawa ta może być wzbogacona dobrej jakości, gotowanym mięsem, jajkami, rybami, czy owocami morza, co zapewnia odpowiednią ilość niezbędnego materiału budulcowego, jakim jest białko i podnosi poziom sytości zupy.

Z powodzeniem można dodać do zup jogurt, kiszonki (kapustę, ogórki, buraki), podprażone pestki słonecznika, sezamu czy płatki migdałowe oraz podsmażoną na oliwie cebulę. Możliwości jest naprawdę dużo, a pyszną zupę można ugotować praktycznie z każdego warzywa, a nawet z owoców. Szczególnie smaczne są zupy w formie kremu.

Aby zupa była zdrowa, musi ponadto być przyprawiana naturalnie, z użyciem ziół, które – notabene – wspomagają odchudzanie, niewielkiej ilości soli, czosnku i innych przypraw niezawierających polepszaczy smaku i zapachu. Mogą to być: kurkuma, suszona papryka (także wędzona), kminek, liście laurowe, ziele angielskie, kolendra i inne, ulubione, obfitujące w związki czynne biologicznie przyprawy.

Aby dieta zupowa (tzw. souping) wspomogła zrzucenie zbędnych kilogramów, ale była jednocześnie zdrowa i bezpieczna dla organizmu, musi charakteryzować się przede wszystkim różnorodnością. W ciągu dnia należy spożywać przynajmniej 2-3 rodzaje zup. Powinny to być zarówno lekkie zupy na odchudzanie wyłącznie na bazie warzyw, jak i te bardziej sycące, zawierające mięso, ryby, jaja i zboża. Jednocześnie na śniadanie i obiad należy przygotowywać zupy gęstsze, obfitujące w wiele składników, a na kolację i pomiędzy posiłkami te lżejsze, bardziej wodniste.

Zup nie należy też gotować zbyt długo. Warzywa mają jedynie nieco zmięknąć (pozostać tzw. al dente, czyli półtwarde), a nie zostać rozgotowane. Ponadto płyn powinien stanowić połowę dania, należy więc unikać zup zbyt gęstych, ale też bardzo rzadkich.

Wskazania do stosowania diety zupowej. Kto powinien ją stosować ?

wskazania do stosowania diety zupowej

Zuping wskazany jest przede wszystkim u osób odchudzających się. Porcja zupy zawiera ok. 150 kcal. Biorąc pod uwagę, że po jej zjedzeniu znacznie szybciej odczuwamy głód, należy spożyć 5-6 takich dań w ciągu dnia. W ten sposób dzienna podaż energetyczna wynosi ok. 900 kcal.

Jest to dużo mniej niż w przypadku tradycyjnego sposobu odżywiania się. Ilość ta pozwala na szybką redukcję masy ciała, nie narażając jednocześnie organizmu na groźne niedobory (zupa obfituje bowiem w różne zdrowe produkty: warzywa, zboża, mięso, jaja, nabiał, nasiona roślin strączkowych, pestki i inne) – wspierać się możemy naturalnymi suplementami na odchudzanie.

Oprócz efektywnego wspomagania redukcji masy ciała, dieta zupowa wskazana jest w pewnych okolicznościach zdrowotnych. Są nimi przeziębienia i różnego rodzaju choroby. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych dochodzi do znacznego osłabienia organizmu, utraty apetytu oraz trudności z przełykaniem. Zupa jest idealnym daniem na ten trudny czas, gdyż jest lekkostrawna, a jednocześnie dostarcza wszystkich potrzebnych wartości odżywczych.

Można ją ponadto zblendować, co sprawi, że osoby w wyjątkowo złej kondycji będą mogły ją po prostu wypić. Ta sama sytuacja dotyczy osób z problemami jamy ustnej, takimi jak afty, zapalenie dziąseł czy czynniki stomatologiczne: aktywne leczenie, noszenie aparatu ortodontycznego.

Kolejnymi dolegliwościami, przy których wskazane jest zastąpienie pokarmów stałych zupami, są choroby układu pokarmowego, czyli różnego rodzaju zatrucia, zaparcia, zapalenia oraz infekcje przebiegające z biegunką. Zupy nie tylko efektywnie oczyszczają organizm, wspomagając detoksykację, ale także są lekkostrawne i łatwo przyswajalne przez organizm. Nie podrażnia to nadmiernie śluzówki żołądka i jelit, a dodatkowo rozgrzewa.

Jadłospis dla diety zupowej

jadłospis w diecie zupowej

Dieta zupowa może trwać przez 3, 5 lub 7 dni. Istnieją też diety stosowane przez ponad dwa tygodnie. Oto przykładowy jadłospis dla 5-dniowej diety zupowej:

Dzień 1

  • Śniadanie: zupa krem ze szparagów z podprażonymi płatkami migdałowymi i kleksem jogurtu naturalnego
  • Drugie śniadanie: lekki barszcz z ziemniakami
  • Obiad: zupa rybna z ryżem i kawałkami pstrąga
  • Podwieczorek: zupa owocowa z truskawek i malin z drobnym, razowym makaronem

Dzień 2

  • Śniadanie: zupa krem z dyni doprawiona cynamonem, kurkumą z jogurtem naturalnym i prażonymi pestkami słonecznika
  • Drugie śniadanie: zupa ogórkowa z ryżem
  • Obiad: Zupa jarzynowa z kalafiorem, fasolką szparagową, kapustą, marchewką, pietruszką, ziemniakami i wkładką mięsną w postaci kawałków z udka kurczaka, zabielana jogurtem
  • Podwieczorek: zupa krem z pomidorów z grzankami z dodatkiem zielonej pietruszki
  • Kolacja: lekka zupa z jarmużem i ziemniakami

Dzień 3

  • Śniadanie: Zupa krem z brokułów z podprażonymi płatkami migdałowymi i jogurtem
  • Drugie śniadanie: Zupa krem z buraka z serem feta i prażonymi nasionami sezamu
  • Obiad: Sycąca zupa z czerwonej soczewicy z pomidorami, kaszą jaglaną i ziemniakami
  • Podwieczorek: Zupa marchewkowa z ryżem
  • Kolacja: zupa szczawiowa z jajkiem na twardo

Dzień 4

  • Śniadanie: Zupa krem z cukinii z komosą ryżową i cytryną
  • Drugie śniadanie: zupa czosnkowa z podsmażoną na oliwie cebulą i grzankami z chleba żytniego, pełnoziarnistego
  • Obiad: Zupa krem z ciecierzycy z prażonymi nasionami czarnego sezamu, jogurtem, ziemniakami i kaszą jaglaną
  • Podwieczorek: zupa kapuściana z czosnkiem i selerem
  • Kolacja: Zupa szpinakowa w formie kremu z serem feta

Dzień 5

  • Śniadanie: krupnik z kaszą jęczmienną perłową gotowany z podsmażoną cebulką zamiast wkładki mięsnej
  • Drugie śniadanie: Zupa z rzodkiewkami i kalarepą
  • Obiad: Kapuśniak z mięsem i ziemniakami
  • Podwieczorek: rozgrzewający rosół z makaronem, marchewką i zieloną pietruszką
  • Kolacja: żurek z jajkiem na twardo

Czy dieta zupowa jest bezpieczna ?

bezpieczeństwo stosowania diety zupowej

Dieta zupowa może przynieść wiele korzyści. Jeżeli jest wystarczająco urozmaicona, czyli zawiera wszystkie potrzebne organizmowi składniki odżywcze, to nie tylko przyspieszy proces odchudzania, ale także zregeneruje i oczyści wszystkie układy.

Zupy powinny zawierać nie tylko warzywa, ale także kasze, ryż, makarony, kiszonki, pestki i nasiona (dyni, sezamu, słonecznika), orzechy (migdały, orzechy laskowe, włoskie, nerkowca), rośliny strączkowe (ciecierzycę, fasolę, soczewicę) oraz ryby mięso i jaja. Jeżeli przynajmniej jedno danie dziennie jest tak skomponowane, to nie narażamy organizmu na niedobory.

Dieta zupowa jest zatem bezpieczna u osób zdrowych. W przypadku zmagania się z zaparciami, wolną przemianą materii, problemami w układzie krążenia (np. miażdżycą), czy cukrzycą może nawet wykazywać działanie prozdrowotne.

Z ostrożnością natomiast należy podchodzić do tego sposobu odżywiania się u osób z bardzo szybką przemianą materii czy niektórymi schorzeniami w układzie pokarmowym (np. zespół jelita drażliwego). Nadmiar błonnika może bowiem uszkodzić śluzówkę przewodu pokarmowego, powodując stany zapalne.

Warto także zdawać sobie sprawę, że żucie pokarmów, które w przypadku zup jest mocno ograniczone, jest konieczne. Jest to bowiem sygnał dla układu nerwowego do uruchomienia wydzielania enzymów trawiennych. Jest ono także niezbędne do zachowania prawidłowego zgryzu.

Jeżeli już więc decydujemy się na jedzenie wyłącznie zupy kilka razy dziennie, to dieta taka nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie. Po odpowiednio długiej przerwie można do niej oczywiście powrócić, jednak również na krótki okres czasu.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.