Sól gorzka Epsom to jeden z naturalnych sposobów na pasożyty. Jak ją stosować, jakie efekty zapewnia i kto powinien zdecydować się na kurację tym środkiem?

Pasożyty to poważny problem dotykający wielu osób – do zarażenia może dojść na skutek spożycia skażonego pokarmu, np. niemytych warzyw i owoców, a także kontaktu ze swoim zwierzęcym pupilem czy innymi domownikami będącymi nosicielami szkodliwych organizmów. Objawy towarzyszące ich obecności są przy tym na tyle niejednoznaczne, że większość osób jest nieświadoma występowania problemu. Z tego względu warto przynajmniej raz na rok zdecydować się na naturalną kurację oczyszczającą, dzięki której pozbędziemy się pasożytów z układu pokarmowego.

Czym właściwie jest sól gorzka Epsom?

sól gorzka

Sól gorzka Epsom to inaczej siarczan magnezu, czyli chemiczny związek siarki, magnezu i tlenu.[1] Nazywana jest także po prostu solą gorzką lub solą angielską. Nazwa Epsom pochodzi od miejscowości znajdującej się w Anglii, w której po raz pierwszy wydobyto ten składnik.

Sól Epsom wyglądem przypomina gruboziarnistą sól spożywczą. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jej smak jest dość gorzki, dlatego stosuje się ją głównie w celach pielęgnacyjnych i leczniczych.

Sól Epsom posiada wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu jest szeroko wykorzystywana w medycynie naturalnej. Przeważnie używa się jej zewnętrznie, np. jako dodatek do kąpieli, jednak może być również przyjmowana doustnie.

Jak sól gorzka działa na pasożyty?

Sól gorzka jest sprawdzonym sposobem na pasożyty – za jej pomocą można wykonać domową kurację zwalczającą szkodliwe organizmy lokujące się w układzie pokarmowym człowieka. Przede wszystkim posiada silne działanie oczyszczające, dzięki czemu pomaga pozbyć się pasożytów, mikrobów i toksycznych substancji z jelit. Jej skuteczność wzmacniają właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, odtruwające i odkażające.

Sól Epsom wspomaga także pracę układu pokarmowego i ma działanie przeczyszczające – jej stosowanie pozwala szybko usunąć pasożyty z organizmu. Z tego względu często jest dodatkiem do naturalnych kuracji detoksykujących – wzmacnia ich skuteczność poprzez ułatwienie wydalenia mikrobów.

Inne właściwości soli Epsom

Sól Epsom posiada wiele cennych właściwości, dzięki którym powinna znajdować się w każdej domowej apteczce. Stosuje się ją:

 • jako środek relaksujący – dodana do kąpieli łagodzi stres, poprawia nastrój, rozluźnia mięśnie i ułatwia zasypianie;
 • jako sposób na bolące mięśnie i stawy – łagodzi dolegliwości bólowe i działa przeciwzapalnie, ma też właściwości przeciwreumatyczne; [2]
 • do ogólnej poprawy zdrowia – zmniejsza stan zapalny narządów wewnętrznych i obniża ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego;
 • w celu wyregulowania pracy układu trawiennego;
 • jako pomoc przy bólach głowy i migrenach;
 • jako sposób na obrzęki, stłuczenia i opuchliznę;
 • w przypadku cery trądzikowej i ze skłonnościami do zmian chorobowych;
 • jako preparat wzmacniający włosy i paznokcie;
 • jako sposób na łupież i przetłuszczającą się skórę głowy.

Jak stosować sól gorzką na pasożyty? Prawidłowe dawkowanie i czas trwania kuracji

stosowanie soli gorzkiej na pasożyty

Prawidłowo stosowana sól gorzka pozwala szybko pozbyć się pasożytów ze swojego organizmu. Najczęściej wykorzystuje się ją jako dodatek do bardziej złożonych kuracji oczyszczających, np. w towarzystwie pestek dyni, które posiadają silne właściwości zwalczające szkodliwe organizmy. W takim przypadku należy rano zjeść łyżkę rozdrobnionych pestek, a po kilku godzinach wypić szklankę roztworu z wody i łyżki soli Epsom. Zabieg należy powtarzać maksymalnie przez 3 dni – pozwoli usunąć wszystkie pasożyty z układu pokarmowego.

Wskazania i przeciwwskazania. Dla kogo sól Epsom to dobre rozwiązanie, a dla kogo niekoniecznie?

Sól Epsom to sprawdzony, naturalny sposób na pasożyty, jednak jak w przypadku każdej kuracji oczyszczającej, dotyczą go konkretne wskazania i przeciwwskazania.

Na kurację solą gorzką powinny zdecydować się osoby, które podejrzewają u siebie obecność szkodliwych mikrobów. Mogą one powodować wiele nieprzyjemnych, znacznie pogarszających standard życia dolegliwości. Objawy pasożytów to m.in.:

 • niska odporność,
 • częste przeziębienia i infekcje,
 • alergie,
 • długotrwały kaszel i katar,
 • bóle głowy,
 • osłabienie,
 • chroniczne zmęczenie,
 • problemy z koncentracją,
 • choroby skóry.

Przeciwwskazaniem do stosowania soli Epsom jest: nadwrażliwość na magnez, niewydolność nerek, niedrożność jelit, bardzo niskie ciśnienie tętnicze czy miastenia.

Składnik przyjmowany doustnie może spowodować u niektórych osób biegunki prowadzące do odwodnienia organizmu – w razie ich wystąpienia należy odstawić środek i udać się do lekarza. Nie należy używać soli zewnętrznie na skórę z poparzeniami i otwartymi ranami.

Z zastosowania wewnętrznego powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące, soli nie powinno się także podawać dzieciom. Osoby cierpiące na alergie oraz stosujące regularnie leki powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

Czy warto stosować sól Epsom na pasożyty?

Sól Epsom to dobry środek na pasożyty – jest skuteczna i naturalna, a przy tym tania i łatwo dostępna. Warto wykorzystać ją do przeprowadzenia kuracji oczyszczającej, najlepiej w połączeniu z innymi składnikami o właściwościach zwalczających groźne mikroby.

Jako uzupełnienie najlepiej sprawdzą się zioła na pasożyty, np. tymianek, szałwia oraz wrotycz. Dobre efekty przyniesie też czosnek, kiszonki, goździki i siemię lniane, nalewka z orzechów włoskich czy pestki dyni. Zastosowanie naturalnej kuracji raz do roku pozwoli oczyścić organizm, co przełoży się na ogólną poprawę zdrowia i samopoczucia.

Osoby szukające wygodniejszej, a przy tym bardzo skutecznej metody powinny sprawdzić też tabletki na pasożyty. Na rynku dostępne są ziołowe, w pełni bezpieczne suplementy diety, które zwalczają szkodliwe mikroorganizmy, uwalniają ciało od toksyn oraz działają wzmacniająco. Najlepiej wybierać w pełni naturalne preparaty (sprawdź Detoxyn!), które nie powodują żadnych skutków ubocznych, a przy tym przynoszą bardzo zadowalające efekty.


Źródła:

 1. Magnesium sulfate – Wikipedia.org
 2. Anitha Ruby, Dr Madhavi S., Dr Thennavan A.S., (2015), Effectiveness of Epsom Salt Fomention on Knee Join Pain, Knee Swelling, and Activities of Daily Living Amon Elderly

Write A Comment