Dzika róża znana jest od dawna ze swoich właściwości leczniczych. Jak się okazuje, to także składnik wzmacniający zdrowie stawów, który może być stosowany w warunkach domowych. Sprawdź, jakie składniki zawiera dzika róża, z których cech jest szczególnie znana i dlaczego warto stosować ją w przypadku dolegliwości bólowych.
Właściwości lecznicze dzikiej róży
W naszym kraju występują aż 23 gatunki dzikiej róży, a od bardzo dawna znane są jej właściwości lecznicze. Ten kolczasty krzew stanowi przede wszystkim bardzo bogate źródło witaminy C – zarówno w kwiatach, jak i owocach rośliny znajduje się jej więcej niż w wielu cytrusach. To jednak nie wszystko. Dzika róża zawiera również sporo innych witamin – A, B, E i K, a także pektynę, kwercetynę i flawonoidy o silnym działaniu antyoksydacyjnym.
Takie bogactwo składników sprawia, że ekstrakty z owoców tej rośliny znajdują się w różnego rodzaju suplementach i są stosowane do zwalczania wielu dolegliwości. Wysoka zawartość witamin sprawia, że dzika róża stanowi doskonałe wsparcie dla wątroby i nerek, pozwalając szybciej zwalczyć ból gardła i stany zapalne układu moczowego, a nawet dając ulgę w niestrawności. Oprócz tego roślina:
- łagodzi objawy zespołu przedmiesiączkowego;
- pomaga w zwalczaniu bólów migrenowych;
- hamuje rozwój komórek czerniaka;
- wzmacnia naczynia krwionośne, minimalizując ryzyko chorób, takich jak miażdżyca;
- działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo;
- stanowi wsparcie dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie;
- redukuje uczucie zmęczenia.
Co więcej, obecność witaminy C oraz karotenu sprawia, że dzika róża sprawdza się także w kosmetologii. Produkuje się z niej specjalny olejek, który pozwala rozjaśnić i nawilżyć skórę, a nawet przywrócić prawidłową pracę gruczołów łojowych. Jest więc składnikiem niezwykle cennym, a przecież na tym nie kończy się lista zalet tej wyjątkowej rośliny.
Dzika róża w leczeniu bólów stawów
Dzika róża sprawdza się także w leczeniu stawów, dając ulgę w bólu oraz pomagając w przywróceniu ich sprawności. Odkryto, że zawiera niezwykle cenną substancję aktywną – GOPO (galaktolipid). Jest to związek cukru i kwasów tłuszczowych, który wraz z obecnymi w roślinie witaminami i flawonoidami wykazuje silne działanie przeciwzapalne, wpływając pozytywnie na stan stawów.
Warto dodać, że istotny wpływ na zdrowie stawów ma również wysoka zawartość witaminy C. Zapewni ona duże korzyści zwłaszcza osobom cierpiącym na wczesną chorobę zwyrodnieniową, co zostało udowodnione naukowo.[1]
Jak stosować dziką różę na stawy?
Jeżeli chcesz stosować dziką różę na stawy, powinieneś zaopatrzyć się w proszek stworzony na bazie tej rośliny. Wystarczy wymieszać odrobinę (około 0,5 g) z jogurtem, budyniem, musli albo sokiem i spożywać 1-2 razy dziennie. Jest to metoda w pełni bezpieczna, jednak należy uważać, by nie przekroczyć zalecanej dawki – nadmiar proszku z dzikiej róży może bowiem doprowadzić do dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Pamiętaj również, by nie mieszać go z gorącymi napojami, ponieważ straci swoje cenne właściwości.
Wskazania i przeciwwskazania: kiedy dzika róża okazuje się faktycznie pomocna?
Dzika róża stanowi wsparcie dla osób, które zmagają się z bólami albo sztywnością stawów. Będzie również doskonałym rozwiązaniem dla ludzi cierpiących na dolegliwości nerek, wątroby czy układu moczowego – jej prozdrowotne właściwości pozwolą złagodzić niepożądane objawy i przywrócić komfort życia.
Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej stosowania? Produkty tworzone na bazie owoców dzikiej róży są z reguły bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych. Nie są jednak zalecane osobom, które przeszły udar albo posiadają zwiększoną krzepliwość krwi.
Jak długo może trwać kuracja dziką różą?
Aby usprawnić pracę stawów i poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi, należy przyjmować około 0,5 g proszku z dzikiej róży dziennie przez 3-4 miesiące. Będzie to skuteczne wsparcie w walce ze stanem zapalnym.
Pamiętaj jednak, by produkt ten nie był głównym składnikiem kuracji, a jedynie jej uzupełnieniem. W przypadku dużego bólu, który nie ustąpi po tym czasie, należy skonsultować się ze specjalistą.
Czy faktycznie warto?
Bogactwo witamin i wartościowych składników sprawia, że dziką różę warto stosować w walce o zdrowe stawy. Niestety, długość kuracji oraz fakt, że nie pomoże ona wszystkim osobom sprawia, że istnieją skuteczniejsze metody. Mowa tutaj przede wszystkim o suplementach na stawy, takich jak Proflexen.
Jest to preparat dostępny w formie kapsułek, które zakupisz bez recepty. Pozwala na skuteczną odbudowę chrząstki stawowej i złagodzenie dolegliwości bólowych, a do tego wzmocnienie kości oraz ich ochronę w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Pozytywne opinie konsumentów i szybkie efekty, jakie zapewniają tabletki, wynikają z ich składu. Proflexen zawiera:
- UC-II, czyli niezdenaturowany kolagen typu II, który wspiera zdrowie chrząstki stawowej i pozwala na jej skuteczną odbudowę;
- ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego, który poprawia elastyczność stawów i pozwala wyeliminować stan zapalny;
- ekstrakt z kłącza ostryżu długiego, który (dzięki dużej ilości kurkuminy) ułatwia utrzymanie prawidłowego stanu stawów i kości;
- ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego, który wspiera ruchliwość stawów i zapobiega ich porannej sztywności.
Skład ten został uzupełniony witaminą C i manganem, dzięki czemu Proflexen okazuje się dużo skuteczniejszym rozwiązaniem niż różnego rodzaju domowe sposoby na ból. Sprawdź i ciesz się ponownie zdrowiem swoich stawów oraz komfortem życia.
Źródła:
1. Umberto Ripani, Paloma Manzarbeitia-Arroba, Sandra Guijarro-Leo, Javier Urrutia-Graña, Alessandra De Masi-De Luca (2019), Vitamin C May Help to Reduce the Knee’s Arthritic Symptoms. Outcomes Assessment of Nutriceutical Therapy