Smalec z gęsi jest tłuszczem, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Jak się okazuje może być także doskonałym sposobem na ból stawów – jego skład sprzyja ich regeneracji i sprawia, że w domowych warunkach zwalczysz uciążliwe dolegliwości. Jak stosować substancję, by przyniosła oczekiwane efekty i była w pełni bezpieczna?

Jakie właściwości wykazuje smalec gęsi?

smalec z gęsi

Smalec gęsi od dawna wykorzystywany jest w polskich kuchniach – nadaje się do smażenia, pieczenia oraz gotowania, zapewniając potrawom wyjątkowy smak i aromat. Może być stosowany w bardzo wysokich temperaturach i szczególnie poleca się go do przyrządzania mięs, choć sprawdzi się także w przygotowywaniu wielu innych potraw.

Dlaczego stanowi świetną alternatywę dla pozostałych tłuszczów? Oczywiście ze względu na smak, choć bardzo duży wpływ na jego popularność mają także właściwości prozdrowotne. Okazuje się bowiem, że smalec z gęsi posiada wartościowy skład. Zawiera przede wszystkim dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy. Jest on obecny także w oliwie z oliwek i, jak wykazały badania naukowe, pozwala skuteczniej zwalczać szkodliwe patogeny, ułatwia walkę z infekcjami, a nawet przyspiesza gojenie się ran.[1] Z tego względu smalec gęsi od lat uważany jest za doskonały sposób na różnego rodzaju dolegliwości.

Jakie? Najczęściej stosowany był w medycynie ludowej do zwalczania przeziębień. Wykazuje szczególnie dużą skuteczność, gdy rozpuści się go wraz z miodem w gorącym mleku – pozwoli nie tylko zbić wysoką temperaturę, ale będzie także przydatny w walce z kaszlem czy katarem. Można również smarować nim klatkę piersiową – nasze babcie robiły to, ponieważ dzięki właściwościom rozgrzewającym przynosił ulgę w chorobie.

To jednak nie wszystko. Uważa się, że smalec z gęsi może także pomagać w walce z zapaleniem oskrzeli, obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, a nawet eliminować zmarszczki.

Smalec gęsi w leczeniu bólów stawów, kręgosłupa i mięśni

Smalec gęsi uważany jest również za jeden z najlepszych babcinych sposobów na ból stawów, kręgosłupa i mięśni. Tego rodzaju właściwości także związane są z obecnością nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają wchłanianie wapnia i mogą mieć pozytywny wpływ na proces zwalczania różnego rodzaju dolegliwości układu kostnego.

Stosowanie smalcu polecane jest zwłaszcza osobom starszym cierpiącym na zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego i biodrowego, a także bóle kręgosłupa. Pozwala złagodzić negatywne objawy i ma korzystny wpływ na regenerację chrząstek, przyczyniając się do poprawy ogólnej sprawności. Szczególnie dużą skuteczność wykazuje po zmieszaniu z olejem rycynowym na stawy.

Oczywiście warto pamiętać, że pozytywny wpływ smalcu z gęsi na stawy i kości nie został udowodniony naukowo. Dlatego też w przypadku większych dolegliwości warto w pierwszej kolejności skorzystać ze sprawdzonych preparatów i udać się do specjalisty. Stosowanie tego produktu powinno być traktowane wyłącznie jako kuracja uzupełniająca, która pozwoli szybciej poradzić sobie z problemem.

Jak stosować smalec z gęsi na stawy?

stosowanie smalcu z olejkiem

Chcąc skutecznie stosować smalec z gęsi na stawy, warto aplikować go miejscowo, bezpośrednio na skórę. Najlepszą metodą jest zmieszanie jednego słoiczka produktu z 30 ml oleju rycynowego. Powstałą miksturę należy co wieczór, przez około 5 minut wcierać w bolące miejsca tak, aby została odpowiednio wchłonięta. Efekty powinny przyjść już po miesiącu kuracji.

Wskazania: dla kogo smalec gęsi?

Smalec gęsi wskazany jest dla wszystkich, którzy cierpią na bóle reumatyczne, zmagają się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów albo mają problemy z kręgosłupem. Poleca się go zwłaszcza osobom starszym i prowadzącym siedzący tryb życia.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania smalcu z gęsi i uważany jest on za produkt w pełni bezpieczny. Mimo to warto zachować pewne środki ostrożności – przede wszystkim nie jest polecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także osobom chorującym na cukrzycę lub zmagającym się z dolegliwościami wątroby.

Zaleca się także smarowanie smalcem w godzinach wieczornych, kiedy skóra nie jest narażona na działanie światła słonecznego. Mogłoby ono doprowadzić do utleniania się kwasów tłuszczowych i powstawania toksyn.

Pamiętaj – smalec z gęsi jest bardzo kaloryczny, dlatego też  z jego spożywania zrezygnować powinny osoby zmagające się z nadwagą lub otyłością.

Wady i zalety, czyli czy warto?

Smalec z gęsi posiada liczne zalety, które wynikają z wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego względu uważany jest za bardzo zdrowy, a jego właściwości mogą pozytywnie wpływać na stan chrząstki stawowej.

Niestety, jak wspomnieliśmy wcześniej, skuteczność stosowania tego produktu nie została udowodniona naukowo. Możemy więc jedynie zaufać naszym przodkom, którzy używali smalcu z gęsi na różne dolegliwości.

Jest to pewien problem, który jednak łatwo rozwiązać. Smalec z gęsi możesz stosować jako uzupełnienie kuracji opartej na w pełni sprawdzonych suplementach na stawy, wśród których szczególną popularnością cieszy się Proflexen. Jest to preparat dostępny w formie tabletek, który zakupisz bez recepty.

Jego skuteczność wynika z zawartości wielu substancji wzmacniających zdrowie stawów, takich jak niezdenaturowany kolagen typu II, a także ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego i kłącza ostryżu długiego. Skład ten został uzupełniony witaminą C i manganem, dzięki czemu Proflexen pozwala na szybszą odbudowę chrząstki stawowej i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Połączenie wysokiej jakości suplementu ze smalcem z gęsi powinno przynieść pozytywny efekt w stosunkowo krótkim czasie. Pamiętaj jednak, że przedłużający się albo rosnący ból stawów powinien być dla ciebie sygnałem alarmowym. W przypadku braku skuteczności takiej kuracji polecamy konsultację ze specjalistą, który pomoże ci w zwalczeniu problemu.


Źródła:

  1. Helioswilton Sales-Campos, Patricía Reis de Souza, Bethânea Crema Peghini, João Santana da Silva, Cristina Ribeiro Cardoso (2013), An overview of the modulatory effects of oleic acid in health and disease

Write A Comment