Żelatyna to produkt spożywczy, który bardzo często proponowany jest jako rozwiązanie w eliminacji problemów ze stawami. Jak ją stosować i czy faktycznie jest skuteczna?

Bóle stawów to prawdziwa udręka osób starszych oraz intensywnie trenujących – znacznie utrudniają poruszanie się i obniżają komfort życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem i są wśród nich te naturalne, dzięki którym nie ma konieczności odwiedzania apteki. W dodatku istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz musiał jej kupować i znajdziesz ją w jednej ze swoich kuchennych szafek.

Co to jest żelatyna spożywcza?

Żelatyna spożywcza jest produktem pochodzenia zwierzęcego i znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Powstaje z kolagenu znajdującego się w kościach, chrząstkach i skórach wieprzowych – po poddaniu go odpowiedniej obróbce (w tym filtracji i zagęszczeniu), otrzymuje się substancję o wielu właściwościach prozdrowotnych. Z czego to wynika?

Przede wszystkim ze składu żelatyny – jest mieszaniną białek oraz peptydów, zawiera cenne aminokwasy, których właściwości znajdziesz w poniższej tabeli.

Aminokwasy w żelatynie – właściwości prozdrowotne
AminokwasWłaściwości
ProlinaNależy do aminokwasów endogennych białkowych i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wchodzi w skład kolagenu, jest odpowiedzialna za usuwanie z organizmu uszkodzonych struktur białkowych i ma zdolność do wiązania wody. Wszystko to sprawia, że ma zbawienny wpływ na włosy, skórę paznokcie, a także stawy!
HydroksyprolinaJest to pochodna proliny – również występuje w kolagenie i bierze udział w budowie tkanki łącznej. Jest częstym składnikiem suplementów, które poleca się sportowcom oraz osobom przechodzącym rehabilitację, ponieważ wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządów ruchu, a także sprzyja leczeniu różnego rodzaju urazów.
ArgininaAminokwas endogenny, który ma bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Odpowiada między innymi za usuwanie toksycznego amoniaku, metabolizm energetyczny mięśni i nerwów, utrzymanie napięcia naczyń czy powstawanie plemników. Dzięki argininie prawidłowo pracuje również układ sercowo-naczyniowy.
GlicynaKolejny istotny w organizmie aminokwas endogenny, który pozwala utrzymać masę mięśniową, wpływa na wygląd włosów i skóry, a oparte na nim suplementy są pomocne w leczeniu różnych chorób, np. padaczki czy depresji. Co więcej, glicyna reguluje poziom cukru we krwi, a także wspomaga układ pokarmowy.

Dzięki takiej mieszance aminokwasów żelatyna jest uważana za produkt zdrowy i wspierający organizm – również poprzez regulację metabolizmu czy też zapobieganie różnym chorobom, takim jak osteoporoza.

Jakie zastosowanie ma żelatyna spożywcza?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – bardzo szerokie, sprawdzając się nie tylko w kuchni, ale również przemyśle spożywczym, a nawet kosmetyce czy farmacji. Może pełnić rolę emulgatora, stabilizatora lub zagęszczacza w różnego rodzaju produktach, a także być składnikiem szamponów, odżywek do włosów, kremów z filtrem UV czy emulsji fotograficznych.

O jej dużym znaczeniu w życiu człowieka najlepiej świadczy fakt, że bierze udział w produkcji szczepionek, a także kapsułkowaniu rozmaitych leków.

Żelatyna na stawy – działanie i właściwości

Czas jednak przejść do meritum, czyli do zbawiennego wpływu żelatyny spożywczej na stawy. Jeżeli zmagasz się z częstymi bólami kolan lub bioder i masz problemy z poruszaniem się, może być to dla ciebie rozwiązanie, które przyniesie ulgę i pozwoli znowu cieszyć się komfortem na co dzień.

Z czego wynika pozytywny wpływ żelatyny spożywczej na stawy? Przede wszystkim z obecności wspomnianych już aminokwasów – w szczególności proliny i hydroksyproliny2. Oddziałuje ona na syntezę kolagenu w tkance łącznej, a co za tym idzie ma pozytywny wpływ na twoje stawy. Regularnie przyjmowany hydrolizat kolagenu pozwoli ci wygrać z bólem, również w przypadku chorób zwyrodnieniowych.

Co więcej, żelatyna spożywcza na stawy zalecana jest w profilaktyce innych dolegliwości układu kostnego (i nie tylko). Przyjmując ją regularnie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia w przyszłości osteoporozy, a także rozwoju różnego rodzaju zwyrodnień.

UWAGA! Wiele osób sądzi, że zbawienny wpływ żelatyny na układ kostny związany jest bezpośrednio z obecnością kolagenu. Nie przedostaje się on jednak w pełnej postaci do stawów – zostaje rozbity na aminokwasy, w związku z czym bierze pośredni udział w odbudowie tkanki łącznej.

Regularnie stosowana żelatyna spożywcza pomoże:

  • osobom starszym, które są szczególnie narażone na urazy i kontuzje stawów;
  • osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe stawów i mające problemy z bólem kolan czy bioder;
  • sportowcom i osobom intensywnie trenującym, które mocno obciążają układ kostny.

W jaki sposób stosować żelatynę na stawy?

stosowanie sody oczyszczonej na stawy

Istotą skuteczności żelatyny spożywczej na stawy jest regularność oraz sposób jej przyjmowania. Na szczęście nie ma niczego trudnego w jej przygotowaniu – wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka opakowań niezbędnych do dłuższej kuracji (zwykle dostępna jest w 20-gramowych saszetkach) i na jej bazie sporządzisz specjalną zawiesinę.

Jak to zrobić? Musisz rozpuścić jedną łyżkę granulek żelatyny w 100 ml zimnej, przegotowanej lub mineralnej wody. Najlepiej jest zrobić to wieczorem i odstawić tak sporządzoną miksturę na noc, a wypić po przebudzeniu (na czczo). Smak takiego napoju nie powinien nikogo zrazić, jednak chcąc nieco go poprawić możesz wlać do napoju trochę soku z cytryny albo łyżeczkęmiodu. Taki dodatek również będzie korzystny – oba produkty zawierają sporo wartościowych składników i mają pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Jest to najlepsza forma żelatyny spożywczej na stawy – przyjmowana w czystej postaci uwolni cały swój potencjał i będzie miała korzystny wpływ na twój organizm. Zrezygnuj natomiast z wszelkiego rodzaju galaretek, żelków czy innych produktów tworzonych w oparciu o ten składnik. Nie tylko zawierają one niewystarczająco dużo proliny, co wynika z małej ilości żelatyny w składzie (zwykle około 10 %), ale również dostarczą ci mnóstwo niezdrowych cukrów i tłuszczów.

Jak powinno wyglądać prawidłowe dawkowanie? Jeżeli chcesz zregenerować chrząstki stawowe w jak najkrótszym czasie, wystarczą ci około 4 g proliny dziennie – jest to około 30 g żelatyny.

Pamiętaj! Żelatynę można również dodawać do dań – po rozpuszczeniu w wodzie połączy się np. z mlekiem, sokami, wywarem z mięsa czy śmietaną, stając się zdrowym składnikiem różnego rodzaju dań! Nie krzepnie jedynie wtedy, gdy doda się ją do owoców, które zawierają w swoim składzie proteazy niszczące wiązania peptydowe. Mowa tutaj o ananasach, kiwi czy mango.

Należy mieć jednak świadomość, że żelatyna nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Nadal trzeba traktować tę metodę jako prostą (acz skuteczną!) domową metodę na ból kolan i stawów.

Żelatyna dla wegetarian – czy istnieje alternatywa?

Wegetarianie i weganie, ze względu na zwierzęce pochodzenie żelatyny, nie mogą włączyć jej do swojej diety. Naturalnymi produktami zastępczymi są dla nich agar-agar oraz pektyna, ponieważ mają bardzo podobne zastosowanie i są przy tym mało kaloryczne. Niestety nie zawierają one tych samych aminokwasów, dlatego też nie będą pomocne w kuracji odbudowującej chrząstki stawowe.

Chcesz w pełni zregenerować stawy? Zadbaj o odpowiednią dietę!

Stosowanie żelatyny przyniesie poprawę i ulgę w bólu, jednak do pełnej regeneracji stawów niezbędna okaże się również odpowiednia dieta. Powinna być oparta przede wszystkim na produktach zawierających białko i umożliwiających skuteczną syntezę kolagenu. Polecamy przede wszystkim:

  • chude mięso i ryby;
  • nabiał;
  • rośliny strączkowe;
  • produkty pełnoziarniste;
  • warzywa i owoce, które zawierają witaminę C mającą wpływ na syntezę kolagenu;
  • kaszę gryczaną i czerwoną paprykę, które są źródłami witaminy B6;
  • zdrowe dodatki do dań, takie jak imbir, awokado czy orzechy, które mają działanie przeciwzapalne.

Czego unikać? Przede wszystkim tych składników, które zawierają niezdrowe tłuszcze i mogą powodować stany zapalne – mowa tutaj o produktach przetworzonych, słodyczach i czerwonym mięsie.

Żelatyna spożywcza nie tylko na stawy! Potencjalne efekty stosowania

inne efekty stosowania sody

Regularne stosowanie żelatyny spożywczej będzie miało nie tylko pozytywny wpływ na twoje stawy – ma ona inne, bardzo cenne właściwości. Co jeszcze zyskasz dzięki zawartym w niej składnikom?

Poprawisz stan skóry, włosów i paznokci

Kolagen odgrywa niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie, mając wpływ na jędrność i gładkość skóry, a także stan włosów i paznokci. Stosując żelatynę spożywczą w czystej postaci możesz więc zyskać piękniejszą cerę, pozbyć się problemów z łamliwymi włosami oraz ich wypadaniem, a nawet zwalczyć cellulit!

Żelatyna polecana jest również osobom starszym, których organizm wytwarza mniej kolagenu. Jego dostarczanie przez układ pokarmowy może poprawić stan skóry i wygładzać zmarszczki skuteczniej niż kremy przeciwzmarszczkowe!

Usprawnisz procesy trawienia

30 g żelatyny dziennie pozwoli ci również poprawić trawienie i przyspieszyć przemianę materii. W praktyce oznaczać to będzie koniec problemów z zaparciami oraz wywoływanymi przez nie bólami brzucha.

Produkt ten może być także cennym składnikiem diet odchudzających – przede wszystkim dlatego, że zapewnia długotrwałe uczucie sytości i powoduje, że będziesz rzadziej sięgać po niezdrowe przekąski.

Szybciej pozbędziesz się stanów zapalnych

Mało kto wie, że żelatyna spożywcza ma działanie przeciwzapalne – sprawi, że szybciej zagoją się twoje rany. Co więcej, dzięki wspomnianym wcześniej aminokwasom, pozwoli ona szybciej przywrócić pełną sprawność mięśni!

Dlatego też jest polecana również sportowcom, którzy doznają licznych urazów w czasie intensywnych treningów – dzięki żelatynie proces regeneracyjny będzie przebiegał sprawniej i skuteczniej.

Zyskasz wiele innych korzyści

To wciąż nie wszystko! Regularne spożywanie żelatyny w czystej postaci zapewni również:

  • unormowanie gospodarki hormonalnej w organizmie;
  • mniejsze ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów czy osteoporoza;
  • regulację insuliny i zapobieganie hipoglikemii.

Jak na tak tani i łatwo dostępny produkt, liczba korzyści jest naprawdę duża, dlatego o stosowaniu żelatyny powinny pomyśleć zarówno osoby młode, uprawiające sport, jak również starsze, pragnące lepiej zadbać o stan swojego zdrowia i wygląd.

Podsumowanie

W większości przypadków regularne spożywanie żelatyny może być bardzo pomocne w walce z bólem stawów. Niestety, problemy układu kostnego mogą być bardzo różnorodne i inaczej wpływać na każdego człowieka – dlatego też w przypadku braku skuteczności tej metody i nieustępującego bólu, zdecydowanie warto wybrać się do specjalisty. Im szybciej podejmiesz taką decyzję, tym większe będą szanse na szybkie wyeliminowanie problemu.

Zanim jednak to zrobisz – sprawdź niezwykłe właściwości żelatyny spożywczej. Powszechnie dostępna, tania i łatwa w przygotowaniu może dać ci ulgę w bardzo krótkim czasie.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.