Okłady z kapusty stosowane były w medycynie ludowej jako sposób na ból stawów oraz ból kolan. I choć dzisiaj, w dobie nowoczesnych metod i rozwiniętej farmakologii, rozwiązanie to wydaje się archaiczne, rzeczywiście może przynieść ulgę. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób okład z kapusty wpłynie na twoje stawy i kolana oraz co zrobić, aby przygotować go w odpowiedni sposób.

Okłady z kapusty na ból kolan i stawów. Jak to działa?

kapusta

Okłady z kapusty na ból kolan i stawów stosowane są od bardzo dawna, a ich prozdrowotne działanie odkryli już starożytni Rzymianie. Właściwości warzywa pozwalały im między innymi na eliminowanie różnego rodzaju schorzeń. Wiele lat później kapusta była powszechnie używana także w rodzimej medycynie ludowej. Wyciskany z niej sok miał służyć do eliminowania wrzodów żołądka, wzmacniania odporności, a nawet walki z anemią.

Jednak do najbardziej znanych babcinych sposobów na ból kolan i stawów zalicza się właśnie okłady z tego cennego warzywa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że liście kapusty zawierają duże ilości wartościowych składników, zwłaszcza witaminy C. Badania wykazały, że jej suplementacja jest bardzo korzystna dla większości osób z wczesną chorobą zwyrodnieniową stawów i może łagodzić objawy, a także wspierać w walce z dolegliwościami bólowymi [1].

To jednak nie wszystko. W kapuście znajdują się też inne składniki wspomagające zdrowie stawów, takie jak witaminy A, B i E czy minerały – przede wszystkim wapń, magnez, potas czy żelazo. Dzięki nim łatwiej wyeliminujesz ból spowodowany siedzącym trybem życia, niewłaściwą dietą czy zwichnięciem, a nawet szybciej poradzisz sobie z różnego rodzaju ranami.

Co bardzo istotne, okłady z kapusty na bolące kolana oraz stawy są w pełni bezpieczne dla zdrowia – korzystając z nich, nie musisz obawiać się jakichkolwiek skutków ubocznych.

Jak przygotować okłady z kapusty na kolana i stawy?

Aby okład z kapusty okazał się skuteczny w przypadku bolących kolan lub stawów, należy go w odpowiedni sposób przygotować. Jak zrobić to krok po kroku?

  • Po pierwsze – wybierz 2-3 duże i świeże liście, a następnie usuń z nich grube nerwy.
  • Po drugie – delikatnie rozbij albo rozwałkuj liście, by wypuściły sok i stały się miękkie (uważaj przy tym, aby ich nie podziurawić).
  • Po trzecie – tak przygotowany okład połóż na ciepły grzejnik, w celu jego lekkiego podgrzania.
  • Po czwarte – rozłóż liście na zbolałe miejsce i owiń ręcznikiem, by z jednej strony ustabilizować okład, a z drugiej jak najdłużej utrzymać ciepło.
  • Po piąte – pozostaw okład na około 15 minut, by jego cenne składniki mogły przynieść ci ulgę w bólu.

Jak widać, przygotowanie takiego, w pełni naturalnego kompresu jest banalnie proste i można to zrobić w domowych warunkach. Warto spróbować, bo może być to znakomity sposób na ból i szybsze przywrócenie pełnej sprawności kolana lub innych stawów.

Jak często stosować i jak długo powinna trwać kuracja?

główka kapusty

Nie istnieją większe ograniczenia dotyczące częstotliwości korzystania z kapusty – okłady z liści można stosować nawet kilka razy na dobę. Długość trwania kuracji bywa różna, w zależności od konkretnego przypadku i skali problemu. Niektórym pomoże natychmiast, a inni będą musieli nieco ją przedłużyć.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku braku rezultatu stosowania okładu z kapusty należy sięgnąć po odpowiedni preparat na ból stawów.

Kapusta nie dla wszystkich: w tych przypadkach okłady to zdecydowanie za mało!

Okłady z kapusty nie pomogą wszystkim osobom – mogą okazać się nieskuteczne zwłaszcza w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów albo po ciężkiej kontuzji, odniesionej np. w wyniku uprawiania sportu. W takiej sytuacji warto postawić na alternatywę, jaką jest znany i ceniony preparat Proflexen.

Ma on formę kapsułek i zawiera w swoim składzie cenne substancje, które działają od wewnątrz, zapewniając kompleksowe wsparcie dla stawów. Jego podstawą jest UC-II®, czyli opatentowany, niezdenaturowany kolagen na stawy typu II, który został dokładnie przebadany przez producenta i działa zarówno profilaktycznie, jak i sprzyja walce ze zdiagnozowaną już zwyrodnieniową chorobą stawów.

W składzie suplementu znalazło się także wiele innych cennych substancji, takich jak ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego czy imbiru lekarskiego. Uzupełnienie ich witaminą C oraz manganem daje znakomity efekt i wpływa na skuteczność preparatu. Według producenta pierwsze efekty stosowania Proflexen przyjdą po kilku tygodniach i dadzą znaczącą ulgę w bólu.

Podsumowanie

Okłady z kapusty to sprawdzony sposób na bolące kolana i stawy, dlatego też w przypadku jakichkolwiek dolegliwości warto przygotować je w domowych warunkach. Pamiętaj jednak, że nie pomogą wszystkim osobom – w takiej sytuacji najlepiej postawić na sprawdzony preparat na stawy albo udać się do specjalisty. Bagatelizowanie dolegliwości bólowych w dłuższej perspektywie może przynieść  bardzo wiele szkód.


Źródła:

  1. Umberto Ripani, Paloma Manzarbeitia-Arroba, Sandra Guijarro-Leo, Javier Urrutia-Graña, Alessandra De Masi-De Luca (2019), Vitamin C May Help to Reduce the Knee’s Arthritic Symptoms. Outcomes Assessment of Nutriceutical Therapy