Dieta 1000 kalorii jest mocno rygorystyczna, więc maksymalny czas jej stosowania nie powinien przekroczyć tygodnia. To sposób na szybką utratę kilku kilogramów przed długoterminowym, stopniowym odchudzaniem. Czy jednak pozostaje bezpieczna? Dowiedz się, z jakim ryzykiem wiąże się jej stosowanie i poznaj przykładowe jadłospisy.

Bezpieczne odchudzanie to proces, który niejednokrotnie rozciąga się w czasie. Kiedy zależy ci na szybkim pozbyciu się kilku nadprogramowych kilogramów czy uciążliwych fałdek, naturalnie zaczynasz szukać rozwiązań szybkich, zakończonych prawdziwym, zapierającym dech w piersiach efektem – taki mogą zapewnić np. dobre tabletki odchudzające we współpracy z dietą i treningiem.

Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie znalezione w sieci jadłospisy na odchudzanie są bezpieczne dla twojego organizmu. Dieta 1000 kcal ma sporo istotnych minusów, z których warto zdawać sobie sprawę, gdy planujesz zadbać o swoją sylwetkę.

Czym jest dieta 1000 kcal?

Okazuje się, że dieta 1000kcal jest jedną z najpopularniejszych diet odchudzających. W Internecie oraz kolorowych czasopismach bez trudu znajdziesz całe mnóstwo gotowych jadłospisów, które możesz zastosować. Najczęściej sięgają po nią osoby, którym zależy na spektakularnym efekcie w maksymalnie krótkim czasie.

Dieta 1000 kcal jest szczególnie popularna wśród kobiet. Zainteresowanie nią znacząco wzrasta w okresie okołourlopowym, gdy w ciągu tygodnia czy dwóch chcą one osiągnąć tzw. bikini body. Podstawą jest dokładne liczenie kalorii, a więc i skrupulatne posługiwanie się kalkulatorami kaloryczności poszczególnych produktów spożywczych. Tak drastyczne obcięcie ilości dostarczanych organizmowi każdego dnia kalorii ma niejako zmusić ciało do maksymalnego wykorzystania tych zmagazynowanych w postaci tkanki tłuszczowej.

1000 kcal w tej specyficznej diecie należy odpowiednio rozłożyć na wszystkie 5 posiłków w ciągu całego dnia. Choć to nie zasada, najłatwiej i najlepiej dla organizmu podzielić je w sposób następujący:

  • śniadanie – 250 kcal,
  • II śniadanie – 100 kcal,
  • obiad – 350 kcal,
  • podwieczorek – 100 kcal,
  • kolacja – 200 kcal.

Dieta 1000 kcal – zasady

zasady diety 1000 kcal

Liczenie kalorii to nie wszystko – dieta 1000 kcal ma pewne zasady, których należy przestrzegać, by nie odbiła się poważnie na naszym zdrowiu. Najbardziej istotne jest to, by zachować proporcje makroskładników odżywczych znanych z zaleceń piramidy zdrowego żywienia.

Pamiętaj, że wszystkie diety niskokaloryczne wymagają przygotowywania bardzo urozmaiconych posiłków. Przez tydzień staraj się więc unikać powtarzania czy sięgania na okrągło po ulubione produkty. W przypadku diety 1000 kcal szczególnie łatwo doprowadzić do powstania niedoborów pokarmowych – staraj się więc je niwelować. Sięgaj po maksymalnie odżywcze produkty i raczej na ten okres zupełnie wyeliminuj żywność przetworzoną.

Jak nie czuć głodu w czasie diety, która tak gwałtownie obniża nasze zapotrzebowanie kaloryczne? Najlepiej spożywać posiłki o niskiej gęstości energetycznej, tzn. zawierających niewiele kalorii, a objętościowo sporych. Sięgaj po dania bogate w warzywa, z dodatkiem mięsa czy chudego nabiału. Nie unikaj produktów zbożowych pełnoziarnistych, które są bogate w błonnik dający uczucie sytości. Zawsze pamiętaj, by zjeść śniadanie – to ono da ci energię na start.

Przestrzeganie zalecanej dziennej normy kalorii staje się łatwiejsze, gdy mocno ograniczysz tłuszcz – zarówno w spożywanych potrawach, jak i naturalnie występujący w jedzeniu (zwłaszcza w mięsie, jajkach czy nabiale). Unikaj także dań smażonych i panierek. Zdecyduj się na gotowanie na parze czy wodzie, ale także duszenie i pieczenie bez dodatku tłuszczu. Pamiętaj również o prawidłowym nawodnieniu organizmu i pij co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Warto zaznaczyć, że dieta 1000 kcal jest trudna do przestrzegania, bo w jej trakcie trzeba liczyć się z przeciągającym się uczuciem głodu. Konieczne jest skrupulatne liczenie kalorii – to początkowo trudne, a generalnie bywa uciążliwe w trakcie dnia pracy. Niezbędne jest także wcześniej wspomniane urozmaicenie posiłków, a więc ich przygotowanie zajmuje dość sporo czasu.

Dieta 1000 kcal jest reżimem trudnym do przestrzegania, ponieważ osobom stosującym go towarzyszy ciągłe uczucie głodu. Ponadto wymaga liczenia kalorii, co jest uciążliwe, a na początku trudne. Dodatkowo konieczność dużego urozmaicenia posiłków sprawia, że ich przygotowanie jest czasochłonne. Na szczęście 1000 kalorii dziennie to zdecydowanie za mało, by stosować tego rodzaju dietę długoterminowo.

Co można jeść na diecie 1000 kcal?

co można jeść na diecie 1000 kcal

Dieta 1000 kalorii wiele rzeczy wyklucza. Zastanawiasz się więc, jak mógłbyś urozmaicić swój jadłospis, by dostarczyć organizmowi niezbędnych do prawidłowego działania składników odżywczych? Spokojnie – każdy posiłek może być naprawdę pyszny. Zobacz, co wolno jeść.

Dieta niskokaloryczna nie wyklucza produktów zbożowych. Możesz sięgnąć po:

  • pieczywo pełnoziarniste,
  • płatki zbożowe – owsiane i żytnie,
  • ryż brązowy,
  • grube kasze,
  • makarony pełnoziarniste,
  • makarony gryczane.

W trakcie diety 1000 kcal możesz jeść niemal wszystkie warzywa, natomiast powinieneś zdecydowanie ograniczyć owoce. Przykładowy jadłospis zawiera ich niewielkie ilości. Mają jednak sporo kalorii, a trudno jest się nimi nasycić. Część natomiast dodatkowo pobudza pracę soków żołądkowych.

Jakie mięso przewiduje jadłospis w diecie 1000 kcal? To przede wszystkim drób bez skóry, chude czerwone mięso (np. polędwica), wędliny drobiowe ze sprawdzonego źródła oraz ryby.

Menu możesz urozmaicić, sięgając również po wybrane produkty nabiałowe. To przede wszystkim chudy twaróg i jogurt naturalny, ale także kefir, maślanka, mleko odtłuszczone czy serek wiejski typu light. W niewielkich ilościach dopuszczalne są również tłuszcze: oliwa z oliwek, masło czy oleje roślinne.

Czego unikać na diecie 1000 kcal?

czego unikać na diecie 1000 kcal

Co dokładnie wyklucza dieta 1000 kalorii? Lista tego, czego należy bezwzględnie unikać, jest dość długa.

Najważniejsze jest wyeliminowanie białego pieczywa i produktów mącznych. Niewskazane są również drobne kasze, biały makaron i ryż oraz płatki jaglane, ryżowe i kukurydziane. W czasie diety nie powinieneś sięgać także po gotowe musli.

Choć większość warzyw jest dopuszczalna, dieta 1000 kcal wyklucza ziemniaki, bataty i wszystkie warzywa skrobiowe. Owoce można jeść w niewielkich ilościach, bezwzględnie rezygnując z:

  • owoców suszonych,
  • owoców w syropie z puszki,
  • bananów,
  • winogron,
  • moreli,
  • czereśni.

Także wśród mięs dużo jest „produktów zakazanych”. Pamiętaj, by twoje śniadanie nie obejmowało parówek, wędlin niskiej jakości, pasztetu czy konserw. Nie należy jeść drobiu ze skórą i tłustego mięsa czerwonego. Przez czas diety niskokalorycznej zrezygnuj również z kiełbasek.

Dieta 1000 kalorii wyklucza również dość znaczącą część produktów nabiałowych. W czasie redukcyjnego tygodnia nie możesz sięgać po twarogi tłuste i półtłuste, słodzone jogurty, kefiry i maślanki. Zrezygnuj również z mleka powyżej 2% tłuszczu. Unikaj serów: żółtego, pleśniowego, topionego czy typu „fromage”. Niewskazane są również śmietana i jogurt grecki.

Produkty, które kategorycznie wyklucza dieta drastycznie ograniczająca spożycie kalorii to m.in. smalec, boczek, napoje gazowane, soki owocowe i napoje w kartonach. Nie można jeść także cukru, miodu, słodyczy, dań gotowych, żywności typu fast food oraz zup i sosów w proszku.

Jadłospis 1000 kalorii. Jak wygląda?

Przedstawiamy gotowy jadłospis na 3 dni w diecie 1000 kalorii obejmujący 5 posiłków (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację).

Dzień 1

  • śniadanie (240 kcal)

2 kanapki z chleba żytniego pełnoziarnistego (80 g), 4 plastry polędwicy z indyka (40 g), sałata, 1/2 pomidora

  • II śniadanie (100 kcal)

Grejpfrut (ok. 250 g)

  • obiad (360 kcal)

Pieczony w folii dorsz z koperkiem i cytryną (250 g), ryż brązowy (30 g), szklanka kiszonej kapusty (+5 g oleju)

  • podwieczorek (100 kcal)

3 surowe marchewki (ok. 150 g), świeży sok z buraka (200 ml)

  • kolacja (190 kcal)

Serek wiejski lekki (200 g), pomidor

Dzień 2
  • śniadanie (250 kcal)

3 łyżki płatków owsianych (45 g) gotowanych na wodzie, 1/2 tartego jabłka (ok. 70 g), pestki słonecznika (10 g)

  • II śniadanie (100 kcal)

Jogurt naturalny 0% tłuszczu (250 g)

  • obiad (340 kcal)

Leczo warzywne z cukinii papryki i pomidorów (400 g) z duszonym w warzywach schabem (150 g)

  • podwieczorek (120 kcal)

Kromka chleba żytniego pełnoziarnistego (40 g), plaster polędwicy z indyka (10 g), sałata, plaster pomidora

  • kolacja (200 kcal)

2 garści mixu sałat, pomidor, 1/2 papryki, oliwa z oliwek (10 g), ugotowana pierś kurczaka (60 g), zioła

Dzień 3
  • śniadanie (230 kcal)

2 jajka gotowane na miękko, sałatka z garści sałat, 1/4 papryki, oliwa z oliwek (5 g), prażone pestki dyni (10 g)

  • II śniadanie (80 kcal)

2 kiwi (ok. 150 g)

  • obiad (370 kcal)

Grillowana pierś kurczaka (200 g), kasza gryczana (30 g), 2 garści miksu sałat, oliwa z oliwek (5 g)

  • podwieczorek (105 kcal)

Kefir 0% lekki (300 ml)

  • Kolacja (215 kcal)

Zupa kalafiorowa z koperkiem z samych warzyw (500 ml), prażone pestki dyni (15 g)

Czy dieta 1000 kalorii jest zdrowa i bezpieczna?

czy dieta 1000 kcal jest zdrowa

Dieta 1000 kalorii jedną z tzw. diet niedoborowych. Oznacza to, że w przypadku jest długofalowego stosowania doprowadza do silnego niedoboru najważniejszych składników pokarmowych. U większości osób będzie skutkowała prawdopodobnie niedoborem istotnych dla prawidłowego funkcjonowania witamin i soli mineralnych. Niskokaloryczna dieta ma również ogromny wpływ na zmiany w wydzielaniu ważnych hormonów – m.in. tarczycowych, kortyzolu i leptyny.

Bardzo częstym skutkiem diety 1000 kalorii jest niechciany efekt jo-jo, ale także utrata masy mięśniowej i obniżenie podstawowej przemiany materii, a co za tym idzie – spowolnienie metabolizmu. To procesy odwracalne, musisz jednak mieć świadomość, że długofalowe drastyczne odchudzanie sieje spore spustoszenie w organizmie, które może być odwrócone przez przemyślany plan żywieniowy. Nie tylko z dodatnim bilansem kalorycznym, ale także odpowiednim rozkładem najważniejszych składników odżywczych – białek, tłuszczów i węglowodanów. Niezbędny będzie również trening, który pozwoli przybrać masy mięśniowej.

Warto zauważyć, że okresowy głód towarzyszył naszym praprzodkom i dopiero ostatnie lata dają nieograniczony dostęp do żywności. Pół-głodówki prowadzą do wielu korzystnych efektów. Osoby stosujące je mają żyć dłużej i cieszyć się lepszym samopoczuciem czy rzadziej zapadają na nowotwory. Co więcej, okazuje się to bardzo korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę typu II. Należy jednak podkreślić, że wymaga to wyraźnej kontroli ze strony lekarza prowadzącego i nie powinno być stosowane na własną rękę czy długoterminowo.

Można więc odważyć się stwierdzić, że dieta 1000 kalorii stosowana przez maksymalnie tydzień w celach raczej zdrowotnych niż odchudzających nie zaszkodzi twojemu ciału, a wręcz może pomóc. Nie należy jednak stosować jej długoterminowo, gdyż doprowadzi do dużych zniszczeń w organizmie. Warto także podkreślić, że nie wszyscy powinni się na nią decydować.

Dieta 1000 kalorii – przeciwwskazania

Dieta 1000 kalorii jest odpowiednia w zasadzie dla jednej grupy – kobiet, które nie są przesadnie aktywne fizycznie. Mężczyźni zbyt intensywnie odczują niedobór energii i składników odżywczych. To powód, dla którego nie mogą jej stosować:

  • kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią,
  • kobiety planujące ciążę,
  • dzieci oraz młodzież w okresie dojrzewania.

Dieta 1000 kcal nie może być stosowana również przez osoby, które zmagają się z problemami hormonalnymi. Kategorycznie zabrania się jej osobom chorującym na niedoczynność tarczycy. Drastyczne ograniczenie podaży kalorii prowadzi do spadku wytwarzania hormonu tarczycy T3 w aktywnej postaci.

Efekty diety 1000 kcal

Dieta 1000 kalorii rzeczywiście pomaga schudnąć. Organizm otrzymuje bowiem zbyt mało kalorii, a więc musi zużywać rezerwy energii, które zmagazynował jako tkankę tłuszczową. W ciągu tygodnia możliwe jest zrzucenie ok. 1-1,5 kg, a zdarza się, że traci się więcej – to jednak głównie utrata wody i masy mięśniowej.

Jednocześnie należy podkreślić, że tak szybkie zrzucanie kilogramów jest niezdrowe i niekorzystne dla ludzkiego organizmu. Finalnie więc kończy się wcześniej wspomnianymi: spadkiem tempa metabolizmu i utratą masy mięśniowej.

Po zakończeniu tego rodzaju pół-głodówki najczęściej dochodzi do efektu jo-jo, czyli powrotu do poprzedniej wagi lub nawet jej przekroczenie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest więc świadoma i stopniowa zmiana nawyków żywieniowych.

Podsumowanie

Czy dieta 1000 kalorii jest dobrym pomysłem, gdy zależy ci na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów? Jest z pewnością skuteczna w szybkim odchudzaniu. Musisz jednak liczyć się z szeregiem negatywnych konsekwencji dla zdrowia – przede wszystkim utratą masy mięśniowej i spowolnieniem metabolizmu.

Dietę 1000 kcal można więc zastosować jako sam wstęp do odchudzania i ewentualnie w rotacji kalorycznej, np. raz w tygodniu. Nie powinna być stosowana długofalowo, zwłaszcza przez osoby uprawiające sport lub zmagające się z problemami hormonalnymi. Raczej kierowana jest dla kobiet, które rzadko są aktywne fizycznie.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.