„Skalpel” Ewy Chodakowskiej to jeden z najpopularniejszych programów fitness, który nieustannie zwiększa grono fanek wśród Polek. Osoby ćwiczące według jego zasad wychwalają efektywność i szybkość osiągania zamierzonych rezultatów. Czy to rzeczywiście działa? Jakie są zasady treningu i w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, by cieszyć się wymarzoną sylwetką?

Nadmiar obowiązków i ciągły pośpiech sprawiają, że coraz trudniej zadbać nam o siebie. Problem ten jest tym bardziej widoczny w przypadku mam, które mają spore kłopoty ze znalezieniem czasu na trening. Efekty takiej sytuacji przejawiają się obniżeniem nastroju oraz niezadowoleniem z własnej sylwetki. Trening w domu jest w tej sytuacji rozwiązaniem idealnym. Wystarczy wygospodarować 30 minut do godziny, włożyć sportowe buty, coś wygodnego i zacząć się ruszać. Jaki trening wybrać? Czy warto postawić właśnie na „Skalpel”?

Kim jest Ewa Chodakowska?

Ewa Chodakowska jest zdecydowanie najbardziej popularną w Polsce trenerką fitness. Jej wielkim sukcesem stało się zachęcenie rzeszy kobiet do podjęcia wyzwania i walki o wymarzoną sylwetkę. Komponując treningi, które można wykonywać w domu, sprawiła, że osoby o różnym stopniu zaawansowania mogły realizować swoje cele nawet w obliczu niewielkiej ilości czasu i środków finansowych.

Do ćwiczeń z Chodakowską potrzebujemy jedynie komputera, maty, butów sportowych i ewentualnie hantli. Czasami przyda się także krzesło, bowiem trenerka posiada programy wykorzystujące również ten przedmiot.

Systemy przeznaczone są dla osób o różnym stopniu zaawansowania oraz o rozmaitych preferencjach. Znajdziemy wśród nich te oparte na interwałach, takie, w których przeważa kardio, jak i skupiające się na wyrzeźbieniu sylwetki.

Do najpopularniejszych programów Ewy Chodakowskiej należy „Skalpel” oraz trudniejsza jego wersja „Skalpel Wyzwanie”. Istnieje także program wykorzystujący krzesło, nazwany „Skalpel 2”.

„Skalpel” od Chodakowskiej – co to takiego?

„Skalpel” od Chodakowskiej - co to takiego

„Skalpel” jest systemem ćwiczeń, mających za zadanie wyrzeźbić ciało, niczym narzędzie chirurga. Nie znajdziemy w nim biegu i podskoków. Trening polega na wykonywaniu ćwiczeń na każdą partię mięśni, a jego podstawą jest odpowiednie napinanie brzucha podczas realizowania każdego ruchu.

Ani „Skalpel”, ani jego inne odmiany nie są treningami odchudzającymi. Ich celem jest modelowanie sylwetki i wzmacnianie ciała. Ćwiczenia na pierwszy rzut oka mogą wydawać się proste, ale wystarczy rozgrzewka, by przekonać się, że przed nami nie lada wysiłek.

Trening wykonuje się w domu z wykorzystaniem maty. Dla spotęgowania efektów można także sięgnąć bo niewielkie hantle (1-2,5 kg).

Zasady treningu „Skalpel”

Główną zasadą „Skalpela” jest angażowanie mięśni brzucha podczas wszystkich ćwiczeń. Napinamy je przy wydechu, niejako dociskając pępek do kręgosłupa. Mięśnie te mają także za zadanie wspierać ruch. Dzięki odpowiedniemu ich napinaniu unikamy nadmiernego obciążania kręgosłupa, szczególnie w okolicy lędźwiowej.

Ćwiczenia trwają około 40 minut i obejmują rozgrzewkę, trening właściwy oraz rozciąganie. Program pozwala wzmocnić mięśnie we wszystkich partiach – uda, pośladki, plecy, ramiona oraz brzuch. Trening opiera się na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała oraz odpowiedniej sekwencji i ilości powtórzeń.

Główne zasady „Skalpela” Chodakowskiej to:

 1. Napinanie mięśni brzucha przy każdym ćwiczeniu
 2. Równomierny oddech powiązany z każdym ruchem
 3. Precyzja ćwiczeń
 4. Systematyczność

Aby zaobserwować u siebie zadowalające efekty, powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu. Najlepsze rezultaty osiągniesz realizując 4 „Skalpele” tygodniowo, przeplatając je innym rodzajem aktywności tak, by zapewnić właściwą regenerację poszczególnym partiom mięśni. Pamiętajmy, bowiem, że tkanka, na której najbardziej nam zależy rośnie wtedy, gdy odpoczywamy. Mięśnie odbudowują się wówczas i przygotowują do kolejnych wyzwań.

Ewa Chodakowska „Skalpel” i „Skalpel Wyzwanie” – rodzaje ćwiczeń:

 • przysiady wraz ze wspięciem na palce
 • wykroki w przód i w bok
 • wykroki z unoszeniem kolan
 • brzuszki
 • plank (deska)
 • deska boczna i unoszenie nóg
 • unoszenie bioder na leżąco
 • unoszenie nogi w leżeniu bokiem
 • unoszenie nóg w podporze
 • „tęcza” nogą w podporze
 • unoszenie bioder w planku bocznym

Tak, jak wspomnieliśmy, „Skalpele” skupiają się głownie na modelowaniu i wzmacnianiu figury.  Nie są to treningi odchudzające. Ewa Chodakowska oferuje jednak wiele innych programów, które możesz wykorzystać w tym celu. Doskonałym urozmaiceniem treningów w domu będzie także bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy wspinaczka.

Po wykonaniu ćwiczeń z programu „Skalpel” możesz przejść do kardio lub zdecydować się na jogę. Ta rozciągnie mięśnie i pozwoli wyciszyć organizm po intensywnym wysiłku.

Skuteczność treningu. Jakie efekty można osiągnąć?

Skuteczność treningu

Jak w przypadku każdego treningu, także ćwiczenia „Skalpel” wymagają zaangażowania i systematyczności. Co więcej, nie sposób jest oczekiwać, że obwód bioder nagle się zmieni, gdy objadać się będziemy fast -foodem. Ćwiczenia wspierać powinna dieta odchudzająca i odpowiednia ilość wody.

Jakich rezultatów możesz spodziewać się po treningu, który przygotowała Ewa Chodakowska?

 • Miesiąc

Pierwsze efekty przyjdą już po 4 tygodniach. Wykonując ćwiczenia sumiennie i systematycznie, zaobserwujesz u siebie wzrost energii, wytrzymałości, a także wzmocnienie ciała. Będziesz mogła wykonywać ćwiczenia coraz lepiej i coraz dłużej. To, co pierwszego dnia wydawało się niemożliwe, teraz staje się twoją codziennością.

 • 6-7 tygodni

Kolejne dni przyniosą widoczne zmiany w sylwetce. Skóra nabierze jędrności, zmniejszy się cellulit, mięśnie brzucha, ud, pośladków i pleców zaczną stawać się coraz bardziej widoczne. Po 7 tygodniach nie będziesz sobie wyobrażać dnia bez treningu.

Regularny trening z Chodakowską zdecydowanie pomaga zmienić wygląd sylwetki i osiągnąć: zgrabne nogi, jędrne pośladki, płaski brzuch, kształtne ramiona, zmniejszenie widoczności cellulitu.

„Skalpel Wyzwanie”

Ewa Chodakowska stworzyła 3 wersje słynnego programu „Skalpel” – podstawową, z krzesłem oraz „Wyzwanie”.

Ćwiczenia tej trzeciej części są zdecydowanie bardzo wymagające i skierowane raczej dla osób średnio- oraz zaawansowanych. Możesz przystąpić do nich najwcześniej po miesiącu realizowania programu podstawowego.

Ćwiczenia sprzedawane są w formie DVD, dostępne są także na stronie internetowej autorki. Trening trwa 45 minut i obejmuje najważniejsze partie mięśni. Z uwagi na wyższą intensywność, efekty można zaobserwować dość szybko, bo po około 12 sesjach, czyli 3-4 tygodniach.

W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, należy ćwiczyć minimum 3-4 razy w tygodniu, a wysiłki treningowe powinna wspierać dieta.

Opinie o treningu Ewy Chodakowskiej. Jak recenzowany jest „Skalpel”?

Opinie o treningu Ewy Chodakowskiej

Opinie o treningu Ewy Chodakowskiej są głównie pozytywne, choć nie brakuje także przeciwników trenerki.

Poza gronem wielbicielek, Ewa Chodakowska spotyka się także ze sporą krytyką. Mimo że jej programy są bardzo doceniane przez osoby z nią ćwiczące, a ich efekty można obserwować na profilach społecznościowych trenerki, wielu fizjoterapeutów i osób zajmujących się fitnessem ma wobec niej sporo zarzutów.

Głównie mówi się o wysokim stopniu trudności ćwiczeń, które mogą prowadzić do kontuzji. Pamiętaj, że program realizuje się samodzielnie, bez żadnego nadzoru. Niektóre z ćwiczeń mogą także obciążać kręgosłup, jeśli nie potrafisz wykonać ich w prawidłowy sposób. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, zanim rzucisz się na głęboką wodę, a także zaczynać spokojnie i podchodzić do treningów z rozwagą.

Internautki podkreślają, że najlepsze rezultaty dawały systematyczne treningi oraz ich różnorodność. Większość z osób, które regularnie wykonują programy w domu twierdzi, że są one po prostu najlepsze.

Write A Comment