Przeszczep włosów jest najnowocześniejszym sposobem walki z problemem łysienia. Co warto o nim wiedzieć? Czy ta metoda jest bezpieczna?

Wypadanie włosów dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W wielu przypadkach jest to proces długotrwały, prowadzący do przerzedzenia się włosów, a nawet częściowego lub całkowitego wyłysienia. Obecnie coraz popularniejsze stają się zabiegi przeszczepu włosów, dzięki którym można uzyskać straconą gęstość fryzury, nawet przy zaawansowanym łysieniu.

Co to jest przeszczep włosów?

Utrata włosów to poważny problem uderzający przede wszystkim w pewność siebie. Dla wielu osób to właśnie gęste, zadbane włosy są jednym z ważniejszych elementów wizerunku świadczącym o fizycznej atrakcyjności. Choć łysienie zdarza się częściej u mężczyzn, niż u kobiet, przez co jest uważane za ich naturalny proces, wielu panów nie może się z nim pogodzić. Przez ubytek włosów czują się starzej i mniej atrakcyjnie, co często negatywnie wpływa na ich życie osobiste i zawodowe.

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe – przeważnie występuje ono u mężczyzn, choć może zdarzać się także u kobiet. Jest powodowane przez DHT – związek będący pochodną testosteronu, niszczący mieszki włosowe. Do innych przyczyn utraty włosów zalicza się również niedobory w organizmie spowodowane przez ubogą dietę, długotrwały stres czy niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy.

przeszczep włosów

Przez długi czas osoby zmagające się z łysieniem musiały zaakceptować swój wygląd lub zdecydować się na noszenie mało wygodnych peruk. Obecnie jednak rozwój medycyny estetycznej przyczynił się do rozpowszechnienia metody transplantacji włosów, dzięki której można odzyskać naturalną, bujną fryzurę.

Przeszczep włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z obszaru dawczego, znajdującego się na ciele pacjenta. W ten sposób unika się możliwości odrzucenia mieszków przez organizm. Następnie zostają one przeszczepione w miejsce dotknięte łysieniem. Dzięki temu można zarówno zagęścić przerzedzone włosy, jak i odbudować cofniętą linię włosów.

Techniki przeszczepu włosów

techniki przeszczepu włosów

Choć zabieg przeszczepu włosów jest rozwiązaniem dość drogim i inwazyjnym, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Medycyna estetyczna oferuje obecnie kilka technik w zakresie transplantacji włosów, co pozwala na wybranie metody najbardziej odpowiedniej pod względem indywidualnych potrzeb klienta. Na czym polegają dostępne techniki przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów metodą FUE

Na czym polega?

Przeszczep włosów FUE, czyli Follicular Unit Extraction, to bardzo popularna technika chirurgii odtwórczej włosów. Polega ona na pobraniu zdrowych zespołów mieszkowych ze skóry pacjenta, najczęściej pochodzącej z tyłu głowy – w większości przypadków łysienie dotyka obszarów tuż nad czołem oraz na czubku głowy. Ponadto włosy pochodzące z potylicy są bardziej odporne na wypadanie, również spowodowane łysieniem androgenowym, co zwiększa szansę na ich długie utrzymanie się w nowym miejscu na skórze. Ponieważ mieszki są pobierane w bardzo małych wycinkach skóry, zabieg nie powoduje powstawania nieestetycznych blizn czy nadmiernego przerzedzenia włosów w tej okolicy.

Przeszczepu włosów dokonuje chirurg, od którego metoda FUE wymaga bardzo dużej precyzji. Musi on nie tylko wyciąć zdrowe mieszki z wybranego obszaru skóry głowy pacjenta, ale również wprowadzić je w mikronacięcia wykonywane w miejscach wymaganego wzrostu włosów. Z tego względu czas trwania zabiegu jest dość długi i w większości przypadków sięga kilku godzin. Metoda FUE jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, by zminimalizować dyskomfort odczuwany przez pacjenta.

Jakie są efekty?

Zabieg transplantacji włosów metodą FUE cieszy się wysoką skutecznością. Podczas jego trwania chirurg jest w stanie przeszczepić wystarczającą ilość mieszków włosowych, by zagęścić obszary dotknięte przez łysienie.

Skóra głowy jest bezpośrednio po zabiegu zaczerwieniona i obolała, dlatego wymaga stosowania zimnych okładów; czasem stosuje się też środki przeciwbólowe. Ponadto zaleca się smarowanie skóry specjalną maścią z antybiotykiem przyspieszającą gojenie się małych ranek i chroniącą przed powstaniem infekcji. Skóra powinna całkowicie się zagoić po upływie 1-2 tygodni.

Pełne efekty przeszczepów są widoczne po 6-12 miesiącach od wykonania zabiegu. Pacjenci mogą po tym czasie cieszyć się odbudowaną linią włosów i zagęszczoną fryzurą. W przypadku znacznej utraty włosów konieczne może być wykonanie większej ilości przeszczepów włosów, by uzyskać w pełni zadowalający efekt.

Dla kogo?

Zabieg wykonuje się u kobiet i mężczyzn, którzy chcą zagęścić swoje włosy. Przeszczepy FUE dobrze sprawdzają się w przypadku łysienia androgenowego. Przeciwwskazaniem jest całkowita utrata włosów na skórze głowy oraz niektóre choroby, w tym dotyczące skóry głowy czy zaburzenia krzepnięcia krwi.

Jak przygotować się do zabiegu?

W pierwszej kolejności pacjent musi zostać zakwalifikowany do zabiegu. W tym celu konieczna jest konsultacja, podczas której lekarz zleci wykonanie kilku podstawowych badań, np. morfologii krwi. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji, pacjent powinien rozpocząć odpowiednie przygotowania. Już na 10 dni przed zabiegiem należy zrezygnować z zażywania leków przeciwzapalnych i aspiryny. Co najmniej 3 dni przed terminem operacji trzeba również powstrzymać się od picia alkoholu. W dniu zabiegu pacjent powinien umyć głowę zwykłym szamponem, unikając nakładania na skórę głowy odżywek czy innego typu preparatów. Bezpośrednio przed zabiegiem włosy zostaną odpowiednio skrócone, by ułatwić przeszczep mieszków.

Przeszczep włosów metodą FUT

Na czym polega?

Metoda transplantacji włosów FUT, czyli Follicular Unit Transplantation, jest dość podobna do techniki FUE. W jej przypadku jednak przeszczep włosów jest wykonywany poprzez pobieranie całego wycinka skóry – zazwyczaj jest to niewielki pasek o długości 0,5-1 cm. W ten sposób unika się uszkodzenia pojedynczych mieszków oraz zwiększa się szansę na ich prawidłową transplantację. Następnie pasek dzieli się na mniejsze fragmenty, które są umieszczane w mikronacięciach na skórze głowy wykonanych w miejscach, gdzie potrzebne jest zagęszczenie włosów.

Zabieg również trwa kilka godzin, jednak w jego przypadku czas rekonwalescencji jest nieco dłuższy. Wynika to z jego bardziej inwazyjnego charakteru oraz poważniejszego naruszenia skóry z tyłu głowy. Po zabiegu w większości przypadków pozostaje także widoczna blizna – ze względu na jej umiejscowienie oraz późniejsze ukrycie przez odrastające włosy nie powinna jednak stanowić większego problemu.

Jakie są efekty?

Po upływie kilku dni po zabiegu skóra powinna zacząć się goić. Pacjent powinien w tym czasie stosować się do wszelkich zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji rany i rekonwalescencji po operacji.

Tak jak w przypadku przeszczepu włosów FUE, zastosowanie metody FUT pozwala zagęścić lub odbudować linię włosów. Rzeczywiste efekty będą widoczne po 6-12 miesiącach, kiedy skóra całkowicie się wygoi, a z przeszczepionych mieszków wyrosną nowe włosy.

Dla kogo?

Wykonywanie przeszczepów FUT jest możliwe u kobiet i mężczyzn z problemem nadmiernego przerzedzenia lub stopniowej utraty włosów. Metoda jest dozwolona również w przy łysieniu androgenowym, ponieważ wykorzystuje mieszki włosowe pochodzące z potylicy, bardziej odporne na wpływ DHT.

Przeszczepy tego typu nie są przeznaczone dla osób, które całkowicie straciły włosy. Do przeciwwskazań należy też niska krzepliwość krwi i niektóre choroby ogólnoustrojowe.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowanie do zabiegu wygląda podobnie, jak w przypadku przeszczepu włosów FUE. Pacjent w pierwszej kolejności musi poddać się badaniom, które pozwolą na zakwalifikowanie go do operacji. Na 10 dni przed zabiegiem powinien unikać stosowania leków przeciwzapalnych oraz zrezygnować z picia alkoholu. W dniu zabiegu pacjent powinien umyć głowę, nie stosując jednak później odżywek czy kosmetyków do stylizacji. Przy zabiegu FUT również skraca się włosy, co ułatwia pobieranie mieszków włosowych.

Przeszczep włosów metodą SAFER

Na czym polega?

Przeszczep włosów metodą SAFER to jeden z nowocześniejszych zabiegów dostępnych obecnie na rynku. Opiera się na technice transplantacji włosów FUE, czyli pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych bezpośrednio ze skóry pacjenta oraz umieszczaniu ich w nacięciach wykonanych w okolicy wymagającej zagęszczenia włosów. Jedyną różnicą jest zautomatyzowanie całego zabiegu – w tym wypadku nie wykonuje go ręcznie chirurg. Wykorzystuje się natomiast specjalistyczne urządzenie elektro-pneumatyczne, co sprawia, że zabieg trwa krócej. Urządzenie działa w sposób bardzo mało inwazyjny dla człowieka – pozyskuje mieszki włosowe za pomocą podciśnienia, a następnie precyzyjnie umieszcza je w ustalonych miejscach. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia mieszków, co przekłada się na lepsze efekty przeszczepów.

Jakie są efekty?

Przeszczepy SAFER zapewniają krótki czas rekonwalescencji oraz dość szybko widoczne efekty. Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć po kilku do kilkunastu tygodniach od zabiegu, jednak na pełen rezultat należy poczekać przynajmniej 6 miesięcy.

Dla kogo?

Przeszczepy tego typu mogą być stosowane u kobiet i mężczyzn w różnym wieku, również w przypadku potwierdzenia łysienia androgenowego. Przeciwwskazaniem są choroby skóry, niska krzepliwość krwi oraz całkowita utrata włosów na głowie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania przeszczepu włosów. Na 10 dni przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania leków przeciwzapalnych i picia alkoholu. W dniu operacji konieczne jest umycie głowy.

Wskazania do wykonania przeszczepu

Przeszczep włosów może być wykonywany u kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Szczególnie poleca się go osobom dotkniętym łysieniem androgenowym – zabieg jest w tym zakresie bardzo skuteczny, ponieważ wykorzystuje mieszki włosowe rosnące w okolicy odpornej na działanie tej choroby. Łysienie androgenowe dość mocno przerzedza włosy nad czołem i na czubku głowy, a skorzystanie z przeszczepu włosów FUE, FUT czy SAFER pozwala w znacznym stopniu odzyskać swoją dawną gęstość fryzury.

Warto pamiętać, że przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz wykonanie odpowiednich badań.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

ile kosztuje przeszczep włosów

Przeszczep włosów FUE, FUT lub SAFER to dość kosztowny zabieg – wynika to przede wszystkim z ogromnej precyzji, jaka jest wymagana podczas jego wykonywania. Chirurg lub specjalistyczne urządzenie przeszczepiają pojedyncze mieszki po kolei, dlatego aby uzyskać satysfakcjonujący efekt zagęszczenia włosów, konieczne jest poświęcenie wielu godzin pracy.

Cena zabiegu jest zależna od kilku aspektów – kliniki, w której będzie wykonywany przeszczep włosów, wybranej metody transplantacji włosów (FUE, FUT lub SAFER), a także obszaru skóry wymagającego operacji. Zazwyczaj koszt waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena może być wyższa w większych miastach, takich jak Warszawa.

Czy przeszczep to jedyny sposób na ratunek fryzury?

alternatywy dla przeszczepu włosów

Przeszczep włosów to tylko jedna z opcji wykorzystywanych przy leczeniu łysienia. U kobiet i mężczyzn można zastosować także inne metody, dzięki którym możliwe jest zarówno zahamowanie wypadania włosów, jak i stymulowanie ich do wzrostu. W tym zakresie dostępne są opcje o wiele tańsze i mniej inwazyjne od przeszczepów, dlatego warto je wypróbować przed zdecydowaniem się na skomplikowane zabiegi.

Jednym z najciekawszych rozwiązań są naturalne suplementy diety na porost włosów. Na rynku można znaleźć sprawdzone środki dla kobiet i mężczyzn polecane nawet osobom cierpiącym na łysienie androgenowe. Wzmacniają one mieszki włosowe, prowadząc do zahamowania wypadania, a także powodują wzrost nowych włosów, co przyczynia się do stopniowego zagęszczenia fryzury i odzyskania jej dawnej objętości. Wysokiej jakości suplementy najczęściej opierają się na składnikach aktywnych pochodzenia roślinnego mających realny wpływ na kondycję i wzrost włosów. Ich cena jest przy tym wielokrotnie mniejsza, niż cena przeszczepów włosów FUE, FUT czy SAFER.

Kolejną skuteczną metodą zagęszczania włosów jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Zabiegi tego typu wykonuje się w gabinetach kosmetologicznych i polegają one na odżywieniu skóry głowy specjalnymi preparatami. Wprowadza się je pod skórę z pomocą specjalnego urządzenia zakończonego drobnymi igiełkami. Preparaty są bogate w ważne dla zdrowia włosów witaminy i minerały, dlatego ich zastosowanie ma bardzo korzystny wpływ na wygląd fryzury. Mezoterapia igłowa może zahamować wypadanie oraz przyczynić się do wzrostu nowych włosów, dlatego świetnie sprawdzi się u osób zmagających się z łysieniem. Jest o wiele mniej inwazyjna niż przeszczep włosów, a jej cena zaczyna się od ok. 300 zł.

SPRAWDŹ TAKŻE: Domowe sposoby na wypadanie włosów: najlepsze naturalne metody

Podsumowanie

Przeszczep włosów to innowacyjna metoda pozwalająca odzyskać dawną gęstość fryzury. Należy do bardziej zaawansowanych sposobów walki z łysieniem, a dzięki rozwojowi medycyny estetycznej staje się coraz bardziej dostępna na całym świecie. Przeszczep może być wykonywany z wykorzystaniem różnych metod – najczęściej stosuje się transplantację włosów FUE, FET lub SAFER.

Aby zakwalifikować się do przeszczepu, konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Zabiegi polegają na pobraniu zdrowych mieszków włosowych z okolicy potylicy osoby poddającej się operacji, a następnie wszczepieniu ich w wymagające tego miejsca. Efekty zazwyczaj są widoczne po około pół roku.

Choć przeszczep włosów FUE, FET lub SAFER jest skuteczną metodą w zakresie zagęszczania włosów, jego cena jest bardzo wysoka. Nie wszyscy pacjenci mogą też zakwalifikować się do zabiegu. Z tego względu warto zwrócić uwagę także na tańsze, a przy tym również skuteczne alternatywy, takie jak suplementy na włosy lub mezoterapia igłowa głowy.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.