Węgiel aktywny na odchudzanie to kolejne ciekawe rozwiązanie dla osób, które pragną jak najszybciej pozbyć się zbędnych kilogramów. Znany jest on jako środek na zwalczanie biegunek i zatruć pokarmowych, a do tego ma właściwości, które pozwolą ci łatwiej pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. A to dopiero początek korzyści, jakie daje stosowanie węgla aktywnego – warto poznać je wszystkie i tym samym dowiedzieć się, jak skutecznym jest środkiem.

Sposobów na odchudzanie jest mnóstwo. Różnego rodzaju tabletki odchudzające, „magiczne” domowe mikstury czy specjalne składniki diety są mniej lub bardziej skuteczne. Warto jednak ich poszukiwać, szczególnie w sytuacji, gdy nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla organizmu i mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie oraz tkankę tłuszczową. Bez wątpienia jednym z takich składników jest węgiel leczniczy – sprawdźmy, czy zalicza się do grupy mniej, czy bardziej skutecznych środków na odchudzanie!

Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny, nazywany również aktywowanym lub leczniczym, produkowany jest z miazgi drzewnej w bardzo wysokich temperaturach (rzędu 900 stopni Celsjusza). Zwykle dostępny jest w formie czarnych, niewielkich tabletek. W wyniku aktywowania go w procesie produkcji parą wodną albo silnymi kwasami, zyskuje zdolności adsorpcji – dzięki temu skutecznie przyciąga cząsteczki szkodliwych substancji, również te, znajdujące się w ludzkim organizmie.

Znany był już w starożytności, kiedy to używano go do opatrywania zakażonych ran, a stosowali go nawet mieszkańcy Afryki, Indianie czy Aborygeni. Jednak jego liczne właściwości – dzięki rozmaitym eksperymentom – zaczęto odkrywać dopiero w XIX wieku. Dzięki temu od lat podawany jest w domach i wykorzystuje się go do leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Jakie działanie ma węgiel aktywny i kiedy warto go stosować?

Właściwości węgla aktywnego

właściwości węgla aktywnego

Zanim przejdziemy do właściwości odchudzających węgla aktywnego, warto sprawdzić w jakich sytuacjach może być stosowany i jaki ma wpływ na organizm człowieka. Okazuje się bowiem, że jego zdolność adsorpcji daje wiele korzyści i pomoże ci w przypadku różnego rodzaju dolegliwości. Co daje stosowanie węgla aktywnego?

  • Zwalczanie biegunki i zatruć pokarmowych. Węgiel aktywny od lat znany jest przez nasze babcie i mamy, ponieważ stanowi znakomity sposób na biegunki i zatrucia pokarmowe, będąc skuteczną alternatywą dla leków, a nawet… płukania żołądka! Z czego wynika jego skuteczność? Otóż środek ten pokrywa warstwą ochronną błonę śluzową przewodu pokarmowego, a dzięki swoim właściwościom adsorpcyjnym, skutecznie wychwytuje i wiąże szkodliwe substancje oraz bakterie, odpowiedzialne za problemy żołądkowe. Dzięki temu są one wydalane z organizmu, co prowadzi do szybkiej ulgi.
  • Ochrona układu pokarmowego. Działanie adsorpcyjne daje efekt nie tylko w walce z biegunkami. Węgiel aktywowany pozwoli ci również pozbyć się wzdęć, niestrawności i ochroni twój układ pokarmowy przed działaniem innych bardzo szkodliwych substancji. Mowa tutaj między innymi o związkach toksycznych czy substancjach drażniących, mających negatywny wpływ na przewód pokarmowy.
  • Pomoc w zatruciach lekami i związkami chemicznymi. Węgiel aktywny będzie również sposobem na inne rodzaje zatruć, np. powstałe w wyniku zażywania zbyt dużej ilości rozmaitych lekarstw. Wynika to oczywiście z jego zdolności adsorpcji – skutecznie wchłania i wiąże również lecznicze substancje czynne.
  • Usuwanie toksyn z organizmu. Ludzki organizm jest narażony na wiele szkodliwych substancji, z którymi (jak już wiesz) doskonale radzi sobie węgiel aktywny. Dlatego też stosowany jest w detoksykacji, przywracając równowagę i skutecznie oczyszczając z wszelkiego rodzaju toksyn.
  • Usuwanie przebarwień zębów. Palisz papierosy, uwielbiasz poranną kawę albo od czasu do czasu wypijesz kieliszek czerwonego wina? Jesteś więc narażony na przebarwienia, które mają negatywny wpływ na wygląd zębów. Sposobem na nie jest, a jakże, węgiel aktywny – skutecznie pochłania różnego rodzaju osady, poprawiając estetykę uśmiechu. Nie ma on jednak, jak sądzą niektórzy, zdolności do wybielania zębów – nie wnika bowiem w szkliwo, nie jest także sposobem na kamień nazębny.
  • Poprawa wyglądu skóry. Węgiel aktywowany stanowi składnik wielu kosmetyków i nie jest to dziełem przypadku. Jego stosowanie zaleca się między innymi w problemach z trądzikiem, cerą tłustą czy zatkanymi porami. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym przywróci piękno skórze, a nawet… oczyści twoje włosy.
  • Łagodzenie ugryzień i podrażnień. Warto dodać, że węgiel leczniczy może być stosowany również w przypadku różnego rodzaju ugryzień (przez komary, pszczoły, a nawet większe zwierzęta) i bolących ran. Ma działanie detoksykacyjne, uśmierza ból i przyczynia się do szybszego gojenia skóry.

Stosowanie węgla aktywnego zalecane jest nie tylko w celach zdrowotnych. Okazuje się bowiem, że jego zdolności do usuwania zanieczyszczeń i przykrych zapachów pozwalają wykorzystywać go jako absorbent w filtrach oczyszczających wodę!

Wpływ węgla aktywnego na odchudzanie

wpływ węgla aktywnego na odchudzanie

Jak widać, węgiel aktywowany ma naprawdę wiele zbawiennych właściwości. Czas jednak przejść do sedna, a więc jego wpływu na tkankę tłuszczową i zrzucanie zbędnych kilogramów. Dzięki zdolności adsorpcji pomoże ci w procesie odchudzania, ponieważ przy regularnym stosowaniu środka, zabsorbowane zostaną również kwasy tłuszczowe, odpowiedzialne za nadwagę. Węgiel aktywny zapobiegnie przy tym ich wchłanianiu, dzięki czemu zbędna tkanka nie będzie tak bardzo odkładać się w poszczególnych partiach ciała – nawet wtedy, gdy nie zmienisz swoich nawyków żywieniowych.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że w przypadku diety składającej się z fast foodów, zbyt dużej ilości tłustych pokarmów czy cukrów prostych, nawet regularne stosowanie węgla na niewiele się zda. Jeżeli więc chcesz skutecznie wykorzystać jego działanie, licz kalorie, zdrowo się odżywiaj i oczywiście zadbaj o aktywność fizyczną. Wtedy proces odchudzania, oparty na stosowaniu węgla, przebiegnie szybciej, a jego działanie będzie zbawienne dla twojego organizmu.

Jak stosować węgiel aktywny na odchudzanie?

Węgiel aktywny spożywany jest zwykle w dwóch formach. Pierwsza, najprostsza, to tabletki tworzone z tego składnika – mają one charakterystyczny czarny kolor i są powszechnie dostępne. Cena za opakowanie, zawierające kilkadziesiąt kapsułek, to wydatek rzędu 20-40 zł.

Możesz również zakupić czysty węgiel leczniczy (na kilogramy) – dzięki temu, że dobrze rozpuszcza się on w wodzie, stanowi składnik różnego rodzaju soków, lemoniad, a nawet kawy. Możesz przyrządzić taką miksturę samodzielnie albo zaopatrzyć się w gotowy produkt w jednym z wielu sklepów.

Czy sok przyrządzony z węgla aktywnego może być smaczny? Tak, choć jego wygląd niekoniecznie na to wskazuje. Jeżeli przygotowujesz napój odchudzający, dodaj do szklanki wody pół łyżeczki węgla, sok wyciśnięty z połówki cytryny, a także substancję słodzącą – najlepiej miód albo syrop klonowy. Przekonasz się, że spożywanie takiej lemoniady nie tylko będzie miało pozytywny wpływ na proces odchudzania i stanowić będzie alternatywę dla wielu leków, ale również dostarczy ci pozytywnych wrażeń smakowych!

Czy odchudzanie z węglem aktywnym jest bezpieczne?

Nie dowiedziono, by węgiel aktywny był w jakikolwiek sposób niebezpieczny dla ludzkiego organizmu. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich innych dostępnych środków na odchudzanie, nie należy przesadzać z jego ilością. Może bowiem doprowadzić do problemu z zaparciami. Z tego też względu należy przyjmować go przez określony czas – długotrwałe stosowanie tabletek lub czystego węgla może doprowadzić do nadmiernego wchłaniania przydatnych substancji, w tym witamin czy enzymów.

Warto dodać, że środka nie należy spożywać w momencie przyjmowania leków, ponieważ może on absorbować ich substancje aktywne. Jeżeli więc przechodzisz terapię opartą na antybiotykach, stosujesz środki antykoncepcyjne albo przeciwzakrzepowe – wyklucz ze swojej diety węgiel aktywny.

Pamiętaj! Istnieją przypadki uczulenia na węgiel aktywny – w takich sytuacjach nie ma możliwości jego przyjmowania!

Gdzie kupić i jaka jest cena węgla aktywnego?

ile kosztuje węgiel i gdzie kupić

Jak wspomnieliśmy wcześniej, węgiel aktywny jest dostępny bardzo powszechnie i w przystępnych cenach, co stanowi kolejny powód, dla którego warto w niego zainwestować. Przykładowo za opakowanie z 60 kapsułkami zapłacisz już ok. 30 zł, a za kilogram czystego produktu ok. 35 zł. Do sporządzania napojów idealny może okazać się też często występujący węgiel aktywny kokosowy, którego cena również nie jest wysoka.

Co więcej, w wielu sklepach dostępne są również liczne wyroby tworzone na bazie tego składnika. Możesz np. zakupić kawę zawierającą węgiel aktywny, a nawet kosmetyki (np. maseczki). Możliwości jest wiele, a biorąc pod uwagę atrakcyjne ceny, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie!

Czy warto stosować węgiel aktywny na odchudzanie?

Oczywiście! I nie tylko, bo jak widzisz wpływa on pozytywnie na wiele aspektów funkcjonowania organizmu i może przynieść ulgę w różnych sytuacjach. No i najważniejsze – choć węgiel aktywny będzie pomocny w procesie odchudzania, warto tak czy inaczej zadbać o dietę odchudzającą i aktywność fizyczną. Bez tego żadne, nawet najdoskonalsze preparaty nie okażą się w stu procentach skuteczne!