DHT (dihydrotestosteron) to jeden z najbardziej istotnych hormonów płciowych u mężczyzn. Może mieć jednak wpływ również na kobiety, dlatego też warto przeanalizować jego właściwości dla obu płci. Nieodpowiedni poziom DHT w organizmie niesie bardzo negatywne konsekwencje, takie jak łysienie, przerost prostaty, a nawet nieodpowiednie wykształcenie narządów płciowych. Warto więc dowiedzieć się o nim jak najwięcej – postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje, dzięki którym poznasz dihydrotestosteron bliżej i dowiesz się jak działa zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
Hormony odgrywają w ludzkim organizmie bardzo ważną rolę, wpływając na rozwój narządów, wywołując lub powstrzymując różnego rodzaju dolegliwości i warunkując codzienne samopoczucie. W przypadku ich niewłaściwego, czyli odbiegającego od normy poziomu, może dochodzić do wielu problemów zdrowotnych, z którymi trzeba się mierzyć. Nie inaczej jest w przypadku dihydrotestosteronu – sprawdźmy zatem czym tak naprawdę jest i jakie są jego właściwości w ludzkim organizmie.
Co to jest DHT?
Dihydrotestosteron (DHT) występuje w organizmach kobiet i mężczyzn, jednak największy wpływ ma właśnie na życie panów, determinując wiele ich cech. Powstaje w wyniku przemiany testosteronu w aktywniejszą formę, za którą odpowiedzialne jest działanie 5-alfa-reduktazy – enzymu występującego w organizmie człowieka. Produkowany jest przede wszystkim w obrębie prostaty, najądrzy, pęcherzyków nasiennych, wątroby czy mózgu.
DHT wykazuje nawet trzykrotnie silniejsze oddziaływanie na tkanki od testosteronu, wpływając na człowieka już w fazie embrionalnej. Jakie ma właściwości i czym skutkuje niedobór albo zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu w ludzkim organizmie?
Znaczenie i funkcje dihydrotestosteronu
Dihydrotestosteron jest odpowiedzialny za rozwój zewnętrznych narządów męskich – moszny i prącia, wpływając na nie już w fazie embrionalnej. Jego nieprawidłowe stężenie może doprowadzić do niewłaściwego wykształcenia się cech płciowych – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Ma również ogromny wpływ na dalsze etapy życia człowieka – przede wszystkim wpływa na prawidłową pracę prostaty, odczuwanie popędu płciowego, a także masę mięśniową.
Warto dodać, że dihydrotestosteron DHT może być używany jako środek leczniczy, gdy w organizmie człowieka zostanie zauważony zbyt niski poziom hormonów płciowych. Czasami stosuje się go również jako męski, nielegalny doping – jego przyjmowanie z zewnątrz może doprowadzić do szybszego rozwoju masy mięśniowej.
Badanie DHT. Jakie są normy DHT?
W sytuacji, gdy występuje niedobór albo zbyt wysoki poziom DHT w organizmie, niezbędne jest przeprowadzenie stosownego badania, dzięki któremu możliwe będzie określenie stężenia hormonu i przeprowadzenie odpowiedniej terapii. Normy dihydrotestosteronu w organizmie obu płci przedstawiają się następująco:
- 250-750 ng/l w przypadku mężczyzn;
- 25-350 ng/l w przypadku kobiet przed menopauzą;
- 10-180 ng/l w przypadku kobiet w okresie menopauzy.
Badania powinno się przeprowadzić przede wszystkim wtedy, gdy występuje łysienie androgenowe u panów – jeden z najczęstszych objawów nieodpowiedniego poziomu DHT. Objawia się ono znaczną utratą włosów – najpierw w okolicach skroni, a następnie czubka głowy.
W przypadku pań przeprowadzenie badania powinno być obligatoryjne, gdy pojawia się owłosienie w nietypowych dla tej płci miejscach, takich jak plecy, piersi czy brzuch. Niewłaściwy poziom DHT może w tym wypadku prowadzić również do przerzedzenia się włosów na głowie, co jest zwykle problemem kobiet w starszym wieku.
To jednak nie wszystko. Badania na dihydrotestosteron przeprowadzane powinny być również w przypadku:
- bezpłodności;
- hipogonadyzmu, czyli niewydolności hormonalnej jąder i jajników;
- guzów jąder u mężczyzn;
- podejrzenia zespołu policystycznych jajników (PCOS) u kobiet;
- zaburzeń miesiączkowania;
- trądziku lub łojotoku skóry.
Co więcej, badanie DHT jest niezwykle istotne podczas kontroli terapii lekami hamującymi aktywność 5-alfa-reduktazy albo androgenowej terapii zastępczej.
Wysoki i niski DHT – jakie niesie konsekwencje?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zbyt wysoki lub niski poziom DHT może przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka i mieć wpływ zarówno na zdrowie, jak i wygląd. W przypadku zbyt dużej ilości dihydrotestosteronu w organizmie dochodzi przede wszystkim do wspomnianego już łysienia androgenowego u mężczyzn oraz pojawiania się nietypowego owłosienia u kobiet, które może znacznie obniżać estetykę ciała.
Jego niedobory natomiast niosą poważne konsekwencje zdrowotne – prowadzą przede wszystkim do niewłaściwego wykształcenia się narządów płciowych. Mogą wywoływać pseudohermafrodytyzm, a więc wykształcenie się niejednoznacznych narządów zewnętrznych – np. u mężczyzn będą one podobne do tych żeńskich. Mówiąc prościej – bardzo niewielkie prącie przypominać będzie łechtaczkę, natomiast jądra będą całkowicie niewidoczne. U kobiet niedobór DHT prowadzi do niewłaściwego wykształcenia się pochwy.
Problem ten nie jest co prawda powszechny, jednak może znacząco wpłynąć na życie młodego człowieka, szczególnie w przypadku chłopców. Aż do wykształcenia się drugorzędnych cech płciowych, mogą być oni traktowani i wychowywani jak dziewczęta.
DHT a łysienie androgenowe
Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z największych problemów dorosłego mężczyzny, zmagającego się z podwyższonym poziomem dihydrotestosteronu, jest łysienie androgenowe. To najbardziej powszechny rodzaj wypadania włosów, które rozpoczyna się od zakoli, a kończy na czubku głowy – na dolegliwość tę cierpieć mogą już młode osoby, które często poszukują sposobów na obniżenie poziomu DHT i tym samym zahamowanie wypadania włosów.
Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych blokerów DHT, z których może skorzystać każdy mężczyzna. Najistotniejsze jest znalezienie takiego preparatu, który będzie umożliwiał skuteczną walkę z łysieniem androgenowym. Pamiętajmy, że jest to problem z którym nie zawsze radzą sobie szampony na porost włosów czy różnego rodzaju witaminy na włosy.
Profolan – naturalny bloker DHT
Jednym z najlepszych preparatów na zatrzymanie łysienia androgenowego jest Profolan – stworzony na bazie naturalnych składników i dostępny bez recepty, jest rozwiązaniem skutecznym i polecanym przez wielu panów w różnym wieku. To tabletki na porost włosów – oraz ich wypadanie – które wykazują właściwości blokowana dihydrotestosteronu i stymulowania wzrostu włosów. Wszystko to dzięki specjalnej formule Grow3 i odpowiedniej selekcji substancji aktywnych znajdujących się w preparacie. W skład Profolan wchodzą między innymi:
- pokrzywa zwyczajna, która skutecznie hamuje proces wypadania włosów i blokuje dihydrotestosteron, co prowadzi nie tylko do wyeliminowania problemu łysienia androgenowego, ale również znacznego poprawienia kondycji twojej fryzury;
- skrzyp polny, który nie tylko niweluje wypadanie włosów, ale również zwalcza łojotok, łupież czy wolne rodniki;
- L-cysteina, która bierze udział w procesie tworzenia keratyny – kluczowego budulca włosa, dzięki któremu odzyskasz piękną i zdrową fryzurę;
- tauryna, która skutecznie stymuluje wzrost włosa i sprawia, że twoja czupryna staje się o wiele gęściejsza;
- witaminy, takie jak B1, B6 czy E, które mają ogromny wpływ na kondycję włosów i również biorą udział w hamowaniu procesu ich wypadania;
- minerały, takie jak miedź i cynk, które wzmacniają i odbudowują strukturę włosa.
Dzięki zastosowaniu wyłącznie naturalnych składników Profolan jest suplementem bezpiecznym dla zdrowia i można stosować go na przestrzeni wielu miesięcy. Szybki wzrost włosów zauważysz już po 6 tygodniach stosowania, a najlepsze rezultaty uzyskasz po około półrocznej kuracji.
Profolan jest dostępny bez recepty, a w przypadku braku zadowolenia z jego działania możesz zwrócić opakowanie produktu (w okresie 90 dni od złożenia zamówienia) i odzyskać pieniądze. Niczym nie ryzykujesz, a możesz wyłącznie zyskać.
SPRAWDŹ TAKŻE: Domowe sposoby na wypadanie włosów: najlepsze naturalne metody