Tabletki nasenne bez recepty to doraźna pomoc w kłopotach ze snem. Działają szybko, pozwalając bez trudu zasnąć, byś rano mógł wstać zrelaksowany i wypoczęty. Ważne jednak, by właściwie je dobrać, decydując się na te o bezpiecznym dla człowieka składzie. Na co zwracać uwagę, gdy chcesz kupić środki nasenne dostępne bez recepty?

Zaburzenia snu potrafią skutecznie utrudnić życie. Niewypoczęty tracisz zdolność koncentracji i zdecydowanie łatwiej wpadasz w złość.

Problemy ze snem, czyli o przyczynach bezsenności

Bezsenność jest zaburzeniem snu – jego rytmu, głębokości i czasu trwania. Chociaż często bywa tak, że człowiek może zasnąć, ma ogromne problemy z prawdziwym wypoczynkiem. Rano wstaje bez energii i poirytowany. Tego rodzaju dolegliwość może utrzymywać się długo lub mieć charakter krótkotrwały.

O ile przedłużające się zaburzenia snu muszą zostać skonsultowane z lekarzem, na rzadziej powtarzający się problem pomogą właśnie odpowiednie tabletki na sen bez recepty.

Niespodziewanie pojawiające się kłopoty ze snem to najczęściej reakcja na stres i wynikające z nich silne napięcie emocjonalne. W takiej sytuacji dobrej jakości preparaty zazwyczaj umożliwią potrzebne wyciszenie. Zaburzenia snu mają jednak naprawdę różne przyczyny, wśród których należy wymienić:

 • zewnętrzne – negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych (np. upał, hałas),
 • somatyczne – inne zaburzenia, które utrudniają zasypianie,
 • psychogenne – występowanie silnego stresu, pojawienie się konfliktów,
 • toksyczne i jatrogenne – wpływ alkoholu, leków czy kofeiny,
 • psychotyczne – zaburzenia depresyjne, lęki, urojenia,
 • neurogenne – uszkodzenia i zaburzone funkcjonowanie układu nerwowego,
 • pierwotne – indywidualne, trudne do zdiagnozowania.

Pamiętaj, że bezsenność sama w sobie może być jedynie objawem większego problemu. Jeśli utrzymuje się lub nawraca, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przeprowadzi dokładny wywiad, skieruje na właściwe badanie i w ten sposób pomoże znaleźć ich konkretne źródło, by w odpowiedni sposób dobrać leki.

Okazuje się, że u dorosłych bezsenność najczęściej powodują stany depresyjne i zaburzenia psychiczne. Rzadziej ich przyczyną są choroby psychofizjologiczne czy odstawienie leków regulujących sen. Jak widać, może ona mieć różne podłoże, ale jedno pozostaje niezmienne – jej negatywne skutki rzutują na całe życie. Bezsenność prowadzi do pogorszenia samopoczucia i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Doraźnym rozwiązaniem rzeczywiście może być melatonina w tabletkach.

Tabletki nasenne bez recepty – czy faktycznie są skuteczne?

skuteczność tabletek nasennych

Zaburzenia snu to dość powszechny problem. Dlatego od lat prowadzone są też liczne badania, które miałyby ułatwić poradzenie sobie z nim. Psychologowie podkreślają znaczenie wypracowania odpowiednich nawyków, wśród których najistotniejsze okazują się:

 • regularna aktywność fizyczna i umysłowa
 • unikanie sytuacji stresowych i konfliktów
 • wypracowanie rytmu biologicznego poprzez kładzenie się spać i wstawanie o konkretnej porze
 • rezygnacja z krótkich drzemek
 • rezygnacja z bodźców stresowych, alkoholu i kawy na kilka godzin przed snem

Zarówno behawioryści, jak i lekarze, sugerują sporadyczne sięganie po tabletki na sen, gdy zachodzi taka potrzeba. Ich podstawowym składnikiem najczęściej jest melatonina, której właściwości znacznie skracają czas potrzebny do zaśnięcia. To neurohormon, który w sposób naturalny jest wydzielany przez nasz organizm (szyszynkę). W przypadku problemów ze snem, jego stężenie jest po prostu za małe. Można natomiast je regulować, przyjmując leki na sen bez recepty.

Warto pamięć, by korzystać z nich sporadycznie i w odpowiednich godzinach – najlepiej pomiędzy 20:00 a 21:00. Dzięki temu sen pojawi się w naturalnym okresie.

Skład tabletek nasennych bez recepty – co zawierają?

Jeśli zmagasz się z problemami ze snem, rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednie ziołowe preparaty. Pamiętaj jednak, by zwracać uwagę na ich skład. Najważniejsze bowiem okazuje się to, by pozwalały wieczorem zasnąć, ale jednocześnie nie wpływały na koncentrację w ciągu dnia. Po przespanej nocy powinieneś obudzić się wypoczęty, zrelaksowany i pełny energii. Co powinny zawierać tabletki nasenne?

Melatonina

Jak już wspominaliśmy, prawidłowo pracujący organizm wydziela ją i naturalnie reguluje jej stężenie. Gdy jednak pojawiają się zaburzenia ze strony szyszynki, niezbędne jest przyjmowanie jej substytutu. Warto podkreślić, że nie jest w najmniejszym nawet stopniu uzależniająca. Stosowane na sen tabletki ją zawierające można przyjmować przez długi czas.

Po leki nasenne z melatoniną należy sięgać wieczorem, około godzinę przed snem. Zarówno dawkę, jak i sam okres kuracji nimi warto jednak każdorazowo skonsultować z lekarzem. Należy podkreślić, że dodatkowo mają pozytywny wpływ na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski, potocznie (i nieprawidłowo) nazywany walerianą, to kolejny składnik, który zawierają bezpieczne ziołowe leki na sen. Jego korzeń i kłącza wyraźnie obniżają aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że znacznie mniej odczuwasz napięcie i niepokój, finalnie stając się odprężony psychicznie.

Preparaty zawierające kozłek lekarski mogą być stosowane przy zdenerwowaniu, w stanach napięcia i pobudzenia. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie ci zapaść w sen, a jego jakość znacząco się poprawi – będzie trwał dłużej i nie pojawią się niechciane wybudzenia.

Lawenda lekarska

Ziołowe preparaty ułatwiające spokojne zasypianie często zawierają również w pełni naturalną i bezpieczną dla zdrowia lawendę lekarską. Jeśli w nocy przewracasz się z boku na bok, uspokajające właściwości zarówno kwiatów, jak i liści mogą kojąco wpłynąć na twój układ nerwowy. Uznaje się, że lawendowe napary i tabletki na jej bazie łagodzą napięcie, minimalizują skutki długotrwałego stresu i poprawiają ogólny nastrój.

Chmiel

Leki wspierające osoby cierpiące na bezsenność mogą w swoim składzie zawierać również ekstrakt z szyszki chmielu zwyczajnego. Okazuje się, że zawarte w nich gorzkie substancje mogą wzbudzać w układzie nerwowym stany depresyjne (na bezpiecznym poziomie), tym samym ułatwiając zasypianie.

Obecne w składzie kwasy nadają mu właściwości uspokajające. Okazuje się, że wszystkie preparaty na jego bazie (tabletki czy napary) są szczególnie skuteczne dla kobiet w okresie menopauzy.

Tabletki nasenne bez recepty – ranking

tabletki na sen

Leki nasenne mogą być naprawdę różne. Spora część z nich jest dostępna bez recepty. Pamiętaj jednak, że przeciągające się kłopoty z zasypianiem – jak wspominaliśmy – mogą być objawem większego problemu. Wymagają wtedy interwencji lekarza.

Jednakże u osób, które odnotowują je u siebie sporadycznie, suplementy diety mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak wybierać je rozsądnie – szukaj informacji na temat składów produktów, które przyjmujesz, by mieć spokojną noc.

Przygotowaliśmy ranking tabletek nasennych dostępnych w aptece bez recepty. Każdy z nich skutecznie działa, a dzięki oparciu o naturalne składniki, pozostaje również bezpieczny dla twojego organizmu.

1. Melatolin Plus

Suplement diety Melatolin Plus to rozwiązanie dla tych, których dotknęła bezsenność, przerywany sen i uporczywe pobudki czy trudności z zasypianiem. Skraca czas potrzebny do zaśnięcia i poprawia jakość nocnego odpoczynku.

Preparat łączy w sobie melatoninę i melisę o działaniu uspokajającym. Nie zawiera cukru. Melatolin Plus pomaga więc uregulować biologiczny zegar, poprawia ogólne samopoczucie i umożliwia efektywny sen.

2. Sleep Well

Ziołowy preparat na sen Sleep Well opiera swoje działanie na wielu naturalnych składnikach. Jego podstawą jest melatonina, a dodatkowe wsparcie zapewniają ekstrakty z melisy, szyszek chmielu czy kopru ogrodowego. Równie korzystne są cenne dla układu nerwowego składniki mineralne – magnez, witamina B6 i niacyna. Suplement diety Sleep Well przede wszystkim poprawa jakości snu i sposób na uniknięcie nieprzyjemnych pobudek.

3. Nervomix Forte

Kapsułki doustne Nervomix Forte to ziołowy preparat o naturalnym składzie. Znajdziesz w nim przede wszystkim wyciąg z kozłka lekarskiego i chmielu zwyczajnego, ale także dodatek uspokajającej melisy. Jego stosowanie pozwala złagodzić stany emocjonalnego napięcia i spokojnie zasnąć, także w trudniejsze dni.

4. Valused

Kolejny suplement o działaniu uspokajającym, który opiera się na składnikach pochodzenia naturalnego, to kapsułki Valused. Znajdziesz w nich wyciągi z korzenia kozłka lekarskiego, szyszek chmielu i ziela męczennicy. Preparat skutecznie łagodzi objawy napięcia stresowego, ale jest również wsparciem w okresowych trudnościach w zasypianiu o tle nerwowym.

5. Valdix

Ostatnim polecanym środkiem nasennym o wysokiej skuteczności jest Valdix. Opiera swoje działanie przede wszystkim na wyciągu z kozłka lekarskiego. Koi nerwy, uspokaja i pozwala spokojnie zasnąć.

Podsumowanie

Ranking tabletek nasennych bez recepty to dobra wskazówka, po co sięgnąć, gdy pojawiają się kłopoty z zasypianiem. Przedstawione w nim preparaty, swoje działanie zawdzięczają właściwościom naturalnych składników, są więc bezpieczne dla twojego zdrowia i życia. Możesz stosować je bez obaw w okresowych stanach napięcia, które nie pozwala ci spokojnie spać.

Jeśli natomiast bezsenność nie znika wraz z jego potencjalnym stresogennym źródłem, koniecznie skonsultuj swój problem z lekarzem. Podejmie kroki do określenia przyczyny jej występowania i zleci odpowiednie leczenie.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.