Sposoby na chrapanie mogą być bardzo zróżnicowane i, co najważniejsze, skuteczne. Zdecydowanie warto dowiedzieć się które z nich są najlepsze, ponieważ ta bardzo często bagatelizowana i nieleczona dolegliwość może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, np. bezdechu sennego. Co zrobić żeby nie chrapać i jakie są najlepsze metody poradzenia sobie z tym problemem?

Chrapanie dotyka co najmniej kilku milionów Polaków, a jego powszechne występowanie sprawia, że często uważane jest za coś normalnego. I choć w większości przypadków nie jest groźne, niekiedy może być przyczyną o wiele poważniejszych dolegliwości.

Przyczyny chrapania. Dlaczego chrapię?

Chrapanie towarzyszy zdecydowanej większości z nas. Choć człowiek, ze względu na głęboki sen, nie usłyszy własnego, czasami mogą rozbudzić go odgłosy chrapania partnera lub partnerki. Jest to problem, który dotyka co dziesiątą osobę (najczęściej mężczyzn) i może nasilać się z wiekiem. Poza generowaniem dużego hałasu (nawet 90 decybeli!), chrapanie może doprowadzić do groźnych sytuacji, dlatego też jego wyeliminowanie albo chociaż ograniczenie jest bardzo istotne.

Pamiętaj! Chrapanie może być odruchem fizjologicznym i występuje w takiej formie u 60% populacji. Nie zagraża wtedy zdrowiu. Na niebezpieczeństwa narażone jest natomiast pozostałe 40% osób, u których chrapanie jest patologiczne i może wywołać np. bezdech senny.

Dlaczego dochodzi do chrapania? Problem ten wynika z trudności w przepływie powietrza przez drogi oddechowe, a powstaje, gdy dochodzi do zwiotczenia podniebienia miękkiego i mięśni gardła. W tym samym momencie zwężeniu ulega cieśń gardła – w takiej sytuacji przedostające się powietrze wprawia jego fragmenty w drgania i dochodzi do wydobywania się głośnych dźwięków, które mogą znacznie obniżyć komfort snu.

Co jest przyczyną chrapania? Przede wszystkim wady anatomiczne, do których zaliczają się skrzywienie przegrody nosowej, zbyt wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, przerost małżowin nosowych czy migdałków podniebiennych. To jednak nie wszystko – do innych przyczyn należą:

  • alergie i przeziębienia;
  • picie alkoholu przed snem – w efekcie tego zwiotczeniu ulegają mięśnie gardzieli, a praca ośrodka oddechowego w mózgu zostaje zakłócona;
  • palenie papierosów, które prowadzi do zalegania w krtani i tchawicy śliny, prowadzącej do chrapania;
  • stosowanie leków nasennych, które – podobnie jak alkohol – powodują wiotczenie mięśni gardła i języka;
  • otyłość, w wyniku której dochodzi do nadmiernego ucisku tkanki tłuszczowej na gardło;
  • wiek – np. u kobiet problem ten pojawia się zwykle po menopauzie;
  • stres i nadmierne zmęczenie;
  • różnego rodzaju dolegliwości dróg oddechowych, obrzęk śluzówki czy wysychanie błony śluzowej jamy ustnej.

Uwaga! Problem ten występuje również u dzieci – zazwyczaj jest wynikiem przerostu migdałków. Dlatego najlepszy sposób na chrapanie u najmłodszych to ich usunięcie. Niekiedy przyczynami mogą być również alergie, niedrożność nosa czy wiotkość krtani – w przypadku, gdy żaden środek na chrapanie nie przynosi efektów, warto skonsultować się ze specjalistą.

Poważne konsekwencje zdrowotne chrapania. Dlaczego musisz wyeliminować chrapanie?

konsekwencje chrapania

Leczenie chrapania jest istotne nie tylko dlatego, że pozwoli ci (oraz twoim bliskim) uzyskać większy komfort snu, ale również uniknąć poważniejszych konsekwencji. Przede wszystkim chrapaniu towarzyszą bezdechy senne, które powodują, że w nocy może dochodzić do walki o każdy haust powietrza. I choć pojedynczy bezdech, trwający kilka sekund, nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia czy życia, pojawianie się go częściej może być niezwykle groźne.

Specjaliści radzą, by w przypadku występowania co najmniej 10 bezdechów w trakcie godziny, zgłosić się na specjalistyczne badania – w przeciwnym wypadku skutki nieleczenia tej dolegliwości mogą być tragiczne.

Kto jest szczególnie narażony na bezdech senny?

Oczywiście osoby chrapiące – w szczególności mężczyźni po 40-50 roku życia, którzy mają nadwagę i nadciśnienie. Problem ten może dotyczyć również kobiet, w szczególności tych po 50. roku życia i cierpiących na otyłość. Bezdech senny to nie wszystko. Chrapanie może wywołać również inne problemy – do tych najczęstszych zaliczamy:

  • większe ryzyko nadciśnienia, choroby wieńcowej, zawału i innych dolegliwości układu sercowo-naczyniowego – wynikają one z tego, że chrapanie w czasie snu prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi i przyspieszenia tętna;
  • większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2;
  • problemy z potencją oraz obniżenie libido u mężczyzn;
  • niewyspanie, a co za tym idzie – codzienne zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z koncentracją.

Wszystko to sprawia, że każda osoba, która zauważyła utrudniony przepływ powietrza w czasie snu, powinna dowiedzieć się, jak przestać chrapać.

Najlepsze sposoby na chrapanie

Jak nie chrapać? Na pewno nie pomogą tutaj desperackie metody, po które sięgają szczególnie partnerzy osób chrapiących, takie jak zatykanie nosa czy szturchanie. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją domowe sposoby, które będą odpowiedzią na pytanie „jak pozbyć się chrapania?”. Oto te najskuteczniejsze, które przyniosą ci ulgę!

Tabletki na chrapanie

Co na chrapanie? Przede wszystkim sprawdzone preparaty, które cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Jednym z nich jest Snoran Plus, uważany przez specjalistów za najlepszy produkt na rynku, dzięki któremu udrożnione zostaną drogi oddechowe, a co za tym idzie – możliwy będzie łatwiejszy przepływ powietrza podczas snu.

Co więcej, preparat pozwoli zmniejszyć wszelkie obrzęki błony śluzowej jamy ustnej, a także stany zapalne. Skuteczność tabletek na chrapanie wynika z zastosowania odpowiednio wyselekcjonowanych, naturalnych składników aktywnych, takich jak ekstrakt z liści mięty pieprzowej, melisy lekarskiej, eukaliptusa gałkowego czy korzenia gorzknika kanadyjskiego.

Dzięki temu Snoran Plus działa w 95% przypadków i dedykowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom. I co najważniejsze – tabletki dostępne są bez recepty, a efekty ich działania można zauważyć już pierwszej nocy po zastosowaniu jednej kapsułki.

Odpowiednia kolacja i rezygnacja z używek

Oczywiście, poza specjalistycznymi preparatami, istnieją także domowe sposoby na chrapanie, z których możesz korzystać na co dzień. Pierwszą metodą jest zmiana trybu życia – jak wspomnieliśmy wcześniej, do przyczyn chrapania zaliczamy używki, w tym alkohol i papierosy, a także leki nasenne. Jeżeli chcesz pozbyć się problemu, unikaj ich, szczególnie bezpośrednio przed snem.

Podobnie jest w przypadku ciężkostrawnych kolacji, które mogą znacznie obniżyć twój komfort podczas snu i oczywiście wywołać chrapanie. Dlatego też rekomendujemy spożywanie lekkich, bogatych w błonnik kolacji, które nie będą stanowiły obciążenia dla żołądka. Dotyczyć to powinno nie tylko ostatniego dania – zmiana całej diety również może być bardzo pomocna, o czym przekonasz się za chwilę.

Zmiana pozycji podczas snu

Jedną z przyczyn chrapania może być niewłaściwa pozycja ciała w czasie snu. Większość z nas lubi spać na wznak, jednak nie jest to korzystne dla przepływu powietrza. W takiej pozycji język opada, a usta otwierają się, przez co bardzo często zaczynamy chrapać. Warto więc zasypiać na boku albo na brzuchu – wtedy znacząco ułatwisz sobie nocne oddychanie. Co więcej – istotnym czynnikiem będzie również odpowiednio wysoki komfort snu. Zaopatrz się więc w wygodny materac, a także…

Zmiana poduszki

Jeżeli nie chcesz chrapać, zadbaj o prawidłowe podparcie kręgosłupa, głowy i szyi. Niezbędna będzie do tego odpowiednia poduszka – najlepiej elastyczna, która dopasuje się do twojej głowy. Warto pamiętać, by zaopatrzyć się w poduszkę, która tylko delikatnie podniesie głowę. Im wyżej będzie się znajdować, tym bardziej zwężone zostaną drogi oddechowe, a co za tym idzie – większe będzie ryzyko chrapania.

Zrzucenie zbędnych kilogramów

Nadwaga i otyłość to jedne z najczęstszych przyczyn chrapania – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Problem ten wynika z odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach gardła, co powoduje ucisk na drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza. Sposób? Oczywiście odpowiednia dieta, a także aktywny tryb życia – przywracając prawidłową wagę ciała, zyskujesz spore szanse na to, że całkowicie wyeliminujesz chrapanie!

Nawilżenie powietrza w sypialni

Kolejną przyczyną chrapania jest nadmierne wysuszenie błony śluzowej – aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie sypialni, np. przy pomocy specjalnego urządzenia (optymalna wartość to 50-60% wilgotności). Co więcej, warto również zadbać o właściwą temperaturę (około 19-20 stopni Celsjusza) oraz czystość w sypialni. Regularna wymiana pościeli zapobiegnie rozwojowi drobnoustrojów, które mogą wywołać alergię, a więc kolejną przyczynę chrapania.

Terapia hormonalna

Nie bez przyczyny chrapanie u kobiet pojawia się po menopauzie – odpowiedzialne za to są zaburzenia hormonalne, z którymi jednak można sobie poradzić. Dzięki hormonalnej terapii zastępczej i przyjmowaniu np. progesteronu, który pobudza mięśnie gardła, istnieje większa szansa na ograniczenie albo całkowite wyeliminowanie problemu.

Wyleczenie niedrożności dróg oddechowych

Chrapanie pojawia się u tych osób, które muszą w nocy oddychać przez usta. Problem ten wynikać może również z kataru, powiększonych migdałków czy problemów z zatokami – jeżeli chcesz poprawić komfort snu, zadbaj więc o dokładne wyczyszczenie dróg oddechowych. Możesz użyć do tego specjalnych preparatów zakupionych w aptece albo zrobionych w domu (np. spray do nosa w postaci roztworu z soli morskiej) czy też zastosować olejek eukaliptusowy. Wystarczy kilka kropel na pościel, by nocne oddychanie było o wiele bardziej komfortowe.

Inne sposoby

Jakie są inne domowe sposoby na chrapanie? Możesz również:

  • zwiększyć komfort spania poprzez krótki, wieczorny spacer albo gorącą kąpiel;
  • wyciszyć organizm przed snem czytając dobrą książkę albo słuchając spokojnej muzyki;
  • stosować regularne inhalacje parą wodną.

Domowe sposoby na chrapanie nie pomagają? Zgłoś się do specjalisty!

problem chrapania

Jeżeli należysz do osób, którym żadne z powyższych metod nie pomagają, może to oznaczać, że powinieneś zgłosić się do lekarza, a mówiąc konkretniej – laryngologa. I choć nie ma uniwersalnego leku na chrapanie, specjalista będzie w stanie zlokalizować źródło problemu, a następnie zaproponować odpowiednie rozwiązanie, w celu jego wyeliminowania.

Lekarze zwykle sięgają po metody zabiegowe, a do najczęściej stosowanych sposobów na walkę z chrapaniem, zaliczamy:

  • techniki radiowe, które stosuje się np. w sytuacji, gdy mamy do czynienia ciz przerostem nasady języka lub małżowin nosowych czy też nadmiernie wydłużonym podniebieniem miękkim;
  • technikę Pillar, w której do podniebienia miękkiego wprowadza się implanty, dzięki czemu chrapanie zostaje znacznie ograniczone;
  • laserowe zmniejszanie tkanki tłuszczowej, która znajduje się w okolicach gardła i jamy ustnej – jest to metoda stosowana przede wszystkim u otyłych pacjentów.

Jeżeli więc chrapanie znacznie obniża komfort codziennego życia, masz problemy z oddychaniem w nocy i obawiasz się, że dolegliwość ta może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie – zastosuj nasze sposoby, a jeżeli nie pomogą, zgłoś się do specjalisty. Grunt to nie bagatelizować problemu!

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.