Co na chrapanie? To pytanie zadają sobie zarówno osoby bezpośrednio dotknięte tym problemem, jak i ich bliscy, dla których charakterystyczny hałas podczas oddychania w trakcie snu również może być bardzo uciążliwy. Na szczęście dostępne są liczne środki zwalczające przyczyny chrapania, takie jak tabletki, spraye czy specjalne opaski. Które z nich warto stosować?
Chrapanie występuje na skutek drgań tkanek gardła, spowodowanych niedrożnością dróg oddechowych. Jest niepożądane nie tylko ze względu na przeszkadzające w wypoczynku efekty dźwiękowe, ale przede wszystkim negatywny wpływ na zdrowie – powoduje częste wybudzenia, zmniejszając jakość snu, a także może towarzyszyć bezdechowi sennemu, przyczyniając się do niedotlenienia organizmu. Z tego względu warto możliwie jak najszybciej wyeliminować chrapanie i zapewnić sobie spokojny, zdrowy sen. Można tego dokonać z pomocą specjalnych środków przeciw chrapaniu.
Przyczyny chrapania
Chrapanie jest dość złożonym problemem, dotykającym wielu osób. Może znacznie uprzykrzać życie, powodując nieświadome przebudzenia w nocy, przez co w widoczny sposób pogarsza jakość snu i przyczynia się do częstego uczucia zmęczenia oraz braku koncentracji na następny dzień. Na chrapanie narzekają również bliscy śpiący w tym samym pomieszczeniu, u których hałas potrafi odbierać nawet 1-2 godzin snu każdej nocy.
Głównym powodem chrapania są przeszkody w układzie oddechowym, nie pozwalające na swobodny przepływ powietrza. Może to być np. alergia, stan zapalny gardła, obrzęk lub przekrwienie śluzówki nosa. Powodują one zmniejszenie się średnicy wejścia do gardła oraz rozluźnienie tkanek miękkich, które zaczynają wibrować pod wpływem wdychanego powietrza. Efektem jest charakterystyczny, głośny dźwięk.
Chrapania częściej doświadczają mężczyźni, a czynnikiem zwiększającym występowanie problemu jest również nadwaga i otyłość oraz nadużywanie tytoniu i alkoholu, które zmniejszają napięcie tkanek gardła. Do trudniejszych do zwalczenia powodów niedrożności układu oddechowego należą wady w budowie górnych dróg oddechowych, np. krzywa przegroda nosowa czy przerost migdałków.
Wiele z przyczyn chrapania można jednak zwalczyć samodzielnie, stosując odpowiednie środki – są to zazwyczaj proste w użyciu, łatwo dostępne produkty, które pomagają w krótkim czasie pozbyć się problemu. Poniżej przedstawiamy ocenę najpopularniejszych z nich, cieszących się pozytywnymi opiniami wielu osób.
Co stosować na chrapanie?
Jak przestać chrapać? Najlepiej stosując sprawdzone środki, które zadbają o drogi oddechowe i ułatwią wdychanie powietrza w trakcie snu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, których zadaniem jest udrożnienie układu oddechowego i wyeliminowanie najczęstszych przyczyn chrapania. Znajdziemy tabletki, spraye oraz opaski na chrapanie – każdy z tych środków działa w nieco inny sposób, jednak ich głównym celem jest zapewnienie spokojnego, zdrowego wypoczynku w nocy. Czym się charakteryzują, jakie są ich największe zalety i które są najskuteczniejsze?
Spraye na chrapanie
Spray do nosa jest popularnym sposobem na chrapanie. Jego działanie skupia się na walce ze zbyt dużym rozluźnieniem mięśni gardła, do którego u wielu osób dochodzi podczas snu – efektem jest zwężenie się wejścia do jamy gardłowej, przez co drogi oddechowe stają się niedrożne i pojawia się chrapanie.
Jak działa?
Spray do nosa poprawia napięcie tkanek gardła oraz dba o odpowiednie nawilżenie i zmiękczenie błony śluzowej, ułatwiając tym samym przepływ powietrza w trakcie snu i eliminując częstą przyczynę chrapania. Od momentu jego zastosowania efekt zapewniający swobodne oddychanie powinien utrzymywać się przez 8 godzin, umożliwiając przespanie całej nocy bez chrapania.
Jak stosować?
Spray przeciw chrapaniu stosuje się każdej nocy, bezpośrednio przed snem. Należy wprowadzić go do nosa za pomocą specjalnego dozownika oraz zaaplikować zalecaną przez producenta dawkę. Preparat powinien dokładnie pokryć błonę śluzową gardła – jest to warunkiem jego skuteczności. Z tego względu po użyciu produktu nie powinno się już nic jeść ani pić.
Zalety
Spray do nosa jest łatwo dostępnym, doraźnym środkiem na chrapanie. Pomaga zwalczyć częstą przyczynę tego problemu, zapewniając poprawę napięcia tkanek w obrębie dróg oddechowych i swobodniejszy przepływ powietrza podczas snu. Efektem jest zmniejszenie występowania chrapania u wielu osób oraz lepsza jakość nocnego wypoczynku.
Wady
Spray nie rozwiązuje wszystkich problemów powodujących chrapanie, dlatego nie u każdego będzie skuteczny. Może być też niewygodny w stosowaniu – dla niektórych jego aplikacja przez nos jest nieprzyjemna.
Dla kogo?
Spray na chrapanie to rozwiązanie dla osób, u których główną przyczyną problemu jest nadmierne wiotczenie mięśni gardła w trakcie snu.
Opinie konsumentów
Spraye na chrapanie mają przeważnie pozytywne opinie. Niektórzy konsumenci narzekają na sposób stosowania produktu, który nie jest najwygodniejszy i może powodować dyskomfort. Nie zawsze okazują się również skutecznym sposobem, w pełni eliminującym problem chrapania.
Tabletki na chrapanie
Tabletki na chrapanie to bardzo skuteczny środek, zalecany przez większość specjalistów. Są cenione przede wszystkim za kompleksowe działanie, dzięki któremu są w stanie wyeliminować większość najczęściej pojawiających się przyczyn chrapania. Niektóre z nich ułatwiają także zasypianie oraz poprawiają jakość snu, przyczyniając się do lepszej regeneracji organizmu w trakcie wypoczynku.
Jak działają?
Tabletki na chrapanie to wieloskładnikowe środki, oddziałujące na różne czynniki, powodujące niedrożność układu oddechowego. Zwalczają stany zapalne gardła, zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki nosa, dbają o nawilżenie błony śluzowej oraz ułatwiają przepływ powietrza w trakcie snu, pozytywnie wpływając na drogi oddechowe.
W dobrych tabletkach na chrapanie znajdują się zazwyczaj naturalne wyciągi z ziół, które są łagodne dla organizmu, a przy tym w skuteczny sposób poprawiają jego działanie. Preparaty na chrapanie tego typu często opierają się na takich składnikach, jak:
- mięta pieprzowa, ułatwiająca oddychanie, działająca przeciwzapalnie i zmniejszająca obrzęk śluzówki,
- melisa lekarska, posiadająca właściwości uspokajające i przyspieszające zasypianie, poprawiająca jakość snu oraz zwalczająca stany zapalne, suchość i drapanie w gardle,
- eukaliptus gałkowy, ułatwiający przepływ powietrza podczas snu oraz pozytywnie wpływający na zdrowie gardła i krtani,
- tymianek, dbający o sprawność układu oddechowego,
- prawoślaz lekarski, zmniejszający podrażnienia gardła i zwalczający kaszel,
- gorzknik kanadyjski, pomagający w oczyszczeniu i udrożnieniu dróg oddechowych,
- dzika róża, łagodząca stany zapalne gardła.
Efektem regularnego stosowania tabletek na chrapanie jest więc zdrowszy układ oddechowy i eliminacja wielu problemów, utrudniających przepływ powietrza w trakcie snu. Pomaga to znacznie ograniczyć występowanie chrapania i zapewnia spokojniejszy, głębszy sen.
Jak stosować?
Większość tabletek na chrapanie należy stosować codziennie przed snem, zażywając zalecaną przez producenta ilość kapsułek i popijając je dużą ilością wody. Zazwyczaj zaczynają działać po ok. 30 minutach, a efekt może utrzymywać się nawet przez 10 godzin, co wystarcza na całą noc spokojnego snu.
Zalety
Tabletki na chrapanie to przede wszystkim bardzo skuteczny środek, oddziałujący na wiele popularnych przyczyn tego problemu. Najlepsze preparaty pomagają aż w 95% przypadków, eliminując takie problemy, jak niedrożne drogi oddechowe, stany zapalne, podrażnienie i suchość gardła czy obrzęk śluzówki. Są przy tym wygodne i łatwe w użyciu, dlatego bez problemu można stosować je zarówno w domu, jak i na wyjazdach. Działają szybko po ich zastosowaniu i są skuteczne już od pierwszego zażycia. Środki wysokiej jakości są oparte o składniki naturalne, dzięki czemu są łagodne i bezpieczne dla zdrowia oraz nie powodują skutków ubocznych.
Wady
Jedyną wadą tabletek na chrapanie może być ich utrudniona dostępność – najlepsze na rynku preparaty można bowiem zamówić wyłącznie przez Internet.
Dla kogo?
Tabletki przeciw chrapaniu są polecane wszystkim osobom, które zmagają się z tym problemem. Dzięki kompleksowemu działaniu mogą pomóc w znacznej większości przypadków, skutecznie eliminując przyczyny chrapania.
Opinie konsumentów
Tabletki na chrapanie cieszą się pozytywnymi ocenami konsumentów – wskazują oni na ich skuteczność i szybkie działanie, są także zadowoleni z wygodnej formy tego typu produktów. Należy jedynie zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego środka, najlepiej pochodzącego od sprawdzonego producenta i opierającego się na naturalnych składnikach.
Opaski na chrapanie
Opaski przeciw chrapaniu to zewnętrzna pomoc w przypadku niedrożności dróg oddechowych. Głównym założeniem tego produktu jest odpowiednie ustawienie żuchwy w trakcie snu, co ma zapewnić łatwiejsze oddychanie i rozwiązanie problemu wiotkich mięśni gardła, powodujących u niektórych chrapanie. Opaski zakłada się na głowę i pozostawia na całą noc.
Jak działają?
Poprawnie założona opaska przytrzymuje żuchwę, co zapobiega jej opadaniu powodującemu zmniejszenie średnicy wejścia do gardła i utrudnienie przepływu powietrza przez układ oddechowy. Produkty tego typu mają eliminować problem nieprawidłowej pozycji głowy podczas snu, szczególnie w przypadku wypoczynku na plecach, co u niektórych może być przyczyną chrapania.
Jak stosować?
Opaski przeciw chrapaniu składają się z szerokiego paska, który należy umieścić pod brodą. Posiadają także otwory na uszy oraz zapięcie, kończące się na czubku głowy. Należy założyć opaskę w taki sposób, by dość ciasno przylegała do całej głowy, mocno przytrzymując żuchwę. Nie powinna jednak powodować zbyt dużego ucisku i dyskomfortu. Opaskę należy zakładać każdej nocy.
Zalety
Opaska jest dość prosta w użyciu, jest też jednorazowym wydatkiem. Może pomóc osobom, u których chrapanie jest spowodowane nieprawidłową pozycją żuchwy w trakcie snu.
Wady
Dla niektórych opaska może być niewygodna – do jej noszenia trzeba się przyzwyczaić. Nie eliminuje też wszystkich przyczyn chrapania. Ponadto może być dość wstydliwą metodą ze względu na jej dużą widoczność.
Dla kogo?
Opaski na chrapanie sprawdzą się u osób, które szukają dodatkowego sposobu wspomagającego walkę z problemem niedrożności dróg oddechowych w trakcie snu.
Opinie konsumentów
Opinie osób stosujących opaski przeciw chrapaniu są dość podzielone – niektórzy wskazują na skuteczność tej metody, inni uważają natomiast, że nie eliminuje ona problemu. Wielu użytkowników ma również trudność z przyzwyczajeniem się do noszenia opaski lub ma opory przed używaniem jej przy swoich bliskich czy na wyjazdach.
Podsumowanie
Co zrobić, żeby nie chrapać? Wśród dostępnych środków zdecydowanie najkorzystniej wypadają tabletki przeciw chrapaniu, ponieważ działają one w najbardziej kompleksowy sposób. Są w stanie zwalczyć wiele problemów prowadzących do niedrożności dróg oddechowych, co sprawia, że są bardzo skuteczne. Przeważają nad innymi metodami także ze względu na wygodę ich użytkowania – forma kapsułek sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się na co dzień, a także w trakcie wyjazdów.