Liść laurowy jest bardzo często stosowany w polskiej kuchni i służy jako przyprawa do zup, sosów czy innych dań. Jak się okazuje, zawiera wiele cennych substancji, różnych witamin oraz minerałów, które wykazują właściwości lecznicze, a przygotowany z niego wywar może mieć zbawienny wpływ na twoje stawy. Sprawdźmy, dlaczego warto stosować liść laurowy w przypadku dolegliwości bólowych i jak przygotować na jego bazie „magiczną” miksturę.

Liść laurowy a stawy: jakie wykazuje właściwości?

liście laurowe

Z czego wynikają cenne właściwości liścia laurowego i w jaki sposób wpływa on na stawy? Najistotniejsze okazują się w tym wypadku cenne składniki, jakie zawiera. Liść laurowy, nazywany także bobkowym, pochodzi z drzewa o nazwie wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis), które rośnie w rejonie Morza Śródziemnego. Do naszego kraju dotarł dawno temu i został doceniony ze względu na swój charakterystyczny aromat, dzięki któremu dania zyskują na jakości.

Szybko okazało się, że liść laurowy zawiera mnóstwo cennych składników, które mogą przyczyniać się do zwalczania różnych dolegliwości i wspierać organizm na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim stanowi  źródło wartościowych olejków eterycznych, takich jak geraniol, cyneol czy terpeny, a także flawonoidów, lignanów i garbników. Na jego prozdrowotne właściwości wpływają również liczne witaminy (A, B2, B3, B5, B6 i C), a także minerały (mangan, potas, wapń, żelazo, magnez, miedź i cynk).

Z tego względu liść laurowy doceniany jest między innymi za swoje działanie detoksykacyjne, moczopędne i napotne, a także za wspieranie pracy wątroby oraz układu trawiennego czy obniżanie poziomu cukru we krwi. Jego cenne składniki sprawiają, że od lat stanowi także jeden z najlepszych babcinych sposobów na ból kolan.

Z czego to wynika? Przede wszystkim z działania detoksykacyjnego. Niezdrowy tryb życia powoduje, że w organizmie gromadzą się szkodliwe toksyny, w tym tzw. kwas szczawiowy. Prowadzi on do unieruchomienia stawów, które z biegiem lat tracą swoją elastyczność. W konsekwencji coraz częściej pojawiają się dolegliwości bólowe, które z czasem stają się na tyle uciążliwe, że znacząco ograniczają możliwość poruszania się i normalnego funkcjonowania.

Spożywany regularnie wywar z liści laurowych pozwala oczyścić organizm z toksyn, a co za tym idzie przywrócić sprawność stawów. To jednak nie wszystko. Dzięki zawartości minerałów stanowiących budulec chrząstki i mazi stawowej, takich jak mangan, miedź czy cynk, przyspiesza procesy regeneracyjne. Nie bez znaczenia jest także obecność witaminy C, która – jak wykazały badania – może zapobiegać zmianom wywołanym przez chorobę zwyrodnieniową. Ma bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwdziałające degradacji stawów [1].

Pamiętaj – liście laurowe stanowią znakomite wsparcie, jednak nie powinny być najważniejszym elementem twojej kuracji, zwłaszcza w przypadku poważniejszych schorzeń. Stosuj je jako dodatek w walce z dolegliwościami stawów – dzięki nim zwiększysz swoje szanse na szybsze poradzenie sobie z problemem.

Jak przygotować wywar z liści laurowych na stawy?

liść laurowy w kuchni

Przygotowanie wywaru z liści laurowych na stawy to domowa metoda, która może przynieść ci ulgę. Oto krótki poradnik dotyczący tworzenia naparu i jego spożywania – sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić skuteczną kurację.

  1. Zaopatrz się w około 5 g suszonych liści laurowych i 300 ml wrzątku.
  2. Pokrusz bardzo drobno wszystkie liście laurowe, a następnie wrzuć je do przygotowanego wcześniej wrzątku i gotuj przez około 5-10 minut.
  3. Podgrzany wywar przelej do termosu i pozostaw na kilka godzin.
  4. Po tym czasie odcedź napój i przelej do szklanego słoika lub butelki.
  5. Spożywaj około ¼ łyżeczki wywaru przez 3 dni, co 20-30 minut – musisz zmieścić się w 12 godzinach każdej doby.
Aby kuracja okazała się skuteczna, powinieneś każdego dnia przygotowywać nowy wywar.

Pamiętaj również o tym, aby spożywać go w odpowiednich ilościach – w przypadku przekroczenia zalecanej dawki, liście laurowe mogą doprowadzić do problemów żołądkowych.

W jakich przypadkach warto stosować liść laurowy na bóle stawów?

Liść laurowy można stosować w przypadku różnych dolegliwości związanych ze stawami. Przygotowany z niego wywar będzie doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które odczuwają bóle kolan, bioder czy nadgarstków. Skutecznie oczyści stawy z różnego rodzaju toksyn, zapewni im szybszą regenerację i będzie nieocenionym wsparciem dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia albo których dieta nie należy do najzdrowszych.

Warto dodać, że wywar z liści laurowych może pomóc także w wielu innych problemach. Pozwoli ci:

  • poprawić trawienie i tym samym zyskać szybsze efekty w zakresie odchudzania;
  • usunąć nagromadzone w organizmie toksyny i w efekcie poprawić stan zdrowia oraz samopoczucie;
  • usprawnić pracę wątroby i zniwelować problemy związane z jej funkcjonowaniem;
  • obniżyć poziom cukru we krwi;
  • zmniejszyć ilość złego cholesterolu we krwi i tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób układu krążenia.

To bardzo cenny składnik, który warto regularnie stosować także w kuchni – nie tylko wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie, ale również poprawi smak przygotowywanych przez ciebie dań.

Działania niepożądane i przeciwwskazania. Kiedy nie należy stosować tej receptury?

Liść laurowy jest bezpiecznym składnikiem diety i w zdecydowanej większości przypadków nie wykazuje działania niepożądanego. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do stosowania powyższej receptury.

Zrezygnować z niego powinny:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią;
  • osoby chorujące na cukrzycę typu II i przyjmujące leki obniżające poziom cukru we krwi;
  • osoby cierpiące na zaburzenia związane z krzepnięciem krwi;
  • osoby przyjmujące antybiotyki (wywar może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami).

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie wolno przekraczać zalecanej dawki wywaru – liść laurowy wykazuje silne działanie i spożywanie go w nadmiarze może doprowadzić do problemów żołądkowych.


Źródła:

  1. Pu-Rong Chiu, Yu-Chen Hu, Tzu-Ching Huang, Bau-Shan Hsieh, Jou-Pei Yeh, Hsiao-Ling Cheng, Li-Wen Huang, Kee-Lung Chang (2017), Vitamin C Protects Chondrocytes against Monosodium Iodoacetate-Induced Osteoarthritis by Multiple Pathways

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.