Ketony egzogenne BHB to stosunkowo nowe suplementy diety, skierowane głównie dla osób znajdujących się na diecie ketogenicznej lub planujących ją rozpocząć. Co warto o nich wiedzieć?

Dieta ketogeniczna to obecnie jeden z popularniejszych sposobów żywienia polegający na znacznym ograniczeniu spożywanych węglowodanów na rzecz tłuszczu. Choć budzi wiele pytań i wątpliwości ze względu na całkowitą zmianę bilansu makroskładników w porównaniu do zwykłej diety, wiążące się z nią korzyści sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jej wypróbowanie. Pojawiły się specjalne suplementy diety na odchudzanie, które ułatwiają osiągnięcie stanu ketozy oraz wspierają znajdujące się w nim osoby – mowa o ketonach egzogennych BHB.

Co to są ketony egzogenne BHB?

Aby wyjaśnić, czym są ketony egzogenne BHB, niezbędne jest wytłumaczenie, na czym tak naprawdę polega dieta ketogeniczna oraz jaki ma wpływ na organizm. Głównym założeniem diety keto jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, podczas którego ciało wykorzystuje jako źródło energii nie glukozę, jak to ma miejsce w przypadku zwykłego sposobu żywienia opartego przede wszystkim na węglowodanach, ale tłuszcz. Aby było to możliwe, konieczne jest ograniczenie ilości przyjmowanych z pożywieniem cukrów, dlatego dieta keto zakłada ich zmniejszenie nawet do 5% całego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jest to ogromna różnica w porównaniu do zwykłej diety, w której węglowodany powinny stanowić ok. 60-70% z całej puli spożywanych kalorii.

Sprawdź wyjątkowy suplement diety rekomendowany osobom, które chcą osiągnąć stan ketozy:

Węglowodany zostają zastąpione w diecie keto za pomocą tłuszczu. Odkryto, że również on może być wykorzystany przez organizm jako źródło energii – i to w bardziej efektywny sposób. Założenia tego modelu żywienia wymagają oparcia swoich posiłków aż w 80-90% o tłuszcze, przy czym nie oznacza to wcale spożywania niezdrowych pokarmów. Ważną zasadą keto jest przyjmowanie tłuszczu wysokiej jakości, w tym zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz unikanie tłuszczów trans, obecnych w wysokoprzetworzonej żywności.

W wyniku znacznej redukcji węglowodanów w swoich posiłkach oraz dostarczania organizmowi dużej ilości tłuszczu dochodzi do produkcji ciał ketonowych. Są one wytwarzane głównie w wątrobie w okresie głodówki lub niedoboru cukrów. Organizm zaczyna pobierać energię właśnie z ketonów oraz dostarczanego mu tłuszczu, co wiąże się z wieloma korzyściami, w tym z dość szybką utratą wagi, rzadkim odczuwaniem głodu i zmęczenia oraz lepszą wydajnością fizyczną i umysłową.

Ciała ketonowe posiadają trzy podstawowe rodzaje, wśród których znajdują się ketony BHB, kwas acetylooctowy oraz aceton.

Hydroksymaślan

Hydroksymaślan, inaczej kwas betahydroksymasłowy lub BHB to ketony występujące w organizmie w największej ilości – stanowią ok. 80% wszystkich ciał ketonowych produkowanych w stanie ketozy. BHB to także ketony egzogenne, które są najczęściej wykorzystywane w suplementach diety dla osób stosujących dietę keto. Co ciekawe, ketony BHB mają zdolność do przenikania bariery krew-mózg, dzięki czemu są świetnym źródłem energii właśnie dla tego organu.

Wiele osób obawia się przejścia na dietę keto właśnie ze względu na fakt, że głównym źródłem energii dla mózgu są węglowodany – tymczasem dzięki ketonom BHB może on funkcjonować z taką samą lub nawet większą wydajnością. Uważa się, że hydroksymaślan odpowiada za poprawę pracy mózgu w stanie ketozy, czego efektem ma być lepsza koncentracja i pamięć oraz zdolność do wielogodzinnej pracy umysłowej bez uczucia zmęczenia.

Kwas acetylooctowy

Kwas acetylooctowy, czyli AcAc, stanowi ok. 20% ketonów produkowanych przez organizm znajdujący się w ketozie. Tak jak BHB ma zdolność do przenikania bariery krew-mózg. Ponieważ ketony te łatwo ulegają rozpadowi na aceton i dwutlenek węgla, w większości są wydychane z organizmu lub wydalane wraz z potem.

Aceton

Aceton również należy do ketonów, jednak stanowi jedynie ok. 2% z ich całej puli produkowanej w organizmie. Rozkłada się na mleczan i pirogronian, z których ciało także może czerpać energię.

Organizm samodzielnie wytwarza ketony, jednak obecnie możemy mu też dostarczyć ich z zewnątrz. W tym momencie przechodzimy do ketonów egzogennych, czyli właśnie takich, które nie są produkowane przez ciało, a dostarczane mu z pomocą np. odpowiednich suplementów diety.

Ketony egzogenne umożliwiają utrzymanie ilości ketonów w organizmie na odpowiednim poziomie, co pozwala zachować stan ketozy nawet w momencie, kiedy przyjmuje się nieco więcej węglowodanów, niż jest to zazwyczaj zalecane podczas stosowania diety ketogenicznej. Dotyczy to przede wszystkim osób aktywnych, które decydują się na przyjmowanie węglowodanów bezpośrednio przed treningiem, by zwiększyć siłę i wydajność swoich mięśni – z pomocą ketonów egzogennych mogą wciąż czerpać korzyści z ketozy.

Ketony egzogenne mogą być stosowane przez każdą osobę, która odżywia się zgodnie z zasadami diety ketogenicznej – poleca się je zarówno początkującym, jak i zaawansowanym amatorom keto.

Ketony egzogenne występują w dwóch podstawowych wersjach: soli ketonowych oraz estrów ketonowych.

Sole ketonowe

Sole ketonowe to najpopularniejsze produkty zawierające ketony egzogenne. Można spotkać głównie sól sodową, potasową, wapniową lub magnezową. Łączy się w nich naturalne minerały z ketonami egzogennymi BHB – produkty te występują pod postacią białego proszku. Choć są stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku, pojawia się ich coraz więcej.

Suplementacja produktów tego typu wspomaga utratę wagi i zwiększa wydajność organizmu podczas aktywności fizycznej. Sole ketonowe mogą mieć także dodatkowe właściwości, np. poprawiające samopoczucie, podnoszące efektywność pracy umysłowej czy zmniejszające stres oksydacyjny w komórkach organizmu.

Estry ketonowe

Estry ketonowe występują w formie płynnej. Wyróżnia się wśród nich monoestry, diestry oraz triestry posiadające podobne działanie do soli ketonowych. Produkty tego typu mają pewne wady, do których należy przede wszystkim mała dostępność, wysoka cena i często nieprzyjemny smak. Są jednak przy tym w pełni bezpieczne dla zdrowia, dlatego ich suplementacja jest polecana osobom pragnącym zwiększyć ilość ketonów we krwi.

Wpływ ketonów egzogennych na odchudzanie

wpływ ketonów egzogennych na odchudzanie

Ketony egzogenne wspierają utratę wagi, która często jest jednym z głównych celów osób przechodzących na dietę keto. Z ich pomocą można zrzucić dodatkowe kilogramy i wyszczuplić sylwetkę, nawet jeśli nie utrzymuje się bardzo wysokiej aktywności w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, by poza ich stosowaniem trzymać się założeń diety ketogenicznej oraz pozostać w deficycie kalorycznym, co zapewni szybką redukcję masy ciała.

Ketony egzogenne mają kilka ważnych właściwości, które wpływają na cały proces odchudzania:

  • zmniejszają łaknienie,
  • prowadzą do zwiększenia aktywności brunatnej tkanki tłuszczowej,
  • zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę.

Zmniejszenie apetytu z pomocą ketonów egzogennych to ważny czynnik, który znacznie ułatwia odchudzanie. Nadmierny apetyt stanowi spory problem wielu osób borykających się z nadwagą lub otyłością – najczęściej jest on wynikiem zaburzenia poziomu hormonów odpowiadających za uczucie sytości i łaknienie. Badania wykazały, że ketony egzogenne są w stanie zmniejszyć poziom greliny odpowiadającej za uczucie głodu, dlatego ich suplementacja ułatwia utrzymanie niskokalorycznej diety i przyczynia się do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Poprawa aktywności brunatnej tkanki tłuszczowej ketonami egzogennymi w celu utraty wagi brzmi bardziej tajemniczo, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tkanka tłuszczowa w ciele człowieka dzieli się na dwa rodzaje: białą i brunatną.

Biała tkanka tłuszczowa jest gromadzona w ciele w celu zmagazynowania dostarczanej mu w nadmiarze energii. Jej zbyt duża ilość jest groźna dla zdrowia, ponieważ obciąża organizm i zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby, w tym głównie związane z sercem i układem krążenia.

Brunatna tkanka tłuszczowa stanowi za to cenne wsparcie dla organizmu, ponieważ odpowiada m.in. za produkcję ciepła. Wymusza ona na ciele zużycie większej ilości energii, co prowadzi do szybszego spalania kalorii i utraty wagi. U zdrowego człowieka brunatna tkanka tłuszczowa zachowuje wysoką aktywność, jednak jej działanie staje się mniej skuteczne wraz z wiekiem oraz u osób chorych na cukrzycę lub zmagających się ze zbyt wysoką tłuszczową masą ciała.

Ketony egzogenne zwiększają aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej, co również potwierdzono badaniami. Dzięki temu przyczyniają się do zwiększenia spoczynkowego wydatku energetycznego ciała, ułatwiając odchudzanie.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na odchudzające właściwości ketonów egzogennych jest zwiększenie wrażliwości organizmu na insulinę. Nadmierne spożywanie węglowodanów, w szczególności w postaci białego cukru zawartego w większości słodyczy, słodzonych napojów i wysokoprzetworzonych dań, przyczynia się do obniżenia wrażliwości ciała na insulinę.

Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak insulinooporność czy cukrzyca typu 2. Z tego względu sam model żywienia keto przyczynia się do poprawy działania organizmu na tym polu – ponieważ ogranicza węglowodany w diecie, wyrównuje poziom glukozy we krwi oraz poprawia wrażliwość na insulinę. Warto również dodatkowo suplementować ketony egzogenne, które wspierają ten proces.

Wpływ ketonów egzogennych na wyniki sportowe

wpływ ketonów egzogennych na wyniki sportowe

Stan ketozy a aktywność fizyczna to temat wciąż budzący wiele wątpliwości – wiele osób uważa, że ograniczenie węglowodanów w diecie utrudnia przeprowadzenie zadowalającego treningu. Nie brakuje jednak sportowców czy osób amatorsko trenujących, które korzystają z dobrodziejstw keto, nie narażając się przy tym na gorsze wyniki. Sporą pomocą są w tym przypadku ketony egzogenne, których wykorzystanie pozwala utrzymać stan ketozy mimo przyjmowania węglowodanów przed treningiem. Pozytywnie wpływają one na aktywność także na wiele innych sposobów.

Suplementacja ketonów egzogennych BHB zwiększa syntezę glikogenu w mięśniach, przyczynia się więc do zwiększenia ich wydajności podczas treningu oraz ułatwia ich regenerację po wysiłku. Co więcej, ketony egzogenne utrzymują poziom glukozy we krwi na prawidłowym poziomie, zapobiegają rozpadowi białek, zmniejszają ilość kwasu mleczanowego, a nawet mogą prowadzić do poprawy wyników podczas treningów siłowych i wytrzymałościowych. Można więc przyjąć, że bardzo dobrze sprawdzą się jako suplementacja dla osób aktywnych, pragnących utrzymać się w ketozie.

Bezpieczeństwo stosowania

bezpieczeństwo stosowania ketonów egzogennych

Czy suplementacja ketonami egzogennymi jest bezpieczna dla zdrowia? Wiele osób obawia się nadmiaru ketonów w organizmie, kojarząc to zjawisko z kwasicą ketonową. Jest ona następstwem zbyt niskiego poziomu insuliny i zapadają na nią osoby chore na cukrzycę, szczególnie przy braku odpowiedniego leczenia.

Osoby zdrowe, które korzystają z diety ketogenicznej, nie muszą jednak bać się kwasicy ketonowej, ponieważ w ich przypadku poziom insuliny powinien utrzymać się na prawidłowym poziomie nawet mimo znacznego ograniczenia węglowodanów w diecie. Ciała ketonowe przyjmowane w postaci suplementów diety nie doprowadzą do kwasicy, a ich stosowanie jest zdrowe.

Warto jednak pamiętać o tym, by suplementować wyłącznie produkty wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów i posiadające skład wolny od nadmiaru sztucznych substancji mających na celu np. poprawić ich smak. Dobry produkt powinien zapewniać ketony egzogenne bez obciążania organizmu niepotrzebnymi składnikami.

Opinie o ketonach egzogennych BHB. Co o efektach mówią konsumenci?

Stosowanie produktów z ketonami egzogennymi nie jest jeszcze powszechną praktyką wśród osób stosujących dietę keto, jednak w dość szybkim tempie zdobywają one popularność. Są cenione przede wszystkim za zwiększenie korzyści, jakie wynikają z wprowadzenia się w stan ketozy:

  • przyspieszają zrzucenie wagi,
  • zwiększają efektywność podczas treningów siłowych i wytrzymałościowych,
  • poprawiają wydajność mózgu.

Suplementacja produktów tego typu może być także przydatna dla osób przechodzących proces adaptacji do ketozy, w którym organizm przyzwyczaja się do wykorzystania jako źródła energii tłuszczu i ketonów zamiast węglowodanów. Poprzez zwiększenie ilości ketonów we krwi przyspieszają osiągnięcie ketozy oraz zmniejszają objawy tzw. keto grypy, podczas której można czuć osłabienie, zmęczenie, nudności oraz inne nieprzyjemne objawy.

Większość konsumentów ocenia ketony egzogenne jako cenne wsparcie podczas stosowania diety keto. Zauważają oni sporą różnicę w samopoczuciu i ilości energii, co jest odczuwalne szczególnie przez osoby aktywne fizycznie.

Produkty z ketonami egzogennymi mogą być stosowane również przez osoby nie stosujące diety ketogenicznej, jednak w ich przypadku efekty nie będą tak znaczące. Warto pamiętać, że proces ketozy jest dość skomplikowany, a w zwykłych warunkach organizm potrzebuje ok. 30 dni, aby go osiągnąć. Z tego względu bez ograniczenia cukrów w diecie oraz wprowadzenia posiłków z dużą zawartością tłuszczu osiągnięcie ketozy nie będzie możliwe nawet mimo suplementacji produktów zawierających ketony.

Czy warto zdecydować się na stosowanie produktów dostarczających ciała ketonowe? Zdecydowanie jest to atrakcyjna opcja dla osób planujących rozpoczęcie diety keto lub już się na niej znajdujących.

Write A Comment

Auf https://steroids-safe.com/ finden Sie alles, was Sie über Steroide wissen müssen.