Dieta bananowa to popularny sposób na odchudzanie, z którego pomocą można zgubić kilka kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Na czym polega, jak działa i na jakie efekty można liczyć?

Wiele osób szuka skutecznego sposobu na wyszczuplenie sylwetki. Najczęściej wybór pada na dietę – to w końcu od spożywanego jedzenia, a dokładniej jego ilości i kaloryczności, zależy w większej mierze waga ciała. Niezwykle popularne są diety eliminacyjne, czyli takie, na których rezygnuje się z określonych produktów, które nie służą figurze, a często też zdrowiu. Jednym z takich jadłospisów jest właśnie dieta bananowa.

Co to jest dieta bananowa?

Dieta bananowa została opracowana w Japonii, a jej twórcą jest lekarz – Hitoshi Watanabe, który sam zmniejszył dzięki niej masę swojego ciała o kilkanaście kilogramów. Stopniowo zaczęła zyskiwać popularność dzięki swojej skuteczności, którą potwierdzały sławne osoby w Kraju Kwitnącej Wiśni. Ostatecznie dotarła do Europy, gdzie również szybko zdobyła uznanie stosujących ją osób.

Założeniem diety bananowej jest zrzucenie nawet kilku kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Dostępne są trzy warianty – dieta 3-dniowa, 7-dniowa oraz 30-dniowa. W każdym przypadku jadłospis wygląda nieco inaczej, jednak zgodnie z założeniami twórcy ma pomóc pozbyć się nadmiernej masy ciała i oczyścić organizm. Dodatkowe zalecenia przy diecie bananowej to najadanie się jedynie w 80% oraz zadbanie o długi, wartościowy sen. Powinno się także zrezygnować z soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i utrudnia wyszczuplenie sylwetki.

Dieta bananowa eliminuje się przy okazji niektóre grupy składników, które mają negatywny wpływ na zdrowie i wygląd ciała.

Bogactwo mineralno-witaminowe bananów

bogactwo witaminowo mineralne

Nie bez przyczyny głównym składnikiem diety z Japonii są banany – są to owoce o wielu cennych witaminach i minerałach, stanowiące wartościowe uzupełnienie każdego jadłospisu. Dieta oparta o banany pozwala dostarczyć organizmowi potrzebnych mu składników odżywczych, przy okazji redukując masę ciała dzięki niskiej kaloryczności.

Banany są źródłem witaminy C, poprawiającej odporność i będącej antyoksydantem. Zawierają też witaminę A, E, K, B2, B3, B6 oraz kwas foliowy, które także są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu.

W bananach znajduje się również bardzo dużo potasu, odpowiadającego za prawidłowe ciśnienie krwi, napięcie mięśni oraz przekazywanie impulsów elektrycznych między komórkami ciała. Banany dostarczają także sodu, odpowiadającego głównie za zdrowie serca. Ponadto są źródłem magnezu, wzmacniającego mięśnie oraz zwalczającego stres.

Banany a odchudzanie

banany a odchudzanie

Banany mogą skutecznie wspomagać odchudzanie, są bowiem zdrowym składnikiem, dostarczającym organizmowi wielu wartości odżywczych. Choć ich kaloryczność nie należy do najniższych – 100 g owocu, czyli jeden mały banan, to ok. 100 kcal – odpowiednio opracowana dieta zawierająca ten składnik pomoże osiągnąć szczuplejszą sylwetkę.

Banany są sprzymierzeńcami osób odchudzających się, ponieważ na długo zapewniają sytość. Zawdzięczają ten efekt wysokiej zawartości białka roślinnego, dzięki któremu organizm zaczyna odczuwać głód znacznie później, niż po pozbawionym go posiłku.

Warto pamiętać, że banany nie tuczą – negatywnie na sylwetkę wpływa jedynie zbyt duża ilość spożywanych kalorii, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, jeśli nie spalimy ich z pomocą aktywności fizycznej. Z tego względu dobrze przemyślana dieta o odpowiedniej kaloryczności przyczyni się do zmniejszenia masy ciała.

Dieta bananowa 3-dniowa

Dieta trwająca 3 dni to najbardziej restrykcyjna opcja spośród dostępnych wariantów diety bananowej. Pozwala jednak na spektakularne efekty – zgodnie z założeniami twórcy, możemy stracić na niej nawet do 3 kilogramów, co jest dużym wynikiem jak na tak krótki czas.

Podczas 3 dni diety bananowej dostępne są trzy główne posiłki – śniadanie, obiad i kolacja. Na każdy z nich należy zjeść jednego banana, popijając szklanką mleka. Dodatkowo powinno się wypić przynajmniej dwa litry wody.

Ponieważ jest to dieta o bardzo niskiej kaloryczności, może źle zadziałać na niektóre osoby. Warto obserwować reakcję swojego organizmu i w razie złego samopoczucia wrócić do zwykłego stylu żywienia. Takiego rozwiązania nie zaleca się szczególnie osobom osłabionym. Nie powinno się także wydłużać czasu trwania tego wariantu diety, ponieważ może to spowodować różne niedobory w organizmie.

Dieta bananowa 7-dniowa

Dieta 7-dniowa pozwala na włączenie do jadłospisu większej ilości składników, jednak nadal jest dietą o niskiej kaloryczności. W tym przypadku również przewiduje się widoczne efekty – można osiągnąć spadek masy nawet o 5 kilogramów.

Stosując dietę bananową w tym wariancie na trzy główne posiłki również zjada się to samo danie, jednak w tym przypadku jest to połówka banana wymieszana z trzema łyżkami płatków owsianych, szklanką jogurtu naturalnego i łyżeczką miodu.

Pomiędzy posiłkami zaleca się zjedzenie małego jabłka, które pozytywnie wpłynie na trawienie. Należy także dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, wypijając przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

Dieta bananowa 30-dniowa

Miesięczna dieta bananowa jest najmniej restrykcyjnym wariantem – umożliwia dostarczenie organizmowi większej ilości kalorii, jednak nadal jest to dieta odchudzająca. Można stracić na niej do 7 kilogramów, co i tak jest bardzo wysokim wynikiem w tak krótkim czasie.

Podczas diety 30-dniowej znaczenie mają przede wszystkim śniadania – powinno się zjadać na nie jednego dużego banana, popijając szklanką wody. Pozostałe posiłki mogą być komponowane według uznania osoby stosującej dietę, jednak powinna ona bezwzględnie unikać słodyczy oraz alkoholu. Zaleca się także ograniczenie nabiału.

Dieta bananowa – czy warto się na nią zdecydować?

Dieta bananowa to ciekawy sposób na pozbycie się kilku kilogramów, jednak jak w przypadku każdej diety eliminacyjnej, należy zachować ostrożność. Dłuższa rezygnacja ze zróżnicowanych składników diety może bowiem prowadzić do niedoborów i problemów ze zdrowiem. Warto pamiętać o stosowaniu na co dzień zdrowej, zbilansowanej diety, która dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników.