Witaminy z grupy B – jakie wyróżniamy i gdzie występują?

Witamina B1

Ma znaczący wpływ na układ nerwowy i samopoczucie człowieka. Prawidłowy poziom witaminy B1 łagodzi skutki stresu i pomaga w regeneracji systemu nerwowego. Nie dopuszcza również do powstawania chorób serca. Ponadto rolą tej witaminy jest również czynne wspomaganie przemiany tłuszczów. Dzięki temu ma zbawienny wpływ na układ naczyń krwionośnych. Witamina B1 jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę, aby utrzymać jej prawidłowy poziom w organizmie.

Występowanie witaminy B1

Wieprzowina jest najbogatszym produktem w witaminę B1. Ponadto, duża jej ilość znajduje się również w orzechach, podrobach, ziemniakach, czy produktach wytworzonych ze zbóż. Niedobór witaminy B1 powoduje problemy z układem nerwowym, w tym depresje, problemy z sercem, czy zaburzenia apetytu i pracy układu pokarmowego. Przyczyny niedoboru mogą być różne, rozpoczynając na chorobach, a kończąc na diecie, dlatego warto zawsze mieć w pamięci, aby stosować bogate w witaminę B1 produkty w swojej codziennej diecie.

Witamina B2

Kolejna witamina z rodziny B. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesach przemiany materii, budowy czerwonych krwinek, a także produkcji przeciwciał w sytuacji infekcji, czy regeneracji układu nerwowego. Bierze również czynny udział w procesach utleniania i redukcji. Utrzymanie jej prawidłowego poziomu pozwoli na łagodne odczuwanie stresu, lepsze widzenie, a także samopoczucie. Objawy niedoboru widoczne są przede wszystkim ze strony układu nerwowego, narządu wzroku i chorób skóry. Charakterystycznym objawem niedoboru witaminy B2 jest wypadanie włosów.

Witamina B2 – naturalne źródła

W witaminę b2 szczególnie bogata jest dziczyzna. Wśród innych produktów bogatych w tę witaminę wyróżnić można także jaja kurze, nabiał grzyby, tłustsze ryby, czy też szpinak. Przedawkowanie, za sprawą dobrej rozpuszczalności w wodzie nie jest możliwe, natomiast skutki niedoboru mogą znacząco odbić się na kondycji organizmu, dlatego, w codziennej diecie należy uwzględnić spożywanie dużych ilości wymienionych wcześniej produktów.

Witamina B3

Witamina B3 pełni znaczącą rolę w organizmie ludzkim. Jest bezpośrednio odpowiedzialna za syntezę białek, węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Podobnie, jak witamina B2 współdziała w procesie budowy czerwonych krwinek, przemiany materii. Jej obecność poprawia również kondycję układu nerwowego i włosów. Witamina B2 znacząco hamuje działanie toksyn na organizm. Jako przyczynę niedoboru tej witaminy można podać alkoholizm, niedożywienie, czy problemy z układem pokarmowym.

Źródła witaminy B3

Źródeł witaminy B3 jest dużo. Powszechnie występuje ona zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Najwięcej występuje jej w wątrobie, chudym mięsem, jajkach, twarogu, rybach. Warzywa, ziarna zbóż, czy drożdże również bogate są w witaminę B3. Niedobór odznacza się objawami takimi, jak bezsenność, zawroty głowy, problemy z pamięcią, czy choroby skóry. Po rozwinięciu się przewlekłego niedoboru witaminy b3 możliwe jest wystąpienie pelagry. Jest to trudna do leczenia choroba, która atakuje skórę i układ pokarmowy człowieka.

Witamina B5

Witamina mająca szczególny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Występuje również pod nazwą kwas pantotenowy. Witamina B5 uczestniczy w przemianie cholesterolu, kwasów tłuszczowych, erytrocytów, wybranych hormonów i przekaźników nerwowych. Odpowiednia ilość kwasu pantotenowego może opóźniać procesy starzenia się organizmu, łagodzi zaparcia i zapobiega siwieniu włosów. Szczególną uwagę na prawidłowy poziom witaminy B5 w organizmie powinny zwrócić uwagę kobiety w ciąży, osoby przewlekle chore, alkoholicy i osoby uzależnione od palenia tytoniu.

Do źródeł witaminy b5 można zaliczyć cielęcinę, mięso wieprzowe i wołowe, kurczaka, pstrąga, kukurydzę, soję, groch, mleko, jaja kurze, czy banany. Niedobór witaminy B5 znacząco odznacza się poprzez zmęczenie, problemy ze snem, drażliwość, bóle głowy, problematyczne gojenie się ran, a nawet niestrawność i utratę koordynacji ruchowej. Jednak źródeł witaminy B5 w składnikach pokarmowych jest na tyle dużo, że ułożenie w pełni zbilansowanej diety nie powinno sprawiać problemów.

Witamina B6

To witamina pełniąca wiele, bardzo ważnych funkcji w organizmie. Zbudowana jest z sześciu związków i w pełni rozpuszcza się w wodzie. Organizm magazynuje ją w wątrobie, a także w mięśniach. Ciekawostką jest fakt, że witamina B6 jest potrzebna prawie 100 enzymom do prawidłowego ich funkcjonowania. Odpowiadają one za wiele procesów w organizmie człowieka. Witamina B6 bierze swój udział bezpośrednio w przemianie białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest również elementem procesu powstawania witaminy B3.

Podobnie jak inne witaminy z tej grupy, witamina B6 występuje w kurczaku, indyku, a także mięsie wieprzowym. Mowa tu jednak o mięsie nie przetworzonym, gotowanie, smażenie, czy pieczenie potrafi zredukować pokłady tej witaminy w produkcie nawet o 50 procent. Oprócz mięs, głównym miejscem występowania witaminy B6 są warzywa. Wśród nich możemy wymienić czerwoną paprykę, ziemniaki, cały szereg warzyw liściastych. Nie można zapomnieć o produktach zbożowych, gdzie również znajduje się duża ilość tej witaminy.

Witamina B9

Warunkuje prawidłowy wzrost wszystkich komórek w ludzkim organizmie. Ma znaczący wpływ na jakość snu, apetyt i samopoczucie. Ponadto zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów i anemii. Czynnie przyczynia się do pracy naszego żołądka, wątroby, a także jelit. Inna nazwa witaminy B9 to kwas foliowy. Przyjmowanie go jest bardzo polecane kobietom w ciąży i pacjentom, którzy poddawani są dializom. Niedobór objawia się osłabieniem procesu odbudowy komórek, złym samopoczuciem, kłopotami z pamięcią, niedożywieniem.

Gdzie znajdziemy witaminę B9?

W witaminę B9 szczególnie bogate są rośliny zielone takie, jak szpinak, sałata, brokuły. Odnaleźć ją można również w jajach kurzych, wątrobie wołowej, czy roślinach strączkowych. Dieta zawierająca dużą ilość witaminy B9 powinna być również bogata w owoce różnego typu. Szczególnie polecane są pomarańcze, czy awokado. Przedawkowanie witaminy również jest groźne. Może powodować utratę apetytu, wzdęcia, problemy żołądkowe, a nawet uszkodzenie nerek. W codziennej diecie ważne jest, aby utrzymywać witaminę B9 na właściwym poziomie, dlatego spożywanie dużych ilości warzyw i owoców jest jak najbardziej wskazane.

Witamina B12

Jedna z ważniejszych witamin w organizmie człowieka. Jak wszystkie witaminy z grupy B, witamina B12 ma bardzo duży wpływ na samopoczucie i ogólne zdrowie psychiczne człowieka. Jej odpowiedni poziom zmniejsza powstawanie niektórych chorób, w tym nowotworów. Powoduje również prawidłową pracę układu krwionośnego i pokarmowego. Bardzo ważną funkcją witaminy B12 jest produkcja czerwonych krwinek. Dzięki temu jej odpowiedni poziom czynnie zapobiega anemii i chorobie Alzheimera. Niedobór witaminy B12 można bardzo szybko wykryć, ponieważ objawia się on drętwieniem kończyn, zaburzeniami w poruszaniu się i problemami natury psychicznej.

Witamina B12 do organizmu ludzkiego dostaje się wraz z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego, jajami, rybami, czy mlekiem. Co ciekawe, w witaminę tą bogate są również pieczarki. Wiele produktów spożywczych, ze względu na bardzo znaczącą rolę w organizmie, jest wzbogacane o witaminę B12. Wybierając produkty bogate w naturalny sposób, lub wzbogacane w witaminę B12 masz pewność, że w Twoim organizmie będzie jej wystarczająco dużo.

Co zainteresowało naszych czytelników:

  • witaminy z grupy B gdzie wystepuja?

Opinie na temat tego artykułu: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.