Witamina E – niedobór, działanie, źródła

Z wielu znanych witamin, które stosujemy w codziennym życiu,  jedna się wyróżnia szczególnie. Witamina E – bo o niej tu mowa – to nierozerwalna część grupy związków o nazwie tokoferole. Witamina ta ma potężne działanie antyoksydacyjne, skutecznie przeciwdziała starzeniu się organizmu oraz bezpłodności. Dlatego też potocznie nazywamy ją witaminą płodności oraz młodości.

Witamina E
Witamina E – jednym z głównych źródeł są pestki winogron

Ta niezwykle popularna i skuteczna w swym działaniu witamina, wykazuje ogrom funkcji w organizmie człowieka. Wspomniane właściwości antyoksydacyjne zapobiegają zniszczeniu błony komórkowej, które są spowodowane poprzez ingerencję wolnych rodników. Poza tym jest ona istotna w walce z powstawaniem skrzepów w naszych naczyniach krwionośnych. W związku z tym, często zaleca się stosowanie witaminy E osobom, które mają wysoki cholesterol we krwi. Bardzo istotną funkcją jest przeciwdziałanie chorobom nowotworowym. Jeśli zastosujemy spore dawki tej witaminy, obniżymy tym samym stres oksydacyjny i realnie zmodyfikujemy właściwości błony komórkowej. Co za tym idzie, poprawimy działanie insuliny i unormujemy glukozę we krwi. W czasie ciąży powinno się wzbogacić dietę w tą witaminę, gdyż zapobiegnie ona wadom cewy nerwowej płodu.

Prawidłowy przebieg ciąży jest również zależny od tego, czy kobieta w swym codziennym menu posiada witaminę E.

Do czego prowadzi niedobór witaminy E?

W przypadku mężczyzn brak witaminy E może spowodować zaburzenia płodności. Powiększenie prostaty bądź też impotencja może być spowodowana w deficytami omawianego pierwiastka. By zapobiec wszelkim problemom związanym z jej niedoborem, należy wzbogacić swą codzienną dietę w produktu takie jak choćby orzechy, pełne ziarna zbóż, kapustę, szpinak lub też sałatę. Warto postawić na warzywa, gdyż witamina ta obecna jest tylko w roślinach. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, a także wysoce odporna na temperaturę. Tym samym przyczynia się ona do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.