Czarna porzeczka – źródło rutyny

Bardzo popularny oraz smaczny owoc jakim jest bez wątpienia czarna porzeczka, niesie ze sobą istotne właściwości zdrowotne. Zajadany lub spożywany pod postacią soku, ma zbawienny wpływ na codzienne funkcjonowanie naszego organizmu. Niesamowicie istotne jest to, iż tylko w 100 gramach owocu jest aż 260% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Jednakże nie tylko takie pozytywne niespodzianki dla naszego zdrowia kryje czarna porzeczka.

W liściach krzewu czarnej porzeczki znajdziemy:

  • garbniki
  • flawonoidy
  • witaminę P (rutyna)
  • glikozydy antocyjanowe
  • witaminę C
  • sole mineralne

W medycynie ludowej porzeczka jest stosowana w ogromnej ilości przypadków zdrowotnych. Podczas skaleczenia, gdy rana jest obficie krwawiąca i trudna do zagojenia, stosuję się okłady z liści czarnej porzeczki. Jest też specyficznym ale bardzo skutecznym antidotum na ukąszenia owadów, takich jak chociażby komary. Owoce porzeczki są również doskonałym lekarstwem na infekcje górnych dróg oddechowych. Problemy reumatyczne lub artretyczne tak samo mogą być leczone tym owocem. Co bardzo ważne, czarna porzeczka jest niesamowicie skutecznym lekiem na te dolegliwości.

Czarna porzeczka
Czarna porzeczka

Na co pomoże czarna porzeczka?

Sok z czarnej porzeczki ułatwia leczenie migreny, odczuwalnie wzmacnia organizm, a ponadto łagodzi problemy jelitowo-żołądkowe. Czarną poprzeczkę można – a wręcz należy – stosować jako istotny dodatek przy problemach niedokrwistości, skazie krwotocznej, zaćmie, a nawet przyzębicy. W owocach porzeczki znajdują się flawonoidy, hamujące powstawanie toksyn w naszym organizmie. Pomagają nam tym samym m.in. w walce z nowotworami. Mają znakomity wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, stabilizują ciśnienie tętnicze, a także skutecznie hamują rozwój miażdżycy naczyń. Porzeczki mają w sobie ogromną ilość pektyn. Jest to rozpuszczalny błonnik, dzięki któremu zapobiega się hiperglikemii, a także hipercholesterolemii. Pektyny redukują do minimum wchłanianie tzw. złych tłuszczów oraz cukru przez organizm. Są dodatkowo źródłem witaminy A, tak istotnej w przebiegu chorób oczu. Co ciekawe, spowalniają proces starzenia się. Jak więc widać, warto zadbać o to, by na naszych stołach nie zabrakło tego pysznego owocu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.