Ból zatok – objawy, zapobieganie, domowe metody na ból zatok

Miewasz problemy z ciągłym katarem, bólem u nasady nosa przy pochylaniu? To może być zapalenie zatok. Często bagatelizujemy wyżej wymienione dolegliwości, sądząc, że to tylko pozostałości po przebytej chorobie. Kiedy podobne objawy utrzymują się dłużej warto zastanowić się nad ich przyczyną.

W ludzkim organizmie każda, nawet najmniejsza struktura pełni niemałe role, tak też dzieje się w przypadku zatok przynosowych. Są to jamy powietrzne w okolicach nosa, które pozwalają na przemieszczanie się powietrza i śluzu. Podczas gdy ujście zatoki nie jest drożne, powietrze pozostaje w jamie i uciska na ściany zatoki, co powoduje ból. To właśnie stan zapalny za sprawą wirusów, rzadziej bakterii i grzybów powoduje wspomnianą niedrożność.

W zależności od tego, w których zatokach pojawia się stan zapalny obserwujemy różne objawy. W przypadku zatok szczękowych doznajemy bólu zębów, policzków i górnej szczęki. Gdy zaatakowane są zatoki sitowe, mamy zatkany nos, obrzęki okolic oczu i powiek. Bóle w strefie czoła wskazują na zapalenie zatok czołowych.

Ból zatok czołowych i nosowych
Ból zatok czołowych i nosowych potrafi być bardzo nieprzyjemny i uciążliwy

Jak w domowy sposób radzić sobie z zapaleniem zatok?

Istnieje sporo sposobów na zwalczanie objawów choroby w warunkach domowych. Z całą pewnością sprawdzą się one, kiedy zaczniemy je stosować tuż po rozpoznaniu pierwszych objawów.
Jedną z dobrze znanych sposobów są inhalacje, zarówno te wykonywane przez specjalistyczny inhalator, jak i ten skonstruowany przez nas. Wystarczy miseczka, wrzątek, odrobina soli i ręcznik, by prawidłowo przeprowadzić inhalacje. Polega ona na wdychaniu oparów z dodatkiem wspomnianej NaCl, pod osłoną ręczniczka.

Maści rozgrzewające

Dla osób, które nie mają cery wrażliwej bądź naczynkowej rozwiązaniem mogą okazać się łatwo dostępne maści rozgrzewające, do których można zaliczyć eukaliptusowe. Wystarczy nanieść na obszar czoła i skroni odrobinę maści, wmasować i okryć ciepłą opaską głowę.

Wybawcą może też być groch, którego kilka łyżek wystarczy umieścić w skarpetce i ogrzać w piekarniku w 60 stopniach Celsjusza. Wspomagająco należy dodać 1-2 łyżki soli jodowo-bromowej dostępnej w aptekach do grochu. Z wspomnianą solą robione są również okłady. Umieść kilka łyżek soli na rozgrzanej patelni, po nagrzaniu przełóż na kawałek bawełnianego materiału i okryj nim bojące miejsca. Zawarty jod i brom działają rozgrzewająco i ułatwią oczyścić się zatokom.

Intensywne zapachy przypraw pomogą nam uporać się z zatokami. Pomocne okazują się kminek, czosnek, starty, młody chrzan, imbir czy cynamon. Woń rozgrzanej gorczycy przyłożonej do policzków i czoła pozwoli oczyścić zalegająca w zatokach wydzielinę.

Gdy domowe sposoby zawodzą

Niestety opisane rozwiązania nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Przy powracających dolegliwościach należy udać się do specjalisty w celu dokładnej diagnozy. Przy użyciu specjalistycznych przyrządów dokonuje się rozszerzenia ujść zatok, usuwa się zmiany chorobowe. Wykonywana jest również korekta krzywej przegrody nosowej. Blokować ujście zatok mogą również polipy, w tym przypadku ulgę przyniesie chirurgiczne pozbycie się przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.