Berberys – na zdrowie

Berberys należy do rodziny berberysowatych. Jest to krzew, który występuje praktycznie na wszystkich kontynentach, a w naszym kraju można go spotkać pod postacią dziko rosnącego berberysu pospolitego. Jest to jeden z tych krzewów, który oprócz zachwycającego wyglądu ma również niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Lecznicze właściwości berberysów

Leczenie berberysem zapoczątkowano tysiące lat temu. Przez kolejne wieki poszerzano spektrum możliwości tej rośliny w medycynie. Na naszych ziemiach jak i na obczyźnie, medycyna ludowa znalazła ogrom zastosowań dla berberysu. Stosowany był on jako lek na dolegliwości wątrobowe, zaburzenia trawienia czy chociażby brak apetytu. Kolejne pokolenia stosowały go również jako środek uspokajający i kojący. Dobrze działa na problemy z snem i nerwicę. Ten krzew, znany również pod nazwą kwaśnica pospolita bądź kwaśniec, w dzisiejszych czasach stanowi nieodzowną broń w walce z cholerą oraz malarią. Zwłaszcza kraje tropikalne korzystają z dobrodziejstw berberysu. Co ciekawe, już w epoce średniowiecznej stosowano go m.in. właśnie na malarię bądź żółtaczkę.

Berberys czerwony
Berberys czerwony

W naszym kraju lekarze używali go często w celu zapobieżenia rozwojowi szkorbutu. W celach leczniczych stosuje się nie tylko owoce berberysu, ale i korzenie, liście, a nawet korę. Bardzo pomocna przy dolegliwościach wątrobowych jest szczególnie kora tegoż krzewu. Owoce zaś zawierają w sobie pektyny, sole mineralne, alkaloidy, cukry, a także witaminy, w tym spore ilości witaminy C. Właśnie dlatego berberys bywa określany mianem ,,cytryny północy”. Odwar z owoców ma zastosowanie podczas gorączkowania lub przeziębienia. Często by podnieść swą odporność, dodaje się suszone owoce berberysu do herbaty. To bardzo popularny i skuteczny sposób w walce z typowymi chorobami okresu jesienno – zimowego.

Krzew jako antybiotyk oraz działania niepożądane

Berberys działa również jak antybiotyk, gdyż wyciąg z kory czy też korzenia wykazuje właściwości zbliżone właśnie do antybiotyku. Niemniej jednak miejmy na uwadze, iż stosowanie zbyt długo tego krzewu będzie niosło ze sobą pewnego rodzaju komplikacje. Otóż zawarta w krzewie berberyna odkłada się w trzustce, wątrobie, a także sercu. Nie jest to niestety dobre dla naszego zdrowia, więc nie należy przesadzać z zażywaniem berberysu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.