Angina – objawy, leczenie, domowe sposoby

Angina to jedna z powszechnych chorób górnych dróg oddechowych. Atakować może nas przez cały rok. Latem bakterie, które naturalnie żyją w naszym organizmie mogą prowadzić do choroby, ponieważ na przykład podczas picia lodowatych napoi dochodzi do miejscowego niedokrwienia śluzówki, co osłabia mechanizmy obronne i daje bakteriom środowisko do namnażania się.

Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku szkolnym, które łatwo zarażają się od swoich rówieśników, jednak jej ofiarą może paść osoba w każdym wieku. By uniknąć ciężkich powikłań należy szybko podjąć leczenie, co ułatwi nam szybkie rozpoznanie choroby. Jakie są więc przyczyny i objawy anginy?

Streptococcus pyogenes – bakteria z rodzaju paciorkowców jest odpowiedzialna za nasze złe samopoczucie. Główne objawy choroby to:

  • ból gardła utrudniający przełykanie
  • wysoka gorączka, nawet do 40 stopni Celsjusza
  • dreszcze, ogólne rozbicie
  • powiększone węzły chłonne
  • biały nalot na migdałkach

Czy anginą można się zarazić?

Choroba ta jest przenoszona drogą kropelkową, dlatego o zarażenie nie trudno. Wystarczy, że osoba zainfekowana kichnie w naszym towarzystwie by doszło do infekcji. Dzielenie się piciem z tego samego kubka czy wspólne spożywanie np. kanapki z chorym również może być sposobem przenoszenia bakterii. By zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków należy pozostać w domu i ograniczyć kontakty z innymi ludźmi.

Dziecko powinno leżeć i odpoczywać podczas anginy
Dziecko powinno leżeć i odpoczywać podczas anginy

Jak leczyć anginę?

W przypadku chorób spowodowanych przez bakterie najszybszym i najskuteczniejszym sposobem jest antybiotyk. Przy anginie często stosowane są te na bazie penicyliny. Angina bywa też powodowana przez wirusy, a nawet grzyby, dlatego zawsze należy udać się do specjalisty i postępować według jego zaleceń. Przede wszystkim nie wolno przerywać kuracji przedwcześnie, po ustaniu objawów, ponieważ właśnie to zachowanie jest najczęstszą przyczyną poważnych powikłań.
Przy nieleczonej anginie bardzo często pojawia się ropień okołomigdałkowy, który utrudnia przełykanie, powoduje również jednostronny obrzęk podniebienia. Zwalczanie ropnia polega na jego nacięciu przez laryngologa albo chirurga. Ponadto występują również zapalenie zatok i ucha środkowego.

Czy istnieją domowe sposoby na anginę?

Coraz więcej ludzi stara się unikać antybiotyków i usiłuje leczyć się między innymi za pomocą ziół czy poprzez uzupełnianie mikro i makroelementów oraz witamin. W ten sposób nie pozbędziemy się źródła problemu, a tylko objawów. W przypadku tej choroby antybiotyk jest koniecznością.

Usuwanie migdałków

Ostatecznym rozwiązaniem może okazać się usunięcie bakteriom areny do atakowania, czyli samych migdałków. Częste anginy prowadzą do przerostu migdałków podniebiennych, przez co nie spełniają swojej funkcji biologicznej. Narząd ten jako część układu immunologicznego powinien chronić nas przed wirusami, bakteriami i grzybami. Przerośnięte nie spełniają już swojej roli, wręcz przeciwnie, są doskonałą przestrzenią dla rozwoju bakterii, a antybiotyk nie może do nich dotrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.